Foto: SHUTTERSTOCK

Biškrēsliņš. Varen labs, bet – jāuzmanās! Kāpēc tas ir īpaši bīstams diabēta slimniekiem? 4

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu 3
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa 29
FOTO. Smaidi, ziedi un Mika Dukura dziesmas: romantiskā ceremonijā laulības gredzenus mijuši Katrīne Sauliete un Pēteris Vasiļevskis 109
Lasīt citas ziņas

Biškrēsliņu – augumā smuidro, smaržīgo māju greznotāju – mūsu senči vērtēja ļoti augsti.

Sēju rozes, sēj’ magones,

CITI ŠOBRĪD LASA

Sēju ārā biškrēsliņu.

Par rozīti ortu ņēmu,

Par magoni pusdāldera,

Par to āra biškrēsliņu

Trīs dālderi piecu marku.

Ja reiz tāds vērtējums, tad protama lieta, ka tas auga teju pie katras mājas, tam atvēlēja vietu pat mazākajā dārziņā. Var audzēt arī dārzmalās, grāvjmalās; biškrēsliņš labi padodas pat sliktā, vājā zemē.

Parasto biškrēsliņu (Tanacetum vulgare), sauktu arī par cērmju, vēdera zālēm (augs ir indīgs), ievāc no jūnija beigām līdz pat oktobrim – kamēr vien tas zied.

Ievāc izplaukušus kurvīšus (bet ne pārziedējušus!). Žāvē 25–30 °C temperatūrā. Izžuvušajā drogā jābūt atsevišķiem kurvīšiem pelēcīgi dzeltenzaļā krāsā. Biškrēsliņš satur rūgtvielu tanacetīnu, miecvielas, taukvielas, vasku, sveķus, ēteriskās eļļas.

Auga aktīvajām vielām piemīt antiseptiska un spazmolītiska iedarbība, bet tujonam specifiska iedarbība pret velteniskajiem zarnu tārpiem.

Tautas medicīnā biškrēsliņa ziedus lieto pret cērmēm, galvassāpēm, sāpīgām menstruācijām, pie epilepsijas, histērijas, kuņģa un zarnu trakta slimībām, tūskas, podagras (ierīvēšanai), arī reimatisma ārstēšanai, ēstgribas uzlabošanai, kā žultsdzinēju līdzekli.

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

Foto: SHUTTERSTOCK

• Biškrēsliņu tēja būs labākais palīgs, ja nomoka krampji vai naktī griež zobus. Tos ieteicams lietot arī nervozitātes novēršanai, pret neiralģiju, neirastēniju, galvas reiboņiem. Tēju gatavo, nepilnu tējkaroti ziedu–lapu drogas aplejot ar 250 ml verdoša ūdens, uz lēnas uguns turpina vārīt 10–15 minūtes. Dzer pa krūzei tējas ne biežāk kā divas reizes dienā.

• Ja ir histērija un pat sirdsklauves, lieto šādi pagatavotu tēju: 1 ēdamkaroti drogas aplej ar 2 glāzēm uzvārīta, bet jau atdze­sēta ūdens. Ielej slēgtā traukā, ļauj 4 stundas ievilkties. Lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas.

• Pie furunkulozes, plaušu tuberkulozes, saaukstēšanās slimībām, holecistīta gatavo uzlējumu: ēdamkaroti žāvētu ziedu ieber termosā, aplej ar puslitru verdoša ūdens, nakti nostādina, tad izkāš. Lieto pa 1/4 glāzes 2–3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Agrīna klimaksa gadījumā pustējkaroti žāvētu biškrēsliņa ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, minūti vāra, pusstundu nostādina, tad izkāš. Glāzi tējas izdzer 4–5 reizēs dienas laikā.

• Zarnu parazītu izdzīšanai dzer pa 1 ēdamkarotei auksta uzlējuma 2–3 reizes dienā. Karsts uzlējums neiedarbojas!

• Pret zarnu parazītiem, enterokoka (patogēnas baktērijas, kas pazeminātas imunitātes gadījumā savairojas un notiek spēcīga organisma intoksikācija) ārstēšanai, kā žultsdzinēju līdzekli profilaktiski dzer biškrēsliņu tēju. Tā ir garšīga, bet to nedrīkst vārīt stipru: ņem 20 g svaigu ziedu vai 1 tējkaroti drogas uz 1 glāzi ūdens, vai 1 ēdamkaroti drogas uz 1 l ūdens.

• Tēju lieto lieto arī galvas reiboņu gadījumā – tā noņem spazmas. Labs līdzeklis arī asinsspiediena pazemināšanai.

• Ārīgi biškrēsliņa lapu un ziedu uzlējumu var lietot kompresēm, liekot pret strutojošām brūcēm, augoņiem.

• Biškrēsliņu uzlējumu pievieno vannas ūdenim, ja nomoka reimatisms, podagra, kāju krampji.

