Ilustratīvs foto

Nerūpēšanās par sirdi vēlāk atspēlēsies 0

Kaspars Ivanovs, Lotos Pharma īpašnieks

Krievija zaudējusi līdz 80000 vīru, bet ukraiņiem ir daudz priekšrocību, atzīst ASV
“Mēs atklājām vieliņas, kas vismaz 157 000 reižu samazina vīrusa koncentrāciju, bet turpmākam darbam valdībai naudas nav,” atklāj Kalviņš
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību 12
Lasīt citas ziņas

Nesen “Lotos Pharma” kopīgi ar sociālo pētījumu uzņēmumu “Gemius” veica kopīgu aptauju ar mērķi noskaidrot Latvijas sabiedrības informētību par savas sirds un asinsvadu stāvokli. Jāsaka atklāti – dati ir nepatīkami un neko īpaši labu par Latvijas sabiedrību nevēsta. Tā, piemēram, 35,8% aptaujāto nekad nav mērījuši savu holesterīna skaitli, vēl 34,4% saka, ka mērījuši ir taču nezina šo skaitli, un tikai 29,8% saka, ka zina holesterīna skaitli.

Tātad 70% aptaujāto, vairāk kā divas trešdaļas, nezina to un, acīmredzot, nesaprot arī to, ka holesterīna skaitlis ir viens no būtiskākajiem rādītājiem, kas ļauj spriest par sirds un asinsvadu sistēmas veselību un attiecīgi – koriģēt savu dzīvesveidu, lai to uzlabotu. Vienkārši izsakoties, holesterīna skaitlis diezgan precīzi spēj prognozēt kādā stāvoklī būs cilvēka asinsvadi pēc dažiem gadiem, ja nekas nemainīsies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīga situācija ir ar jautājumu par pievēršanos sirds veselībai. Tikai drusku vairāk par ceturtdaļu aptaujāto, 27%, seko savas sirds veselībai un rūpējas par to. 43,7% saka, ka būtu gatavi sākt to darīt, ja to ieteiktu ģimenes ārsts, vēl 14,4% pamudinātu to darīt fakts, ka šādas slimības bijušas kādam no ģimenes locekļiem.

Savukārt citiem 14,4% pamudinošais faktors būtu liekais svars, ceturtdaļa jeb 24,5% būtu gatavi sākt to darīt vien tad, ja parādītos smaguma sajūta krūtīs – jāpiebilst, ka pēdējā gadījumā “sākšana sekot” būtu jau krietni nokavēta. Nu un ķirsītis uz tortes ir tie 10,9%, kurus pārliecināt sekot savas sirds veselības stāvoklim nespētu pilnīgi nekas. Un šāda cilvēku pārliecība vērojama situācijā, kurā Latvija ik dienas apmēram 40 cilvēku mirst no sirds un asinsvadu slimībām – tas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā no otra izplatītākā nāves iemesla – vēža – un vairāk kā desmit reizes vairāk nekā no pēdējo divu gadu bubuļa – koronavīrusa.

Turklāt visļaunākais šajā statistikā ir nevis absolūtie skaitļi, bet gan tas, ka apmēram 80% gadījumu infarktus, insultus un sirdslēkmes varētu novērst, ja cilvēki sekotu līdzi sirds un asinsvadu stāvoklim, attiecīgi koriģētu savu ēšanu un dzīvesveidu. Un tas viss – neraugoties uz neskaitāmām grāmatām un rakstiem, kas uzrakstīti šajā jautājumā un citiem resursiem, kas tērēti, lai pārliecinātu, ka sirds veselībai sekot ir nepieciešams.

Kopumā runājot, sirds un asinsvadu veselības recepte nebūt nav sarežģīta – vairāk dārzeņu un augļu, mazāk trekna, vairāk kustēties – tas dotu būtisku pieaugumu veselīgi nodzīvoto gadu skaitam. Cilvēkam ir jāiztērē tā enerģija, kas uzņemta ar pārtiku. Ja tas netiek izdarīts – pārpalikums neizbēgami uzkrājas tauku veidā un agrāk vai vēlāk rada problēmas.

Arī ārsti, kad pacientam tiek konstatēta esoša vai potenciāla sirds un asinsvadu veselības problēma, nebūt nesāk ar tablešu parakstīšanu, jo ir ļoti daudz lietu, kuras veselības uzlabošanai var darīt vēl pirms tam, kad sāk lietot medikamentus. Vairums pētījumu arī apliecina, ka veiksmīga to pasākumu īstenošana, kas būtu veicami pirms saslimšanas sākuma ir vienkāršāki, efektīvāki un lētāki nekā tie, kas tiek veikti jau pēc saslimšanas konstatēšanas un jācīnās ar tās sekām.

Tiem, kuru sirds un asinsvadu veselība jau atrodas apdraudējuma zonā var palīdzēt tādu preparātu kā, piemēram, “AteroLip Complex” lietošana. To sastāvā ir dabīgie statīni (fermenti, ko izstrādā cilvēka aknas) monakolīns K un polikosanols. Tie efektīvi bloķē zemablīvuma holesterīna sintēzi aknās, šādi samazinot sliktā holesterīna līmeni asinīs un uzlabojot sirds un asinsvadu veselību.

Jāatgādina, ka tieši zemā blīvuma holesterīns ir galvenais atbildīgais par holesterīna nogulšņu veidošanos uz asinsvadu sieniņām, kas ir viens no galvenajiem asinsvadu veselības pasliktināšanās cēloņiem, kas izraisa dažādas sirds slimības nākotnē.

