Foto – Sandra Ruska

Nenokavēt augļu koku vainagu veidošanu 0

Vēlamies sakopt augļu kokus, pieaicinot speciālistus, jo pašiem trūkst zināšanu. Lasot sludinājumu portālus, nevar saprast, cik labi speciālisti tie ir. Kur viņus meklēt? Vēlamies sakopt augļu kokus, pieaicinot speciālistus, jo pašiem trūkst zināšanu. Lasot sludinājumu portālus, nevar saprast, cik labi speciālisti tie ir. Kur viņus meklēKad kokus labāk apgriezt – pavasarī vai vasarā? LIENE I.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

– Ir grūti atrast labus augļu koku vainagu speciālistus, jo parasti viņi paši ir lielu dārzu saimnieki, kuriem nepietiek laika uzņemties darbus vēl citos dārzos. Ja nav iemaņu koku vainagu veidošanā, labāk ir sarunāt tuvējos kaimiņus – augļu dārzu saimniekus – un veikt šos darbus, jo tā būs lētāk. Var arī ievietot sludinājumu portālā, izvēlēties no visiem, kas atsaucas, un nolīgt zinošāko koku veidotāju, – iesaka zemnieku saimniecības “Mucenieki” saimniece Ligita Rezgale.

Viņa stāsta, ka augļu koku vainagus parasti veido pavasarī, bet to var darīt arī vasarā (jūlijā, augusta sākumā). Viss atkarīgs no tā, kādu rezultātu grib panākt. Ja nepieciešams vainagu izretināt, samazināt augumu un koku nomierināt, lai neizprovocētu jaunus dzinumus, griež vasarā. Ja grib veicināt daudzus ūdenszarus novecojušiem kokiem bez pieauguma, darbus veic pavasarī, kamēr koki vēl ir miera stadijā. Lai jaunās vasas neaugtu tik strauji, pieredzējuši dārznieki iesaka griezt vecā Mēnesī (darot to jaunā Mēnesī, atvases augs griezdamās). Augļu kokus nav ieteicams griezt vēlu rudenī un ziemā, jo brūces var ciest salā. Vēlu apgriežot, koki novājinās, pastiprināti izplatās trupe, koki saslimst ar vēzi.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošais pētnieks Edgars Rubauskis stāsta, ka arī institūta zinātnieki nesniedz šādus pakalpojumus individuālajiem mazdārziem. Tomēr Dobeles apkārtnē dzīvojošie piemājas dārzu īpašnieki reizēm var ar viņu personīgi sarunāt konsultācijas uz vietas augļu koku apgriešanā.

• Veidot augļu koku vainagus piedāvā arī dārzu ierīkošanas firmas. SIA “Labie koki” arboriste, dārzniece Liene Voicesčuka iesaka konkrētos kokus dārzā iepriekš nofotografēt un fotouzņēmumu elektroniski aizsūtīt darbu veicējam. Ja dārzs ir liels un koku daudz, uzņēmuma darbinieki brauc uz vietas skatīties, lai novērtētu darbu apjomu (koku augstumu, slimību izplatību utt.). Viena koka sakopšana maksā, sākot no 35 eiro. Pārsvarā speciālisti cenšas augļu koku zarus izgriezt pavasarī, kad nav lapu, jo tad var vizuāli labāk redzēt vainaga kopskatu. Vasarā galvenokārt tiek formēti kociņi špalerās, kas vairāk domāti dekoratīviem mērķiem, mazāk augļu ieguvei.

• SIA “Tree group” uzņemas veidot augļu kokus galvenokārt Valmieras un Cēsu apkārtnē. Maksa par nelielu kociņu apgriešanu ir 3–5 eiro, ja tā neaizņem vairāk par 15 minūtēm. Pieaugušiem kokiem atkarībā no to lieluma pakalpojums maksā 10–30 eiro. Uzņēmuma arboriste, dārzniece Gunda Veļika uzsver, ka nekoptam kokam vienā gadā nedrīkst izgriezt par daudz zaru, jo samazinātā lapu virsma nespēj nodrošināt saknes ar nepieciešamo organisko vielu daudzumu, saknes neaug un koks sāk nīkuļot. Veidojas daudz lieko ūdenszaru. Turklāt lielas zaru brūces vāji dzīst, un caur tām kokā iekļūst sēņu infekcijas. Dārzniece atzīst, ka praksē dārzu saimnieki diemžēl nevēlas trīs gadus pēc kārtas aicināt speciālistus, kaut gan šādi veidot augļu kokus ir pareizi. Tad uzņēmuma darbiniekiem atliek izvēlēties zelta vidusceļu – vienā reizē izdarīt tik daudz, lai nenodarītu kokam būtisku kaitējumu.

• Apstādījumu ierīkošanas firmā “Gartens” pieaugušu augļu koku veidošanas izmaksas ir 30–40 eiro, bet mazu kociņu – vidēji 15 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.