Jāņa Mednieka zinātniskā pētījuma tēma – kā locītavu saslimšanas ietekmē smadzenes.
Jāņa Mednieka zinātniskā pētījuma tēma – kā locītavu saslimšanas ietekmē smadzenes.
Foto no Rīgas Stradiņa universitātes arhīva

Nervu sistēma kā kosmoss. Kā atklāt bojājumus šajā sarežģītajā sistēmā un tikt pie diagnozes? 10

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Par nervu sistēmu, kuras “vadības centrs” atrodas galvas smadzenēs, nerviem, kuri pārvada elektroķīmiskos impulsus līdz pat kāju pirkstiem un atpakaļ, un to, kā atklāt bojājumus šajā sarežģītajā sistēmā un tikt pie diagnozes, saruna ar Veselības centru apvienības poliklīnikas Neiroloģijas dienesta vadītāju Jāni Mednieku.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 104
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 67
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Kādas diagnostiskās metodes tiek izmantotas, ja radušās aizdomas, ka neiroloģisko simptomu iemesls slēpjas galvas smadzenēs, piemēram, pacientam ir lēkmes, samaņas zudums?

J. Mednieks: Ja neiroloģisko simptomu iemesls varētu būt galvas smadzenēs, izmeklēšana norit divos virzienos. Pirmkārt, attēldiagnostikas izmeklējumi, kuri parāda smadzeņu struktūru, piemēram, kompjūtertomogrāfija, magnētiskā rezonanse, kā arī angiogrāfija, doplero­grāfija, kuras ļauj spriest par galvas smadzeņu asinsvadu stāvokli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrkārt, var izmantot neirofizioloģiskās izmeklēšanas metodes, kuras ļauj noteikt galvas smadzeņu funkcionālo stāvokli. Savukārt laboratoriskie izmeklējumi – gan asins, muguras, gan smadzeņu šķidruma analīzes, ir ļoti svarīgi, lai precizētu funkcionālo traucējumu iemeslus.

Ja runājam par epilepsiju vai situācijām, kad pacientam ir neskaidras izcelsmes samaņas zudumi, viena no galvenajām izmeklēšanas metodēm ir elektroencefalogrāfija. Ja lēkmes pēc sava rakstura ir epileptiskas, ir liela varbūtība, ka izmeklējuma laikā speciālists varēs ieraudzīt patoloģiskas neironu izlādes (epilepsijai raksturīga smadzeņu šūnu pārmērīga aktivitāte, kuras dēļ smadzenēs rodas ļoti daudz sinhronu neironu izlāžu, kas izpaužas lēkmju veidā) vai izmaiņas encefalogrammā, kuras raksturīgas epilepsijas pacientiem periodos starp lēkmēm.

Šis izmeklējums ne tikai ļauj noteikt diagnozi, bet bieži vien arī novērot slimības gaitu, jo ārstam ļoti svarīgi zināt, kā attīstās lēkmes, kas notiek to laikā un kāds ir pacienta stāvoklis pēc tām. Ja pacientam lēkmes mēdz būt reizi diennaktī vai biežāk, tiek izmantoti ilgtermiņa izmeklējumi – 12, 24 stundu un pat garāka perioda encefalogrammas pieraksts.

Gribu uzsvērt, ka nedrīkst par zemu novērtēt arī sarunu ar pacientu, jo reizēm tieši lēkmes apraksts ļauj speciālistam noteikt diagnozi arī tad, ja izmeklējumos neparādās izmaiņas.

Inovatīva metode, kuru mūsdienās arvien biežāk izmanto arī pieaugušajiem, ir īsa pieraksta elektroencefalogrāfija ar inducēto miegu.

Lai to veiktu, pacientam iepriekšējā naktī mazāk jāguļ, lai rastos miega deficīts. Šī metode tiek plaši izmantota bērniem līdz 10 gadu vecumam, kuriem ir mācīšanās, uzvedības vai uzmanības traucējumi. Dažkārt mācīšanās traucējumi var attīstīties tādēļ, ka galvas smadzenēs rodas epilepsijai līdzīgas neironu izlādes bez jebkādām ārējām izpausmēm.

Tās atklājot un sākot lietot pretepilepsijas līdzekļus, iespējams panākt ievērojamus uzlabojumus. Uzskatu, ka bērniem ar mācīšanās grūtībām vismaz reizi vajadzētu to veikt un, ja encefalogrammā nav specifisku izmaiņu, meklēt problēmai psihoemocionālus vai citus iemeslus.

