Attēlā: Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķu darbs Covid-19 pacientu nodaļās.
Attēlā: Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķu darbs Covid-19 pacientu nodaļās.
Foto: Gatis Rozenfelds/Valsts Kanceleja

Slimnīcas maksā no saviem līdzekļiem pie algām par kovida slimnieku ārstēšanu, jo nevar sagaidīt valsts piešķirto naudu 22

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

 

Vakar veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”) bija sašutis, ka valdība atsakās izskatīt Veselības ministrijas iesniegto informatīvo ziņojumu par slimnīcu līmeņiem, kurš Ministru kabinetam iesniegts jau aizvadītā gada novembrī, un mediķu atalgojuma palielināšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Mums saka: ja prasāt vairāk naudas mediķu atalgojumam, tad vispirms dodiet reformu. Mēs dodam reformu, bet mums pārmet, ka to nevar pieņemt, jo mēs prasām naudu algām,” Pavļuts pauda neizpratni.

Gan Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), gan arī viņa partijas biedrs finanšu ministrs Jānis Reirs vairākas reizes atgādināja par Satversmes tiesas spriedumu augstskolu finansējuma lietā – tajā norādīts, ja Saeima lemj piešķirt kādus līdzekļus, kas valdības iesniegtajā valsts budžeta projektā nav paredzēti, tad Saeimai arī jāpasaka, kur tam ņemt finansējumu.

“Satversmes tiesa ir pateikusi, ka nedrīkst sabiedrībai solīt to, kas nav finansiāli apstiprināts. Es nedomāju, ka būtu pareizi tagad veidot tādu solījumu vilni, kāds tas bija 2019. gadā. Finansiāli nepamatotas lietas mēs tagad nevaram pieņemt.

No diskusijām, kas bijušas koalīcijas sanāksmēs, nav viennozīmīga atbalsta tam, ka mēs izdalām vienu jomu.

Tiesa, koalīcijas partiju attieksme pret veselības aprūpi ir visnopietnākā. To apliecina skaitļi. Kopā kovida laikā no pagājušā gada marta līdz šim gadam valdība un parlaments ir apstiprinājuši finansējumu 362 miljonus eiro, kas ir vairāk nekā trīs gadu papildu finansējums,” skaidroja Reirs un piebilda, ka Pavļuta vēlme dabūt cauri valdībai vienlaikus šos divus dokumentus izskatoties kā veselības aprūpes nozares PR, ko virza tās pārstāvis, lai “kaut kādā veidā ietekmētu valdību, veidojot tādu kā vilni pār mums”.

 

Tiešām neaiztur nevienu centu?

Kaut gan Reirs teica, ka veselības nozare kovida laikā ir saņēmusi miljonus un ka netiek aizturēts neviens cents, tomēr, kā izrādās, tā nav taisnība, jo tuvojas marta otrā puse, bet liela daļa slimnīcu nav saņēmušas valdības solīto finansējumu to mediķu atalgojuma palielināšanai par 100%, kas ārstē Covid-19 pacientus.

Slimnīcas šo naudu gaida kopš janvāra un pašas no saviem līdzekļiem piemaksā ārstiem un medicīnas māsām.

Veselības ministrija ļaujot aizņemties avansu Nacionālajā veselības dienestā (NVD), kamēr tiek pārskaitīts finansējums, bet retā iestāde izmanto šos iespēju, jo tas neesot drošs variants.

“Galvenais ir gūt apstiprinājumu no NVD, ka tas, kas ir izdarīts un iesniegts, ir pareizi un tiks apmaksāts. Diemžēl šis process ir ieildzis. Ņemot avansu, šāds apstiprinājums netiek sniegts un vēlāk, kad ir pabeigta birokrātiskā procedūra, var izrādīties, ka kaut kas nav bijis kārtībā, ka kaut ko esam saņēmuši par daudz un tiek prasīts atmaksāt,” sacīja Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs, kurš par kovida slimnieku ārstēšanu saviem kolēģiem maksā no iestādes ietaupītajiem līdzekļiem.

Viņš uzskata, ka mediķi ir pieraduši pie pandēmijas laika piemaksām, kuras saņem pusgadu, bet viņi sapratuši, ka tās nebūs mūžīgi, bet tikai uz pandēmijas laiku.

 

Pielikums – tikai mediju ziņās

Savukārt Daugavpils reģionālas slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs ik pa laikam saņemot pārmetumus no kolēģiem, kuri no masu medijiem uzzina, ka ārstniecības iestādēm valdība dalījusi miljonus kovida ārstēšanai, bet līdz viņiem tā nauda nenonākot.

“Tikai marta vidū mums samaksāja par kovida slimnieku ārstēšanu decembrī. Slimnīcai pandēmijas laikā nav tik labs finansiālais stāvoklis, lai mēs mediķiem varētu atļauties maksāt avansā to, ko valsts nav samaksājusi laikā, un pēc tam no valsts pieprasīt kompensāciju.

