
Lielbritānija atjauno valdības rīcības plānu kara gadījumā, reaģējot uz Krievijas draudiem 2
Lielbritānijas valdība, ņemot vērā pieaugošos draudus no Krievijas puses, plāno atjaunot slepenu plānu, kas izstrādāts pirms 20 gadiem un nosaka valsts rīcību gadījumā, ja tiktu uzbrukts un izsludināts karš, ziņo The Telegraph.
Šis iekšējās aizsardzības plāns paredz stratēģiju, kas jāievēro pēc uzbrukuma Lielbritānijas kontinentālajai daļai no kādas naidīgas valsts. Jaunajā plāna versijā tiek iekļauti dažādi scenāriji, tostarp raķešu un kodolieroču uzbrukumi, kā arī kiberuzbrukumi – pēdējie šajā dokumentā tiek ņemti vērā pirmo reizi.
Plānā paredzēts arī apsvērt militārās stratēģijas, kas skar dzelzceļa un autoceļu tīklus, kuģošanu, pasta sistēmu un tālruņu sakarus. Tāpat tajā būs instrukcijas par valdības darbību kara laikā, sabiedrisko apraidi un patvērumiem valdības locekļiem un karaliskajai ģimenei.
Aizsardzības ministrijas amatpersonas ir ieteikušas izstrādāt arī britu versiju Izraēlas “Dzelzs kupola” sistēmai, kas paredzēta aizsardzībai pret raķešu uzbrukumiem.
Aprīlī britu valdības pārstāvji pirmo reizi oficiāli nosauca Krieviju par draudu nacionālajai drošībai, atgādina The Telegraph. Tiek uzsvērts, ka Lielbritānija varētu būt ne tikai vājāka militārajā ziņā salīdzinājumā ar Krieviju un tās sabiedrotajiem, bet arī slikti sagatavota un neaizsargāta uzbrukuma gadījumā savā teritorijā. Janvārī publicētā novērtējumā bija teikts, ka veiksmīgs uzbrukums “visticamāk izraisīs civiliedzīvotāju bojāeju”, radīs būtisku ekonomisko kaitējumu un traucēs valsts pamatpakalpojumu darbību.
Kāds augsta ranga Karalisko gaisa spēku pārstāvis norādīja, ka, ja Lielbritānija saskartos ar iebrukumu pēc Ukrainas scenārija, Krievijas raķetes jau pirmajā naktī varētu pārraut britu aizsardzību un iznīcināt būtisku infrastruktūru.
The Telegraph raksta, ka šis plāns tiek veidots pēc Aukstā kara laikā izstrādāto slepeno dokumentu parauga, kuros bija norādīts, kā valdībai jāreaģē kodoluzbrukuma gadījumā. Tie paredzēja premjerministra un valdības locekļu evakuāciju, BBC ārkārtas paziņojumu pārraidi par to, kā patverties no uzbrukuma, kā arī mākslas darbu pārvietošanu no Londonas uz Skotiju. Arī jaunais plāns tiek klasificēts kā slepens, un nav sagaidāms, ka tas tuvākajā laikā tiks publiskots – iespējams, nekad.