Vēl viens šīs metodes novirziens ir kvantitatīvā elektroencefalogrāfija, kura ļauj diagnosticēt bērniem uzmanības deficīta sindromu un noteikt tā smaguma pakāpi. Analizējot encefalogrammu ar īpašas datorprogrammas starpniecību, iespējams izmērīt smadzeņu viļņu spektru noteiktās smadzeņu zonās. Domāju, ka ar laiku tā ļaus detalizētāk izmeklēt arī pacientus, kuri cieš no galvassāpēm.

 

Mūsdienās daudzi cieš no neirodeģeneratīvām slimībām, pārdzīvo vienu vai pat vairākus mikroinsultus. Kā iespējams pārliecināties, ka smadzenēs nav radušies bojājumi?

Mikroinsults jeb tranzitorā išēmiskā lēkme ir ļoti bīstama, jo tā var būt insulta priekšvēstnesis. Lai arī simptomi pēc kāda laika pāriet paši no sevis, noteikti jādodas pie neirologa vai ģimenes ārsta, lai noteiktu cēloni un izvērtētu, kādi izmeklējumi nepieciešami.

Par galvas smadzeņu strukturālajām izmaiņām ļauj spriest tādi izmeklējumi kā kompjūtertomogrāfija un magnētiskā rezonanse, bet galvas asinsvadu doplerogrāfija ļauj atklāt sašaurinājumus un nosprostojumus aterosklerozes skartās artērijas.

Galvas un kakla asinsvadu doplerogrāfiju, sākot ar 50 gadu vecumu, ieteicams veikt arī profilakses nolūkos, vēlams reizi gadā, jo tā iespējams atklāt asinsvadu sašaurinājumus, kuri potenciāli varētu kļūt bīstami.

Dažkārt pēc mikroinsulta nepieciešama arī elektroencefalogrāfija, piemēram, lai atšķirtu lēkmes, kuras saistītas ar pārejošiem smadzeņu asinsrites traucējumiem, no īslaicīgām epileptiskām lēkmēm.

Mūsdienās neirofizioloģiskos izmeklējumus centrālajai nervu sistēmai iespējams veikt arī ar izsaukto potenciālu palīdzību, tas nozīmē, ka galvas smadzeņu garozas kairinājums ar magnētisko lauku vai perifēro nervu stimulāciju ļauj spriest par visu impulsu pārvades ceļu no pēdām vai plaukstām līdz galvas smadzeņu garozai.

Ar šo metodi var atklāt agrīnus galvas vai muguras smadzeņu bojājumus, kurus vēl nav iespējams ieraudzīt magnētiskās rezonanses izmeklējumā.

Tas ir ļoti svarīgi, izmeklējot pacientus ar funkcionāliem neiroloģiskiem traucējumiem, piemēram, jušanas, kustību un citiem, kuri nav saistīti ar nervu sistēmu, bet radušies smagu psihoemocionālu pārdzīvojumu dēļ (disociatīvie traucējumi).

 

Ļoti bieži cilvēki, it īpaši gados vecāki, sūdzas par kāju un roku salšanu, jušanas traucējumiem, sāpēm, kuras izstaro pa nerva gaitu. Vai tas nozīmē, ka bojātas nervu šķiedras?

Šo stāvokli sauc par polineiropātiju, bet simptomus izraisa daudzu perifēro nervu bojājumi plaukstās, pēdās, kā arī visās ekstremitātēs kopumā. No visiem pacientiem vienai trešdaļai polineiropātijas iemesls ir cukura diabēts, vēl trešdaļai – alkohola lietošanas sekas vai vitamīnu deficīts, bet pārējiem – infekcijas, reimatoloģiskās saslimšanas un citas slimības.

Lai diagnosticētu nervu bojājumus cukura diabēta pacientiem, zelta standarts ir elektromiogrāfija, ar kuras palīdzību pārbauda roku un kāju nervu impulsu vadāmību. Ja izmeklējumā neparādās izmaiņas, iespējams, ka tirpšanas, dedzināšanas un citu simptomu iemesls ir nevis rupjo, bet smalko nervu šķiedru bojājums.

Mūsdienās pieejami izmeklējumi arī šo bojājumu noteikšanai. Viens no tiem ir kvantitatīvā sensorā testēšana, kura laikā pie pacienta plaukstām un pēdām tiek pievienots termosensors, lai mērītu temperatūras līmeni.

