Krievijas armijas nopostītā Mariupole

Mamma nomira zēna rokās, okupanti iedeva saindētu šokolādi: ukraiņu bērni, kas palikuši bez vecākiem, uzrunās ANO Drošības padomi 92

Neliela grupa karā izdzīvojušo ukraiņu bērnu piektdien uzstāsies privātā ANO Drošības padomes sesijā. Tā ir daļa no Kijivas centieniem atgādināt par cilvēciskajām izmaksām konfliktā, kuru arvien vairāk ietekmē ASV iekšpolitika, vēsta “The Guardian“.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

ANO sesijā pirms došanās uz ASV uzstāsies arī 14 gadus vecā Kira un 11 gadus vecais Iļja no aplenktās Mariupoles pilsētas, un tiek cerēts, ka viņu personīgie stāsti rezonēs ar republikāņiem brīdī, kad ASV iestrēgusi militārās palīdzības pakete Ukrainai.

“Sešos no rīta stāvēju autobusa pieturā, gaidot autobusu uz skolu, kad izdzirdēju dažus sprādzienus. Es sapratu, ka ir sācies karš,” Kira pastāstīja “Guardian” pirms ceļojuma uz Ņujorku, kuram sekos arī Vašingtonas apmeklējums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā brīdī, kā meitene atminas, viņa zaudēja bērnību. Kira aptuveni mēnesi pavadīja, slēpjoties mājās, pagrabos, vienā brīdī pat baznīcā, jo Mariupole tika sagrauta. Izmisīgi pietrūka pārtikas, ūdens un elektrības.

Sākumā viņa aizbēga pie sava vectēva, pēc tam kopā ar tēvu Jevhenu Obedinski devās uz trokšņainu rajonu, kur sprādzieni pusotras nedēļas garumā bija dzirdami arvien biežāk. Galu galā, situācija sasniedza kulmināciju, viņi juta, ka viņiem jābēg, lai izvairītos no katastrofas, meitene norāda.

Viņas tēvs Jevhens tika nogalināts. Kirai un ģimenei, ar kuru viņa bija kopā, viņa ķermenis bija jāatstāj, jo “krievi šāva pa mājas logiem”.

Viņi paslēpās pagrabā, kur varējis vēl kādu laiku izturēt.

Pēc dažām izmisuma pilnām nedēļām meitene, viņas tēva draudzenes ģimenes locekļi un citas ģimenes beidzot mēģināja aizbēgt no Mariupoles. Viņa atceras, ka viņiem tika solīta šokolāde gadījumā, ja viņi izkļūs no pilsētas, taču viņus pārtvēra un sagūstīja prokrieviskie separātisti.

Kira atceras, ka viņa nokļuva slimnīcā, kas atradās okupētajā Doņeckā. Krievi viņai teikuši, ka viņa tiks nosūtīta uz bērnu namu, ja viņas radinieki no Ukrainas nevarēs šķērsot robežas, lai viņai atbrauktu pakaļ.

Viņas vectēvs, Jevhena tēvs Oleksanders Oberdinskis uzzināja par mazmeitas atrašanās vietu un iesaistījās divus mēnešus ilgā cīņā, lai viņu atgrieztu Ukrainā. Viņš devās bīstamā braucienā uz Doņecku, lai meiteni glābtu.

Ukrainas ģenerālprokurors lēš, ka kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma gandrīz pirms diviem gadiem ir nogalināti 528 bērni un 2134 ir pazuduši bez vēsts.

Tiek uzskatīts, ka vēl 19 500 ir nolaupīti un nogādāti Krievijā, teikts ASV ziņojumā.

Starptautiskā krimināltiesa Hāgā 2023. gada martā izdeva Vladimira Putina un Krievijas bērnu tiesību komisāras Marijas Ļvovas-Belovas apcietināšanas orderus, apgalvojot, ka ir pamats aizdomām, ka viņi ir atbildīgi par tūkstošiem bērnu “nelikumīgu deportāciju”.

Viens no Kiras vizītes iemesliem ASV ir uzsvērt nolaupīto bezpalīdzīgo stāvokli, un viņa cer, ka atbalstītāji parakstīs petīciju, aicinot ANO pieprasīt, lai Krievija viņus repatriē. “Es vēlos, lai bērni, kas atrodas līdzīgā situācijā, kādā biju es, un kuri tika izvesti no Krievijas, atgrieztos Ukrainā pie savām ģimenēm,” viņa sacīja, sēžot kopā ar vectēvu drošajā rietumu pilsētā Čerņivci.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.