Ultravioleto staru dezinfekcijas (UVD) robots darbībā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā.
Ultravioleto staru dezinfekcijas (UVD) robots darbībā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā.
Foto: Austrumu slimnīca

Neitralizē līdz pat 99,99% baktēriju! Latvijā slimnīcu palātas sāk tīrīt robots sanitārs 21

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

Eiropas Komisija 26 dalībvalstīm sagādājusi 200 robotus sanitārus, no tiem trīs Latvijā jau dezinficē palātas.

Spānijas slimnīca “Consorci Corporació Sanitari Parc Taulí” pagājušajā nedēļā saņēma UV (ultravioleto staru) dezinfekcijas robotu, kopā Spānija saņēmusi jau 24 tādus dāvinājumus no Eiropas Savienības. Arī Turku universitātes slimnīcā pārbauda robotu, kuru jau nodēvējuši par Uvi. Bet Latvijā šādi trīs roboti strādā teju mēnesi – pa vienam Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Vidzemes slimnīcā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs šo robotiņu izmantojam tur, kur tas visvairāk vajadzīgs, – Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre Ilga Namniece. Dezinfekcijas robots automātiski vai manuāli pārvietojas telpā un, izmantojot UV-C gaismu, neitralizē līdz pat 99,99% baktēriju un vīrusu, kas atrodas gan uz dažādām virsmām, gan arī gaisā. Latvijā tā cena ir 63 000 eiro (bez PVN).

Tas ātri vien atmaksāsies, uzskata Mika Kujala, slimnīcas iekārtu importētāja Somijā “Fine Medical” vadītājs. Jo robots desmit minūšu laikā var dezinficēt 25 kvadrātmetru telpu. “Saskaņā ar pētījumiem, ultravioletie UVC stari dez­inficē līdz 99,99% vīrusu un patogēnu. UV-C gaismu mākslīgi rada luminiscējošās lampas. Gaismai ir noteikts viļņu garums (200 līdz 280 nm), kas noārda baktēriju DNS struktūru un ir tām nāvējošs,” sabiedriskajam medijam “Yle” skaidroja Kujala.

Šie UV dezinfekcijas roboti izstrādāti Dānijā, pirmais radīts pirms gadiem sešiem. Tolaik Dānijas robotu firma “Blue Ocean Robotics” saņēma 12 miljonu finansējumu no Eiropas Inovāciju padomes. Robots spēj pārvietoties pa telpām un nogalināt 99,99% baktēriju, jo “koronavīruss ir diezgan liels un diezgan smags, tāpēc tas ir ļoti neaizsargāts. Tas ir vīruss, ko mēs iznīcinām visvieglāk”, norāda Dr. Klauss Risagers, robotu firmas izpilddirektors. Roboti ir programmējami un tos var vadīt attālināti no planšetdatora.

Tagad Covid-19 pandēmija paātrinājusi to ražošanu, un Eiropas Komisija iepirkusi robotus 26 dalībvalstīm. “No ES fondu līdzekļiem Eiropas Komisija iegādājās 200 dezinfekcijas robotu, kas tiks nogādāti slimnīcās visā Eiropā, lai palīdzētu dezinficēt pacientu telpas. Mēs darām visu iespējamo, lai atbal­stītu slimnīcas un pacientus šajos grūtajos laikos. Un sekos vēl vairāk,” sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.

Šādi ultravioleto staru roboti jau dezinficē slimnīcu telpas vairāk nekā 70 valstīs visā pasaulē.

Reklāma
Reklāma

Kā zināms, pie iekārtas lielu telpu gaisa dezinfekcijai strādā arī Latvijā. Pašlaik izmantotās der dez­infekcijai tikai tukšās telpās, jo ultravioletais starojums var sabojāt cilvēka redzi. Četras zinātniskās institūcijas – RTU, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūts un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija – radījušas tādas iekārtas prototipu, kurā lampas ir noslēptas un apstaro ieplūstošo gaisu. Tas nozīmē, ka iekārtu var lietot arī tad, ja telpā atrodas cilvēki.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.