Foto: SHUTTERSTOCK

Biškrēsliņš. Varen labs, bet – jāuzmanās! Kāpēc tas ir īpaši bīstams diabēta slimniekiem? 4

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
6 pārtikas produkti, kurus nekādā gadījumā nedrīkst saldēt
Duncis Putina mugurā: situācija Krievijā pēdējo dienu laikā ir strauji mainījusies
Veselam
Kā bieža kafijas dzeršana ietekmē zarnas? Jauni pētījumu rezultāti 8
Lasīt citas ziņas

Biškrēsliņu – augumā smuidro, smaržīgo māju greznotāju – mūsu senči vērtēja ļoti augsti.

Sēju rozes, sēj’ magones,

Sēju ārā biškrēsliņu.

Par rozīti ortu ņēmu,

Par magoni pusdāldera,

Par to āra biškrēsliņu

Trīs dālderi piecu marku.

Ja reiz tāds vērtējums, tad protama lieta, ka tas auga teju pie katras mājas, tam atvēlēja vietu pat mazākajā dārziņā. Var audzēt arī dārzmalās, grāvjmalās; biškrēsliņš labi padodas pat sliktā, vājā zemē.

CITI ŠOBRĪD LASA
Parasto biškrēsliņu (Tanacetum vulgare), sauktu arī par cērmju, vēdera zālēm (augs ir indīgs), ievāc no jūnija beigām līdz pat oktobrim – kamēr vien tas zied.

Ievāc izplaukušus kurvīšus (bet ne pārziedējušus!). Žāvē 25–30 °C temperatūrā. Izžuvušajā drogā jābūt atsevišķiem kurvīšiem pelēcīgi dzeltenzaļā krāsā. Biškrēsliņš satur rūgtvielu tanacetīnu, miecvielas, taukvielas, vasku, sveķus, ēteriskās eļļas.

Auga aktīvajām vielām piemīt antiseptiska un spazmolītiska iedarbība, bet tujonam specifiska iedarbība pret velteniskajiem zarnu tārpiem.

Tautas medicīnā biškrēsliņa ziedus lieto pret cērmēm, galvassāpēm, sāpīgām menstruācijām, pie epilepsijas, histērijas, kuņģa un zarnu trakta slimībām, tūskas, podagras (ierīvēšanai), arī reimatisma ārstēšanai, ēstgribas uzlabošanai, kā žultsdzinēju līdzekli.

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

• Biškrēsliņu tēja būs labākais palīgs, ja nomoka krampji vai naktī griež zobus. Tos ieteicams lietot arī nervozitātes novēršanai, pret neiralģiju, neirastēniju, galvas reiboņiem. Tēju gatavo, nepilnu tējkaroti ziedu–lapu drogas aplejot ar 250 ml verdoša ūdens, uz lēnas uguns turpina vārīt 10–15 minūtes. Dzer pa krūzei tējas ne biežāk kā divas reizes dienā.

• Ja ir histērija un pat sirdsklauves, lieto šādi pagatavotu tēju: 1 ēdamkaroti drogas aplej ar 2 glāzēm uzvārīta, bet jau atdze­sēta ūdens. Ielej slēgtā traukā, ļauj 4 stundas ievilkties. Lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas.

• Pie furunkulozes, plaušu tuberkulozes, saaukstēšanās slimībām, holecistīta gatavo uzlējumu: ēdamkaroti žāvētu ziedu ieber termosā, aplej ar puslitru verdoša ūdens, nakti nostādina, tad izkāš. Lieto pa 1/4 glāzes 2–3 reizes dienā pirms ēšanas.

Reklāma
Reklāma

• Agrīna klimaksa gadījumā pustējkaroti žāvētu biškrēsliņa ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, minūti vāra, pusstundu nostādina, tad izkāš. Glāzi tējas izdzer 4–5 reizēs dienas laikā.

• Zarnu parazītu izdzīšanai dzer pa 1 ēdamkarotei auksta uzlējuma 2–3 reizes dienā. Karsts uzlējums neiedarbojas!

• Pret zarnu parazītiem, enterokoka (patogēnas baktērijas, kas pazeminātas imunitātes gadījumā savairojas un notiek spēcīga organisma intoksikācija) ārstēšanai, kā žultsdzinēju līdzekli profilaktiski dzer biškrēsliņu tēju. Tā ir garšīga, bet to nedrīkst vārīt stipru: ņem 20 g svaigu ziedu vai 1 tējkaroti drogas uz 1 glāzi ūdens, vai 1 ēdamkaroti drogas uz 1 l ūdens.

• Tēju lieto lieto arī galvas reiboņu gadījumā – tā noņem spazmas. Labs līdzeklis arī asinsspiediena pazemināšanai.

• Ārīgi biškrēsliņa lapu un ziedu uzlējumu var lietot kompresēm, liekot pret strutojošām brūcēm, augoņiem.

• Biškrēsliņu uzlējumu pievieno vannas ūdenim, ja nomoka reimatisms, podagra, kāju krampji.

• Galvas, locītavu sāpju gadījumā 2 g žāvētu biškrēsliņa ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, pusstundu ļauj ievilkties, tad izkāš. Lieto pa 1/4 glāzes 2–3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Tēja pret hepatītu: 5 ēdamkarotes žāvētu, sasmalcinātu ziedkopu aplej ar 0,5 l verdoša ūdens, uzvāra. Stundu nostādina, tad izkāš. Lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Kurss – 7–10 dienas.

• Ar biškrēsliņa ziedu novārījumu mitrina sprēgājošu roku ādu, bišu dzēlumu vietas.