Neskatoties uz to, ka atsevišķos veselības jautājumos, kas, acīmredzot, ir vieglāk izskaidrojami sabiedrībai situācija pakāpeniski uzlabojas salīdzinot ar 20 vai 30 gadus senu pagātni, ar sirds un asinsvadu veselības jautājumiem tā noticis nav.

Acīmredzot labo piemēru demonstrēšana, atgādinājumu padomāt un painteresēties un pamudinājumu uz pārmaiņām nekad nevar būt par daudz. Tātad ir vairāk jāstāsta par Vidusjūras diētu, par Skandināvijas diētu, par Japānas diētu kurām raksturīgs liels zivju patēriņš. Arī Latvijai blakus ir jūra un zivis mēs varētu patērēt daudz vairāk.

Otrs aspekts ir daudzveidība ēšanā – ja mēs papētītu 100 tipiskus Latvijas sabiedrības pārstāvjus, mēs konstatētu, ka vairums no viņiem ēd diezgan vienveidīgi. Nelaime tā, ka mūsu organisms pielāgojas šādai vienveidīgai diētai un iet vieglāko pretestības ceļu līdz kamēr pienāk mirklis, kad šāda pielāgošanās kļūst neiespējama un sākas nopietnas problēmas.

Veselība nav tikai indivīda, ārstu vai veselības aprūpes sistēmas problēma. Tā ir arī valsts atbildība un problēma – jo vairāk ir cilvēku ar sliktu veselību, jo vairāk līdzekļu, kurus varētu izmantot citu problēmu risināšanai ir jāizmanto veselības aprūpei. Proti, jo veselāki cilvēki, jo valsts bagātāka.

Sirds ir orgāns, kas sitas 70 – 80 reizes minūtē visu dienu desmitiem gadu pēc kārtas un bez brīvdienām. Lai sirdij būtu vieglāk strādāt, asinsvadu veselībai, tam, ka tie nav nosprostoti ar holesterīna nogulsnēm ir izšķiroša nozīme. Tagad jau sākušās runas par to, ka vajadzētu samazināt darba nedēļas ilgumu, dot cilvēkiem vairāk brīvā laika pašattīstībai. Taču, ko mēs darīsim ar iegūto brīvo laiku, ja veselības vairs nebūs? Tādēļ katram ir jāsāk domāt par veselības jautājumiem, jo vairāk tāpēc, ka iespējas paildzināt savu veselīgo mūžu ir vienkāršas un katram pieejamas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pirmdien Latvijā reģistrēts 1731 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 759 nevakcinētie 4
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību 12
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai! 1
Ārste: Lēkšana uz galvas ūdenī ir viens no izplatītākajiem mugurkaula traumu iemesliem 6
Krievija zaudējusi līdz 80000 vīru, bet ukraiņiem ir daudz priekšrocību, atzīst ASV
“Mēs atklājām vieliņas, kas vismaz 157 000 reižu samazina vīrusa koncentrāciju, bet turpmākam darbam valdībai naudas nav,” atklāj Kalviņš
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību 12
Pilnībā indeksējamās pensijas līdz 534 eiro pieaugs vidēji par 23%, kas varētu nosegt prognozējamo inflācijas pieaugumu 56
“Nevienā priekšvēlēšanu kampaņā nedzirdu galveno – kā mēs pelnīsim?” Ēķis par tukšiem politiķu solījumiem
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Pārtikas produktus ar titāna dioksīdu jeb E171 vairs nevarēs laist tirgū 14
Sapļauj kājas, nozāģē pirkstus… Kā izvairīties no “tipiskajām vasaras” traumām? 1
Apinis: Par bioloģisko novecošanos, biomarķieriem vecuma noteikšanai, ilgu un veselīgu mūžu 39
Pacientus akūtos gadījumos vairs nevedīs uz tuvāko rajona slimnīcu, bet gan tādu, kur var sniegt adekvātu palīdzību 43
Ja sabiedrība būtu labāk apguvusi veselības mācību, nebūtu tik liela Covid-19 izplatība? Atbild dakteris 41
FOTO, VIDEO. “Bez šīs puķes es nemācētu dzīvot!” Anitra Tooma atklāj savu mūžīgās jaunības noslēpumu 26
VIDEO. Okupētajā Krimā krievu kara lidlaukā atskanējuši sprādzieni. Tūristi panikā steidz pamest pussalu 36
Valdība atbalsta siltumapgādes un apkures izmaksu segšanu mājsaimniecībām 6
Atklāj, cik Ukrainas bēgļi līdz šim reģistrēti Latvijā 3
“Faktiski pie varas vienmēr nokļuvuši izsaimniekotāji.” Saruna ar saimniecības “Pilskalni” īpašnieku Meinardu Mēteli
“Tā situācija brīžiem šķita ļoti līdzīga…” Romanovskis stāsta, kāds Pavļuts bija ekonomikas ministra krēslā
Atpakaļ ierindā: Gatis Čakšs pēc Laimas slimības pievarēšanas ar pozitīvām domām gatavojas Eiropas čempionātam
Kļūs vēl siltāks. Laika prognoze trešdienai
“Mēs atklājām vieliņas, kas vismaz 157 000 reižu samazina vīrusa koncentrāciju, bet turpmākam darbam valdībai naudas nav,” atklāj Kalviņš
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Faktiski pie varas vienmēr nokļuvuši izsaimniekotāji.” Saruna ar saimniecības “Pilskalni” īpašnieku Meinardu Mēteli
19:12
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
Anda Līce: Jo mazāk mūsu rīcībā ir faktu, jo vieglāk aplipt ar šaubām
18:46