Izmaiņas ļauj spriest par smalko nervu šķiedru stāvokli, kuras ir atbildīgas par temperatūras un sāpju uztveri, un diagnosticēt cukura diabēta izraisītos bojājumus agrīnā stadijā. Tas ir pamats, lai pārskatītu un koriģētu šīs slimības ārstēšanu.

 

Strādājot ar datoru vai veicot atkārtotas kustības, piemēram, pie konveijera sāk tirpt, sāpēt pirksti, pa roku sāk “skraidīt skudriņas”. Kādi izmeklējumi palīdz noskaidrot, kas par lietu?

Šādas sūdzības parasti ir pacientiem, kuri cieš no kompresijas neiropātijām. Visizplatītākā no tām ir karpālā kanāla sindroms, kura rašanās iemesls parasti ir vienveidīga plaukstas noslogošana, piemēram, izmantojot datorpeli, vai smags fizisks darbs, kuru veicot nepieciešams bieži saliekt vienu vai abas rokas, celt smagumus.

Ja parādījušies šie simptomi, vajag veikt elektromiogrāfiju vai neirogrāfiju, lai noteiktu nervu bojājumu pakāpi, jo tie var būt nopietni arī tad, ja simptomi nav pārāk izteikti. Arī tad, ja nepieciešama karpālā kanāla operācija, pirms un pēc tās veiktie izmeklējumi ļauj spriest par ārstēšanas efektivitāti.

Kubitālā kanāla sindroma gadījumā tiek nospiests nervs elkoņa locītavas iekšpusē. Tas atrodas ļoti sekli zemādā, tāpēc elkoni sasist ir tik sāpīgi. Ar elektromiogrāfijas starpniecību iespējams konstatēt izmaiņas, piemēram, lēnu impulsu pārvadi, to amplitūdas samazināšanos. Mūsdienās ar lielu precizitāti iespējams pateikt, kurā vietā tieši nervs ir nospiests. Tas ir ļoti svarīgi, lai pēc tam veiktu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu un nepieciešamības gadījumā plānotu operāciju.

 

Kuras neiroloģiskās saslimšanas diagnostikas ziņā ir vissarežģītākās?

SAISTĪTIE RAKSTI

Neiroloģijā vēl joprojām ir ļoti daudz nezināmā. Taču ar katru gadu mūsu iespējas aug un bojājumus, kas pirms pieciem, desmit gadiem vēl nebija diagnosticējami, šobrīd jau iespējams atklāt, tikt pie diagnozes un uzsākt pacienta ārstēšanu.

Visgrūtāk noteikt diagnozi pacientiem ar ģenētiskām nervu saslimšanām, kuras progresē lēni un saistītas ar retām ģenētiskām mutācijām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 24
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 5
22 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 70
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 104
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 67
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 10
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 21
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 1
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 6
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 11
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 5
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi 4
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas nebūtu tik bēdīgi, tas būtu smieklīgi!” – Ilze Jurkāne uzskata, ka Šlesers uzvedas kā Tramps 26
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 104
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien pat nezinot vari kļūt par noziedznieku.” Tēlnieks par grāmatvedes nerviem un jauno nodokļu sistēmu 26
5 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
“Kāds bija svaigēšanas periods? Drausmīgs!”: latviete Ilva Bekmane par diētām, dzīvi izsapņotajās ārzemēs un atgriešanos mājās
Intervija 2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare brīdina: lūk, kas notiek ar tiem, kas vēlas suni! 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dodoties sēnēs, jārēķinās, ka vari uzskriet plēsīgiem meža zvēriem? Vīrietis Dundagas novadā satiek brūnos lāčus
51 minūtes
RN
Rita Našeniece
Ziņas
Rita Našeniece: Adekvāta persona ar ieroci, kam ir dotas konkrētas komandas, ir tikpat droša kā adekvāta persona bez ieroča 6
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 10
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noskaidrots, kurš turpmāk ieņems Laura Lizbovska vietu sporta ziņās TV ekrānos
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 8
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 18
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 21
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
2 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Smagā stāvoklī esošo Covid-10 pacientu skaits slimnīcās Latvijā ir lielākais kopš Jāņiem
13:14
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dodoties sēnēs, jārēķinās, ka vari uzskriet plēsīgiem meža zvēriem? Vīrietis Dundagas novadā satiek brūnos lāčus
12:49
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā un Lietuvā vairāk nekā 1700 jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19, bet miruši 11 cilvēki 4
12:36