Roze ‘Anna Boleina’.
Roze ‘Anna Boleina’.
Foto: SHUTTERSTOCK

Skatītāja jautā: Man uzdāvināja skaistu rozīti podiņā. Vai varu pārstādīt dobē, un kad to labāk darīt? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Man uzdāvināja skaistu rozīti podiņā. Vai varu pārstādīt dobē, un kad to labāk darīt? VIJA STAICELĒ

“Ja dekoratīvās rozītes plānots pārstādīt dārzā, kavēties nav vērts. Jo mazāk augs būs nomocīts istabā, kur maz gaismas, ir silts un sauss gaiss, jo labāk. Turklāt lielās salnas jau ir garām,” teic rožu audzētājs Gints Gailis no Tukuma.

Mazo saudzē vairāk

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Inita Šteinberga

Par to, cik liela rozīte izaugs, nevar būt drošs. Ir podu rozītes, kuras tiešām saglabās zemo augumu, taču ir tādas, kurām mazo krūmiņu veido, apstrādājot ar speciāliem auguma regulatoriem. Kad to iedarbība beigsies, augs atgūs normālos izmērus. Taču kopumā šīs rozes tomēr būs mazākas, trauslākas par dārza rozēm.

Mazā auguma dēļ tām atvēl vietu tuvāk dobes malai, lai citi augi nenomāc.

Ja roze istabā pastīdzējusi, to apgriež. Ja kupla un ziedoša, atstāj, kāda ir. Apgriež pakāpeniski, nogriežot vecos ziedus, līdzīgi kā parastajām dārza rozēm.

Stāda un sedz

Foto: Inita Šteinberga

1. Mazajai rozītei izrok ap 10 litru tilpuma bedri. To ielabo ar kompostu, kūtsmēsliem. Ja šo mantu nav, rozēm labi patīk speciālais substrāts rožu audzēšanai. Rožkopis iesaka substrātu ar nosaukumu Biolan.

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

2. Podiņā parasti ir vairāki stādiņi. Zemē var likt visu, kā tas aug. Taču var arī katru rozīti atplēst (nevis atgriezt) no kopējā sakņu kamola. Atstatu izstādītas, tās drīzāk izveidos vienu glītu, kuplu krūmiņu.

Šīs rozes ir audzētas no spraudeņiem un ir patsakņi, nevis kā dārza rozes, kuras tiek potētas uz izturīgiem potcelmiem. Labā ziņa – šīm rozēm nekad neaugs mežeņi. Sliktā – patsakņu rozes nav tik salcietīgas un ziemā var izsalt. Tāpēc dobē stādīto mazo rozīti ziemā piesedz, uzberot kūdru, uzliekot egļu zarus.

Foto: Inita Šteinberga

3. Miniatūro rozīti stāda tikai pāris centimetru dziļāk, nekā tā augusi.

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

4. Iestādīto rozīti sākumā vēlams pieēnot, lai pamazām pierod pie saules un vēja. Laista un mēslo tāpat kā citas rozes dārzā.

PADOMS

Mazās rozes var pārstādīt arī lielākā podā un novietot uz balkona, terases. Arī traukā tās skaisti augs un ziedēs. Piemērots būs 10–20 litru tilpuma trauks. Ziemā podu ienes vēsā, tumšā pagrabā. Var arī pierakt siltumnīcā. Ziemošanai augu nes ar visiem dzinumiem, pavasarī apgriež. Ja pagrabā jau izveidojušies gari, bāli dzinumi, pie gaismas augu pieradina pamazām, augumu apgriež. Katru gadu augsni podā maina. Laistīt vēlams ar lietusūdeni.

SAISTĪTIE RAKSTI