Amerikāņu tedijs.
Amerikāņu tedijs.
Foto – Karīna Miezāja

Mazās, jaukās gardēdes – jūrascūciņas. Kas jāzina, pirms izlemj tādu iegādāties? 0

Katrīnas Ripas izveidotajā jūrascūciņu audzētavā “Brīnums” Ropažu novada Kākciemā mitinās vairāku šķirņu, tostarp reti sastopamas, jūrascūciņas – amerikāņu tediji, texel, gludspalvainie, English crested un English self.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Amerikāņu tediji, texel un crested ir īpaši savdabīgas šo dzīvnieku šķirnes, turklāt Latvijā reti sastopamas. Latvijā vispār gandrīz nekur, izņemot šo audzētavu, nevar nopirkt tīršķirnes jūrascūciņas, stāsta Katrīna.

Amerikāņu tedijiem raksturīgs viegli sprogots apmatojums, crested jūrascūciņām apmatojums ir gluds, bet uz galvas tāda kā rozete – spalva sagriezusies virpulī, veidojot kronīša formu, texel apmatojums ir garš un sprogains. Texel šķirnes jūrascūciņas Katrīna nesen apcirpusi, tādēļ patlaban to apmatojums nav pilnā krāšņumā. Visu šo šķirņu jūrascūciņu kažoks var būt dažādās krāsās, sākot no rudas un tumšas šokolādes līdz trīskrāsainam, stāsta audzētavas saimniece. Dzīvnieki ar visiem ciltsrakstiem atvesti no Vācijas, Polijas un Lietuvas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Manu uzmanību visvairāk piesaista astoņus mēnešus vecais amerikāņu tedijs, vārdā Zidāns. Lai gan puika jau tā ir augumā liels, Katrīna teic – viņš vēl nedaudz paaugsies. Šo dzīvnieciņu Katrīna atvedusi no Polijas. Šajā valstī jūrascūciņu puisis ar labiem rezultātiem piedalījies izstādēs, guvis pat čempiona statusu.

Ik pa laikam audzētavā pasaulē ierodas jūrascūciņu mazuļi. Lai gan tie piedzimst pavisam mazi, ir jau labi attīstīti – ar spalvu un zobiņiem, labi dzird, redz un tūdaļ ir gatavi skriet. Zīž mātes pienu un drīz sāk ēst to pašu barību, ko pieaugušās jūrascūciņas. Šo dzīvnieku pamatbarība ir speciālais jūrascūciņām paredzētais maisījums, vēlams ar C vitamīnu, jo tas dzīvnieciņiem palīdz uzturēt labu imunitāti. Jūrascūciņas pārtiek arī no siena. Būrī jāievieto minerālakmens un dzīvniekiem paredzētais sāls. Vienmēr pieejamam jābūt svaigam ūdenim. Katrīna teic – jūrascūciņas nav lielas ēdājas. Lielākoties pietiek, ja barības trauciņu piepilda reizi dienā. Vispirms dzīvnieciņi no maisījuma izlasa to, kas garšo visvairāk, – kaltētu burkānu gabaliņus, žāvētus ābolus, bet auzas apēd pēdējās.

Ja ar jūrascūciņu regulāri nodarbojas, to var pieradināt ne tikai atsaukties uz savu vārdu, bet darīt daudz ko citu, piemēram, staigāt pakaļ saimniekam, kā to dara suns, stāsta Katrīna.

Jūrascūciņas:

* barība – speciālais maisījums, siens
* vajadzīgs plastmasas vai metāla būris
* jo mītne lielāka, jo labāk
* kopā var turēt divas meitenes vai viena vecuma brāļus
* pāro aptuveni no astoņu mēnešu vecuma
* grūsnība ilgst divus mēnešus
* vienā metienā piedzimst divi līdz pieci mazuļi
* šos dzīvniekus nedrīkst turēt mitrā telpā
* nav ieteicams mazgāt
* dzīves ilgums – seši līdz desmit gadi

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.