Kolāža – praktiski.lv

Tēti, tev Rīga būs pateicīga! Ar domu par bērniem atjauno dzimtas namu 0

Koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga” savā piecu gadu jubilejā pasniedza atzinības zīmi, piestiprināmu pie ēkas ārsienas, ārstam Aivaram Privkam par koka īres nama kvalitatīvo renovāciju. Aivars Privka, atguvis mantojumu, apsaimnieko sava vecvecvectēva litogrāfa Georga Veiherta celtos koka namus Rīgā, Artilērijas ielā 39 un 41 (jauka vieta starp Ziedoņdārzu un Grīziņkalnu) pēc arhitekta Oskara Bāra 1900. gadā apstiprināta projekta.

Reklāma
Reklāma

Cienot dzimtas īpašumu

Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

“Šajā namā, Artilērijas ielā 41, ir mana bērnības pasaule, te pazīstams katrs stūrītis. Šeit dzīvojot, esmu skolojies un sapņojis kļūt par ārstu. Savu mērķi esmu īstenojis, specializējos ķirurģijā, pēcāk veicu administratīvu darbu, patlaban strādāju par ultrasonogrāfijas speciālistu. Kaut arī bērni jau izauguši, ceru, ka pēc remontdarbu pabeigšanas viņi te atgriezīsies,” stāsta Aivars un uzaicina apskatīt unikālās cara laika istabas, kuras pēc īsa laika tiks pārbūvētas. Viņš teic, ka namā savos skolas un jaunības gados ir dzīvojis dzejnieks Imants Lasmanis. Ievedis pirmā stāva vienā telpā, viņš norāda: “Lūk, šajā viesistabā svinēja kāzas mani vecāki, bija izlikts garš galds, lai sasēdinātu daudzos ciemiņus. Galds ir saglabāts, ceru, ka nākotnē to varēšu izlikt.”

Par nākamo telpu viņš atklāj: “Šaurajā istabiņā bija mana gulta, te mācījos. Dzīvokli paplašināšu,” nama saimnieks ieslīgst pārdomās, “man šis īpašums ir svarīgs kaut vai senču, dzimtas dēļ, kura saistīta ar cara laika Pēterburgu, no kurienes atvestas klavieres, skapis, kumode, spogulis.” Aivara stingrajā apņēmībā jūtams spīts. Viņš parāda senos ģimenes albumus – ar dzimtas piemiņas saglabāšanas apziņu par katru fotogrāfijās redzamo cilvēku prot stāstīt daudz, zina no galvas katra dzīves datus.

Skaudrais padomjlaiku mantojums

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manu senču īpašumu padomju vara nacionalizēja 1940. gada 1. novembrī, un to atguvu tikai pēc 58 gadiem – 1998. gada martā. Padomju laikā namā dzīvoja īrnieki, galvenokārt strādnieki no apkārtējām fabrikām, piemēram, no “17. jūnija” (tagad “Staburadzes”), zivju kombināta “Kaija” u. c. Ēkā ir divdesmit divi vienistabas dzīvokļi, apkurināmi ar malku. Dzīves proza te bijusi skaudra, namā bija ierīkotas točkas, divi īrnieki nelaimīgas mīlas dēļ izdarījuši pašnāvību. Diemžēl izlauztas senās plītis, jo ieliktas gāzes plītis, ēka apšūta ar šauriem vagona dēļiem, nokrāsota neizteiksmīgā sinepju krāsā. Pieliekamie izlauzti, to vietā iebūvētas slapjās tualetes. Paskats bija nepatīkams…

Baltais remonts

Pirmos remontdarbus veicām tajos vienistabas dzīvokļos, kas nebija remontēti vairāk nekā 50 gadu. Tajos ierīkojām boilerus, dušas. Lielākie darbi veikti kopš 2014. gada – uzlikts jauns cinkotā skārda jumts, tas nokrāsots, pārmūrēti skursteņi līdz vajadzīgajam augstumam. Protezējām ārsienas, SIA “Staļi” ielika jaunus koka logus, pagalma pusē – arī durvis. Pagalma vārtus ierīkojām jau 1998. gadā, fasādi pabeidzām 2015., pagalma sienu – 2016. un brandmūri – 2017. gadā. Par fasādes darbiem esmu pateicīgs SIA “JaunRīga ECO”. Visus darbus uzticu zinīgiem speciālistiem, un ar tiem man ir veicies.”

Arī turpmāk nams iecerēts kā dzīvojamais nams, ko izīrēt apzinīgiem īrniekiem. Drīz sāksies tā iekšējā pārbūve. Trešajā stāvā vairākus vienistabas dzīvokļus apvienos, izveidos divistabu ar labierīcībām – dušu vai vannu. Vienīgā neērtība, kas paliks, – krāsns apkure. “Patlaban daži dzīvokļi iztapsēti ar rīģipsi, iespējams, ka tas nav veselīgi. Ļaušu īrniekam pašam izlemt, kādā vidē viņš gribētu dzīvot. Tātad viņš varēs pats izkrāsot sienas vai izlīmēt tādas tapetes, kādas vēlēsies. Paliks iepriekšējais griestu augstums – 2,75 m, elektrības instalāciju ieliksim zem apmetuma. Tā kā dzīvokļi nav lieli, tos plašākus padarīsim ar gaišo krāsojumu, lietišķo labierīcību iebūvi.”

Atjaunošanas grūtības

“Galvenās grūtības ir ar naudu,” stāsta saimnieks. “Lai gan pārdevu daļu piemājas zemes, tomēr ar tiem līdzekļiem nepietika. Bet iesākto nespēju pamest, to nepieļauj mans mērķtiecīgais raksturs. Naudas meklēšana, aizdevumu atmaksāšana neļauj laikus pabeigt plānoto nama atjaunošanu. Nodoklis par nekustamo īpašumu ir pārmērīgi liels, piemēram, pirms diviem gadiem samaksāju nepilnus piecus tūkstošus eiro gadā. Protams, ir pārdomu brīži, kam man to visu… Tad labi, ka meita iedrošina: “Tēti, tev Rīga par to būs pateicīga!””

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.