Foto no “AGRO TOPA” arhīva

Mēslošanas līdzekļi bioloģiskajai lauksaimniecībai 0

Jeļena Rundāne, VAAD Agroķīmijas departamenta vecākā inspektore, “Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Tuvojoties pavasarim, palielinās zemnieku interese par mēslošanas līdzekļiem un substrātiem, kurus drīkst izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā.

Prasības bioloģiskajā lauksaimniecībā izmantojamiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem, to sastāvam un lietošanas nosacījumiem ir noteiktas Eiropas Kopienas regulās, kā arī atsevišķas prasības – dalībvalstu normatīvajos aktos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena no Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) funkcijām kopš 2020. gada 1. jūnija ir mēslošanas līdzekļu atbilstības izvērtēšana izmantošanai bioloģiskajā lauksaimniecībā. Sākotnēji – atbilstoši tobrīd spēkā esošās regulas nr. 889/2009 I pielikuma prasībām, šobrīd – atbilstoši regulas nr. 2021/1165, ar ko atļauj bioloģiskajā ražošanā izmantot noteiktus produktus un vielas un izveido to sarakstus, II pielikuma prasībām.

Sarakstā iekļauj uz pieciem gadiem

VAAD atbilstības izvērtēšanu un iekļaušanu sarakstā Atļauts izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā veic tikai tiem mēslošanas līdzekļiem un substrātiem, uz kuriem attiecas Mēslošanas līdzekļu aprites likums un kuri attiecīgi reģistrēti, iekļauti EK mēslošanas līdzekļu uzskaitē vai paziņoto mēslošanas līdzekļu un substrātu sarakstā vai kuriem ir izsniegta atļauja tirdzniecībai. Izvērtēšanu VAAD uzsāk pēc iesnieguma saņemšanas no personas, kura ir atbildīga par konkrētā līdzekļa laišanu apritē.

Ministru kabineta 01.09.2015. noteikumi nr. 506 Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi nosaka, ka sarakstā Atļauts izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā mēslošanas līdzekli vai substrātu iekļauj uz pieciem gadiem. Piecu gadu termiņš noteikts tāpēc, ka laika gaitā var mainīties mēslošanas līdzekļa un substrāta ražošanā izmantotās izejvielas, kā arī normatīvo aktu prasības bioloģiskajā lauksaimniecībā izmantojamiem līdzekļiem.

Šobrīd VAAD Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas sarakstā Atļauts izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā iekļauti 26 mēslošanas līdzekļi un substrāti, no kuriem pieci organiskie mēslošanas līdzekļi un augsnes aizvietotāji ir ražoti Latvijā:

* Biohumuss jeb slieku komposts (apstrādāts organiskais mēslošanas līdzeklis); ražotājs SIA EkoZeme;

* Augsnes maisījums uz biohumusa bāzes Bagātināta dārza zeme (organisks augsnes aizvietotājs); ražotājs SIA EkoZeme;

* Biohumuss (sliekkomposts, apstrādāts organiskais mēslošanas līdzeklis); ražotājs SIA Worming;

Reklāma
Reklāma

* GreenOK Formula EKO; ražotājs SIA Ražošanas tehnoloģijas;

* Biolana Pellets (ilgas iedarbības apstrādāts organisks mēslošanas līdzeklis no aitu vilnas); ražotājs SIA Biolana.

Sarakstā iekļauti arī astoņi mikroelementu mēslošanas līdzekļi, kurus atzītas nepieciešamības gadījumā drīkst izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā mikroelementu deficīta novēršanai: Tradebor (bora etanolamīns), Tradecorp Cu (vara helātu saturošs mēslošanas līdzeklis), Ultraferro (dzelzs helāts), Tradecorp Mn (mangāna helātu saturošs mēslošanas līdzeklis), Tradecorp Zn (cinka helāts), Tradebor Mo (šķidrs mikroelementu maisījums), Tradecorp Zn+Mn (mikroelementu maisījums), Tradecorp Az (mikroelementu maisījums).

Sarakstā ir iekļauti daži kaļķošanas materiāli, kā arī fosforu un kāliju saturoši mēslošanas līdzekļi.

Pilns mēslošanas līdzekļu un substrātu saraksts Atļauts izmantot bioloģiskajā lauksamniecībā ir publiski pieejams VAAD tīmekļvietnē: vaad.gov.lv/registri, Mēslošanas līdzekļu un substrātu saraksts. Lai atrastu interesējošo mēslojumu, jāizvēlas kāds no mēslošanas līdzekļa statusiem (Atzīts, EK ML, Ar atļauju, Reģistrēts) un jāpievieno atzīme Atļauts izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā.

Jāpārliecinās, vai līdzeklis iekļauts sarakstā

Praksē bijušas situācijas, ka mēslošanas līdzekļu izplatītāji, nepārliecinoties par to, vai mēslošanas līdzeklis iekļauts sarakstā Atļauts izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā, un pamatojoties uz marķējuma tekstā esošo norādi par bioloģisko lauksaimniecību, šos līdzekļus piedāvā bioloģiskajiem lauksaimniekiem. Tāpēc, lai izvairītos no nevajadzīgiem pārpratumiem, gan izplatītājam, gan lauksaimniekam jāpārliecinās, vai konkrētais līdzeklis ir iekļauts VAAD tīmekļvietnē atļauto mēslošanas līdzekļu sarakstā.

Mēslošanas līdzekļu un substrātu izmantošanu bioloģiskajā lauksaimniecībā uzrauga un kontrolē biedrība Vides kvalitāte un SIA Sertifikācijas un testēšanas centrs, savukārt konsultācijas par to, vai un kādi mēslošanas līdzekļi konkrētajā situācijā būtu jāizmanto, var saņemt pie Latvijas Lauku konsultāciju centra bioloģiskās lauksaimniecības speciālistiem.