• Pret seboreju gatavo uzlējumu: ēdamkaroti žāvētu ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Matus 2–3 reizes nedēļā mazgā ūdenī, kam pievienots uzlējums. Dziednieciskais kurss – 10–12 mazgāšanas reižu.

• Ja ir utis, matus skalo ar biškrēsliņu novārījumu.

• Pret blaugznām: 1 ēdamkaroti sīki sagrieztu biškrēsliņa ziedu ar visiem kātiņiem aplej ar 400 ml verdoša ūdens, atstāj 2 stundas ievilkties. Vienu mēnesi – ik pēc dienas – izkāstā šķidrumā mazgā matus. Ziepes, šampūnus šajā laikā nelieto!

• Ja vasarā sāp galva, ap galvu aptin svaigi saplucinātas biškrēsliņa lapas.

Foto: SHUTTERSTOCK

Dziedniece Irēna Geberte: “Biškrēsliņa tēja ieteicama limfas atveseļošanai. Strikti jāievēro kurss: dzer 7 dienas, tad 2–3 nedēļas nelieto. Kursu atkārto trīs reizes. Tējas pagatavošana vidējas miesasbūves cilvēkam (manis ieteiktā deva tiešām mainās atkarībā no cilvēka miesasbūves!): desertkaroti biškrēsliņa aplej ar 200 g verdoša ūdens, ļauj 15–20 minūtes ievilkties. Šo tējas daudzumu izdzer divās reizēs, sadalot uz pusēm, – no rīta un vakarā stundu pirms ēšanas. Ja grib sasniegt vēlamo rezultātu, tas jāievēro precīzi.

Arī pret zarnu parazītiem biškrēsliņu tēju lieku dzert kursa veidā – 3 dienas dzer, 10 nedzer. Kursu atkārto trīs reizes.

Pēc šāda kursa gandrīz droši var teikt, ka organisms no zarnu parazītiem vismaz uz pusgadu ir attīrīts. Tad to profilaksei atkārto atkal.

Un es ļoti, ļoti iesaku tā darīt. Pirmo kursu sāk februārī, otro augustā, septembrī – tas ir labākais laiks organisma attīrīšanai. Proporcijas tējas pagatavošanai tādas pašas kā pie limfas attīrīšanas.

Biškrēsliņa tēja ir rūgta, tāpēc bērnus grūti piespiest to iedzert, un nevajag ar, lai vēlāk nepatikā neviebtos, jau tikai izdzirdot vārdu “biškrēsliņš”. Labāk šo dabas zāli padarīt par našķi: ēdamkaroti medus sajauc ar tējkaroti drogas un dod bērnam apēst, ātri norijot. Ūdeni uzdzert nedod. Pieaugušajiem šādi našķoties neiesaku, viņiem labāk dzert tēju.

Biškrēsliņš pirtsslotās

Foto: SHUTTERSTOCK

Pirtnieks, dziednieks Juris Kraucis: “Biškrēsliņš ir apveltīts ar ļoti spēcīgu enerģētiku, par to liecina jau pats auga nosaukums – “bišu krēsls”. Biškrēsliņa pirtsslotiņa vai kādā citā slotā iesiets ziedošs augs uzmundrina dvēseli un atjauno spēkus, nomierina emocijas. Novērš kāju sāpes un krampjus, dziedē ādas slimības, tāpēc saberztas pogaļas, pievienotas sālim, labi izmantot pirtsskrubī. Biškrēsliņa slotiņu nedrīkst izmantot grūtniecības laikā, jo tas var izraisīt spontāno abortu.”

SVARĪGI

• Biškrēsliņš ir vidēji indīgs augs, tāpēc nedrīkst pārsniegt ieteicamās dziednieciskās devas. Saindēšanās gadījumā ieteicams mākslīgi izraisīt vemšanu, lai no organisma izvadītu indīgās auga daļas. Pēc tam var veikt kuņģa skalošanu. Saindēšanās pazīmes: vemšana, sāpes vēderā, caureja. Smagākos gadījumos var iestāties nieru darbības traucējumi, centrālās nervu sistēmas paralīze.

• Biškrēsliņš var krasi ietekmēt cukura līmeni asinīs, tāpēc, nepareizi lietots, ir īpaši bīstams diabēta slimniekiem.

• Biškrēsliņu nekādā veidā nedrīkst lietot grūtnieces, jo tas var izraisīt spontāno abortu.

INTERESANTI

Foto: SHUTTERSTOCK

• Viduslaikos ceļotāji un svešu zemju iekarotāji biškrēsliņus izmantoja pārtikas krājumu sagatavošanai pirms došanās ceļā. Proti, biškrēsliņu ietina kopā ar gaļu un citiem produktiem – auga pretsēnīšu un antibakteriālā iedarbība tika izmantota arī šādā veidā.

• Viduslaiku Eiropā biškrēsliņu izmantoja balzamēšanai. Izkaltēti biškrēsliņi savu iedarbīgumu saglabā neparasti ilgi, un uzskatīja, ka tiem piemīt nemirstību piešķirošas īpašības. Biškrēsliņus ievietoja zārkos, ietina starp līķauta kārtām, no tiem vītus vainagus lika uz mirušo galvas.

• Biškrēsliņš ir labs palīgs cīņā ar kodēm – augu ieliek starp drēbēm vai saišķītī sasietus vai auduma maisiņā ieliktus iekar skapī. To var izmantot arī mušu un citu kukaiņu atbaidīšanai.

• Lielbritānijā kripatu biškrēsliņa lapas pievieno, gatavojot omletes, pudiņus. Tas ēdienam piešķir tīkamu rūgtenuma noti. Savukārt klosteros mūki biškrēsliņu izmantojuši kā piedevu alus raudzēšanas procesā – lai dzēriens nebūtu pārāk salds.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.