
“Nav sarkanā paklāja diktatoriem!” Trampa vizīte Skotijā izsauc tautas dusmas 0
Kamēr bijušais ASV prezidents Donalds Tramps sestdien mierīgi spēlēja golfu savā kūrortā Skotijā, simtiem cilvēku visā Apvienotajā Karalistē izgāja ielās, lai paustu neapmierinātību ar viņa klātbūtni. Protestētāji norādīja uz Trampa politiku, kuras dēļ, pēc viņu domām, Apvienotā Karaliste ir kļuvusi pārāk pakļāvīga ASV spiedienam, informē ārzemju medijs.
“Viņš šeit nav gaidīts”
Lielākie protesti notika netālu no ASV konsulāta Edinburgā, kur skanēja skaidrs vēstījums: “Trump Out!” (Tramps, prom!).
Cilvēki bija bruņojušies ar paštaisītām zīmēm: “Nav sarkanā paklāja diktatoriem”, “Mēs nevēlamies jūs šeit”, “Apturiet Trampu. Migranti laipni gaidīti.”
Atmosfēru papildināja skotu dūdu spēle, sarkani apmetņi, protesta skandējumi un vizuālas atsauces uz “Kalpones stāstu”, simbolizējot bailes no autoritārisma.
Fotogrāfe Džūnija Osborna, kas vienlaikus ir ASV un Skotijas pilsone, uzsvēra:
“Tramps ir vissliktākais, kas pēdējos gadu desmitos ir noticis ar ASV un pasauli.”
Viņa pauda vilšanos arī par Lielbritānijas jauno valdību un premjerministra Keira Starmera lēmumu noslēgt tirdzniecības vienošanos ar ASV, lai izvairītos no tarifiem, kas, pēc daudzu domām, ir pārlieku piekāpīga rīcība.
Tramps spēlē golfu, bet protestētāji turpina. Tramps kopā ar dēlu Ēriku un ASV vēstnieku Vorenu Stīvensu spēlēja golfu savā kūrortā netālu no Tērnberijas – laukumā, ko viņa uzņēmums iegādājās 2008. gadā. Tikmēr protesti notika arī citās Lielbritānijas pilsētās, tostarp Glāzgovā, kur pretēji galēji labējo grupu aicinājumiem atbalstīt Trampu, dominēja protestētāji ar pretdiktatoriskiem saukļiem.
“Stop Trump” kustība: daudzpusīgs protests
Trampa vizīte izraisīja dažādu aktīvistu grupu apvienošanos: vides aizstāvji, pret Izraēlas karu vērsti aktīvisti, proukrainiski noskaņotas organizācijas.
Tie visi izveidoja brīvprātīgu “Stop Trump” koalīciju, kura uzskata, ka Trampa politika apdraud gan demokrātiju, gan globālo stabilitāti.
Tikšanās ar Starmeru un fon der Leienu
Vizītes laikā Tramps plāno tikties ar Apvienotās Karalistes premjerministru Keiru Starmeru un Eiropas Komisijas prezidenti Urzulu fon der Leienu, lai pārrunātu tirdzniecības jautājumus. Tas notiek laikā, kad politiskā spriedze Eiropā pieaug un sabiedrības viedoklis par Trampa lomu pasaules politikā kļūst arvien asāks.