No latvāņu stublājiem darinātā lampa rada romantisku un mājīgu noskaņojumu – gaismas apļi izplūst pa visu telpu.
No latvāņu stublājiem darinātā lampa rada romantisku un mājīgu noskaņojumu – gaismas apļi izplūst pa visu telpu.
Foto – Anda Krauze

Nederīgais pārtop par derīgu. Māksliniece Līga Lūse no latvāņiem darina fantastiskus gaismekļus 0

Jau gadus desmit māksliniece LĪGA LŪSE savdabīgā veidā iesaistās latvāņu apkarošanā. Viņa no šā auga stublājiem darina oriģinālus gaismekļus un arī interjera objektus.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Ideja par apkarojamā auga izmantošanu mākslinieciskiem mērķiem radusies Līgas mammai, kad viņa skatījusies uz bezgalīgajiem latvāņu laukiem dēla lauku māju tuvumā. “Mammai nekad nav trūcis ne ideju, ne uzņēmības tās realizēt. Pirmo lampu no latvāņiem uztaisīja viņa, nevis es,” atklāj Līga.

Sākumā trūcis prasmes, lai izveidotu nevainojamas formas gaismekli, arī sagrieztie latvāņa stublāja fragmentiņi švaki turējušies kopā. Abas tomēr neesot metušas plinti krūmos. Kad uztaisījušas divdesmito lampu, sapratušas, kas un kā jādara, lai iegūtu vēlamo rezultātu. “Bija jāiemanās gan stublāju rūpīgi sagriezt gabaliņos, gan tos salīmēt tā, lai lampa sanāktu glīta un kvalitatīva,” skaidro māksliniece.

Franči brīnās

CITI ŠOBRĪD LASA

Līga ir beigusi Rīgas dizaina un mākslas vidusskolu, kur mācījās rokdarbu nodaļā. Iegūtās zināšanas par kompozīciju, krāsu saderību, par dažādu materiālu dabu lieti noderējušas, gan darinot no latvāņiem griestu un sienas lampas, gan apgleznojot sienas, gan meistarojot tērpa aksesuārus no tekstilijām. “Man patīk veidot interjera priekšmetus atbilstoši vides noskaņai,” savu darbības virzienu raksturo Līga.

Ar saviem darinājumiem no latvāņiem viņai izdevies pārsteigt arī frančus, kad šajā valstī kādu laiku dzīvojusi. “Latvijā nevienam nav jāskaidro, kas tas ir par augu, bet Francijā latvāņi neaug, tāpēc daudzi nevarēja saprast, no kā lampas izgatavotas. Izteica minējumus, ka varētu būt izmantots kāds jūrasaugs vai kaut kas pavisam mistisks,” smaidot atceras māksliniece un piebilst, ka esot izglītojusi frančus, stāstot par latvāņiem.

Lai būtu materiāls, no kā Francijā veidot lampas, izkaltētos latvāņu stublājus vedusi pati vai tos pa pastu sūtījusi uz Franciju.

Vāc izkaltušus stublājus

Griežot materiālu lampām, jābūt uzmanīgiem, jo latvāņu sula, kurai piemīt fototoksiska iedarbība, saules staru ietekmē var izraisīt ādas apdegumus. Lai tas nenotiktu, stublājus vāc rudenī, kad augs ir izkaltis un zaudējis toksisko iedarbību. Turklāt aizsardzības nolūkā noteikti jāvelk apģērbs, kas nosedz visu augumu, un, protams, arī cimdi un garstulmu zābaki. Stublāju griešanai speciāli rīki nav vajadzīgi, der parasts nazis. Līga izmantojot nazi, kura asmens ir ar robiņiem. Tas pēc citu griežamo testēšanas viņai šķiet vispiemērotākais šim nolūkam. “Novācot latvāņus, jāraugās, lai neizsijātos sēklas, citādi sanāks, ka šo augu izplatu, nevis apkaroju,” uz svarīgu niansi izejmateriāla vākšanā norāda Līga.

Iepriekš latvāņus griezusi Bauskas pusē, bet nu tie esot iznīdēti, tāpēc šovasar devusies uz Ludzu. Griež gan tievus, gan resnus stublājus, jo no dažādu diametru stobriņiem iespējams uzmeistarot interesantāku lampu. Kad materiāls iegūts, to sagarina piecus līdz septiņus centimetrus garos posmiņos. Katru gabaliņu nolako. Tālāk veido lampas apjomu. Ja iecerēta apaļa forma, kā sagatavi izmanto piepūstu balonu, kuram apkārt stiprina latvāņa stublāja posmiņus, izmantojot kokam paredzēto līmi. “Process ir diezgan ilgs, jo, salīmējot vairākus stobriņus, jāļauj līmei nožūt. Ja tā nerīkojas, gabaliņi neturas kopā un konstrukcija jūk ārā. Tāpēc vienas lampas darināšanai vajag kādas piecas dienas,” skaidro Līga.

Reklāma
Reklāma

Bumbas apakšdaļā atstāj vietu, kur ievietot spuldzīti. Lai gaismeklis nepārkarstu, lampu meistare iesaka ņemt spuldzes, kuru jauda nepārsniedz 40 W (mazākajām lampiņām) un 60 W (lielākajām). Spuldzes cokolu un elektrības vada daļu viņa paslēpj liela diametra latvāņa stublāja nogrieznī.

“Vidēja izmēra griestu lampai patērēju 10–15 latvāņu stublājus, kas ir aptuveni metru gari, bet mazākām lampiņām – kādus astoņus kātus. Tā ka izejmateriālu vajag daudz,” ir pārliecinājusies Līga.

Katru gadu latvāņu stublāju kvalitāte atšķiroties. “Vienu gadu tie var būt blīvāki, līdz ar to ir grūti sagriezt, bet citugad šādu problēmu nav. Kāpēc tā, nemāku paskaidrot, kaut desmit gadus nodarbojos ar lampu darināšanu no latvāņu stublājiem.”

Līgas taisītās latvāņu lampas tagad piepilda ar romantisku gaismu gan privātmājas, gan publiskās telpas. Kad jautāju, kāds bijis neparastākais pasūtījums, neko šokējošu viņa nevar atklāt. Izstāsta, ka vajadzējis uztaisīt trīs vienāda izmēra palielas lampas. “Ja par izmēriem, tad mamma izgatavoja gaismekli, kuras diametrs ir viens metrs, bet es esmu uzmeistarojusi 1,2 metrus augstu cilindrveida grīdas lampu. Ja patīk tas, ko dari, netrūkst nedz pacietības, nedz izdomas un enerģijas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.