No aizvadītā gada oktobra, kad kovida vilnis uzliesmoja arī Daugavpilī, regulāri iesniedzam NVD atskaiti par ārstētajiem pacientiem un gaidām oficiālo lēmumu par finansējuma piešķiršanu.

Sākumā nobīde bija kādu pusotru mēnesi, bet vēlāk tā kļuva arvien lielākā – par oktobri samaksājam decembra beigās, par novembri – janvāra beigās, bet par decembri – tikai marta vidū,” pastāstīja slimnīcas vadītājs.

Viņš piebilda, ka patlaban tiekot analizēti slimnīcas pirmā gada ceturkšņa rezultāti un paralēli izskatīta iespēja turpmāk mediķiem par kovida slimnieku ārstēšanu samaksāt no pašu līdzekļiem, kamēr tiek gaidīts, kad valsts ieskaitīs naudu par padarīto darbu. Kopš aizvadītā gada Daugavpils reģionālajā slimnīcā ir ārstējušies 1200 Covid-19 pacientu.

Semjonovs uzskata, ka tā nebūs nekāda “šoka terapija”, kad, beidzoties pandēmijai, nebūs vairs piemaksu un kopējais atalgojums līdz ar to saruks.

“Mēs uzelposim, jo mums vairs nebūs nepieciešamas trīs reanimācijas, trīs intensīvās terapijas nodaļas. Finansiālo samazinājumu kolēģi simtprocentīgi sapratīs, jo darba slodze taču vairs nebūs tik liela,” atzina slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

 

Vēlamā darba samaksa ārstiem – 3615 eiro

Attēlā: Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķu darbs Covid-19 pacientu nodaļās.
Foto: Gatis Rozenfelds/Valsts Kanceleja

Finanšu ministrs Reirs sacīja, ka par jauno mediķu atalgojuma modeli un finansējumu, kas būs nepieciešams, lai to ieviestu, varēšot diskutēt augustā, kad tiks spriests par 2022. gada valsts budžetu.

Veselības ministrija ir paredzējusi, ka jaunais atalgojuma modelis, kurā vismaz 70% no darba samaksas būs pastāvīgi fiksēta, bet 30% varēs būt mainīgā daļa, pakāpeniski tikšot ieviests līdz 2022. gada beigām, bet pilnībā – no 2023. gada 1. janvāra.

Vēlamā darba samaksa tikšot sasniegta piecu gadu laikā, ik gadu nodrošinot atalgojuma pieaugumu. Piemēram, 2020. gadā vidējā darba samaksa ārstam bija 2179 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet 2025. gadā plānots, ka tā būtu 3615 eiro. Medicīnas māsām vidējā darba samaksa no 1217 eiro pieaugtu līdz 2132 eiro.

Ministru prezidents K. Kariņš uzskata, ka koalīcijas partijas, tiklīdz saprot, ka finansējuma palielinājums veselībai būs uz citu ministriju rēķina, ideju par algu paaugstinājumu vairs nepieņemot.

“Esmu pārliecināts, ka var sakārtot jebkuru sistēmu esošās naudas ietvaros. Sistēmas attīstība gan parasti saistās ar naudas pielikumu. Nenoliedzami, veselības aprūpes jomā ir vajadzīga gan sakārtošana, gan arī attīstība, bet finansējuma pieaugumam jābūt balstītam uz mūsu valsts rocību un piecu politisko partiju gatavību piešķirt konkrētu summu attiecīgajām jomām,” norādīja Ministru prezidents.

 

Papildu atalgojums mediķu algām

* 2021. gadā mediķu algām papildus piešķirti 183 miljoni eiro;

* 2022. gadā papildus plānoti 80 miljoni eiro;

* 2023. gadā – 66 miljoni eiro;

* 2024. gadā – 71 miljons eiro;

SAISTĪTIE RAKSTI

* 2025. gadā – 71 miljons eiro.

AVOTS: Veselības ministrija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra
Kā noteikt savas atmiņas kvalitāti un rūpēties par tās saglabāšanu
Vēstule par rezervēm – Pabrikam, Pavļutam un visiem deputātu kandidātiem, kas domās sevi redz sēžam aizsardzības vai veselības ministra krēslā 1
Otrdien reģistrēts 1881 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 803 nevakcinētie
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Pirmdien Latvijā reģistrēts 1731 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 759 nevakcinētie 4
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību 12
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai! 1
Ārste: Lēkšana uz galvas ūdenī ir viens no izplatītākajiem mugurkaula traumu iemesliem 6
Pārtikas produktus ar titāna dioksīdu jeb E171 vairs nevarēs laist tirgū 14
Sapļauj kājas, nozāģē pirkstus… Kā izvairīties no “tipiskajām vasaras” traumām? 1
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 15
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs?
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 10. augustā
23:30
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 4
21:40