• Galvas, locītavu sāpju gadījumā 2 g žāvētu biškrēsliņa ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, pusstundu ļauj ievilkties, tad izkāš. Lieto pa 1/4 glāzes 2–3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Tēja pret hepatītu: 5 ēdamkarotes žāvētu, sasmalcinātu ziedkopu aplej ar 0,5 l verdoša ūdens, uzvāra. Stundu nostādina, tad izkāš. Lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Kurss – 7–10 dienas.

• Ar biškrēsliņa ziedu novārījumu mitrina sprēgājošu roku ādu, bišu dzēlumu vietas.

• Pret seboreju gatavo uzlējumu: ēdamkaroti žāvētu ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Matus 2–3 reizes nedēļā mazgā ūdenī, kam pievienots uzlējums. Dziednieciskais kurss – 10–12 mazgāšanas reižu.

• Ja ir utis, matus skalo ar biškrēsliņu novārījumu.

• Pret blaugznām: 1 ēdamkaroti sīki sagrieztu biškrēsliņa ziedu ar visiem kātiņiem aplej ar 400 ml verdoša ūdens, atstāj 2 stundas ievilkties. Vienu mēnesi – ik pēc dienas – izkāstā šķidrumā mazgā matus. Ziepes, šampūnus šajā laikā nelieto!

• Ja vasarā sāp galva, ap galvu aptin svaigi saplucinātas biškrēsliņa lapas.

Foto: SHUTTERSTOCK

Dziedniece Irēna Geberte: “Biškrēsliņa tēja ieteicama limfas atveseļošanai. Strikti jāievēro kurss: dzer 7 dienas, tad 2–3 nedēļas nelieto. Kursu atkārto trīs reizes. Tējas pagatavošana vidējas miesasbūves cilvēkam (manis ieteiktā deva tiešām mainās atkarībā no cilvēka miesasbūves!): desertkaroti biškrēsliņa aplej ar 200 g verdoša ūdens, ļauj 15–20 minūtes ievilkties. Šo tējas daudzumu izdzer divās reizēs, sadalot uz pusēm, – no rīta un vakarā stundu pirms ēšanas. Ja grib sasniegt vēlamo rezultātu, tas jāievēro precīzi.

Arī pret zarnu parazītiem biškrēsliņu tēju lieku dzert kursa veidā – 3 dienas dzer, 10 nedzer. Kursu atkārto trīs reizes.

Pēc šāda kursa gandrīz droši var teikt, ka organisms no zarnu parazītiem vismaz uz pusgadu ir attīrīts. Tad to profilaksei atkārto atkal.

Un es ļoti, ļoti iesaku tā darīt. Pirmo kursu sāk februārī, otro augustā, septembrī – tas ir labākais laiks organisma attīrīšanai. Proporcijas tējas pagatavošanai tādas pašas kā pie limfas attīrīšanas.

Biškrēsliņa tēja ir rūgta, tāpēc bērnus grūti piespiest to iedzert, un nevajag ar, lai vēlāk nepatikā neviebtos, jau tikai izdzirdot vārdu “biškrēsliņš”. Labāk šo dabas zāli padarīt par našķi: ēdamkaroti medus sajauc ar tējkaroti drogas un dod bērnam apēst, ātri norijot. Ūdeni uzdzert nedod. Pieaugušajiem šādi našķoties neiesaku, viņiem labāk dzert tēju.

Biškrēsliņš pirtsslotās

Foto: SHUTTERSTOCK

Pirtnieks, dziednieks Juris Kraucis: “Biškrēsliņš ir apveltīts ar ļoti spēcīgu enerģētiku, par to liecina jau pats auga nosaukums – “bišu krēsls”. Biškrēsliņa pirtsslotiņa vai kādā citā slotā iesiets ziedošs augs uzmundrina dvēseli un atjauno spēkus, nomierina emocijas. Novērš kāju sāpes un krampjus, dziedē ādas slimības, tāpēc saberztas pogaļas, pievienotas sālim, labi izmantot pirtsskrubī. Biškrēsliņa slotiņu nedrīkst izmantot grūtniecības laikā, jo tas var izraisīt spontāno abortu.”

SVARĪGI

• Biškrēsliņš ir vidēji indīgs augs, tāpēc nedrīkst pārsniegt ieteicamās dziednieciskās devas. Saindēšanās gadījumā ieteicams mākslīgi izraisīt vemšanu, lai no organisma izvadītu indīgās auga daļas. Pēc tam var veikt kuņģa skalošanu. Saindēšanās pazīmes: vemšana, sāpes vēderā, caureja. Smagākos gadījumos var iestāties nieru darbības traucējumi, centrālās nervu sistēmas paralīze.

• Biškrēsliņš var krasi ietekmēt cukura līmeni asinīs, tāpēc, nepareizi lietots, ir īpaši bīstams diabēta slimniekiem.

• Biškrēsliņu nekādā veidā nedrīkst lietot grūtnieces, jo tas var izraisīt spontāno abortu.

INTERESANTI

Foto: SHUTTERSTOCK

• Viduslaikos ceļotāji un svešu zemju iekarotāji biškrēsliņus izmantoja pārtikas krājumu sagatavošanai pirms došanās ceļā. Proti, biškrēsliņu ietina kopā ar gaļu un citiem produktiem – auga pretsēnīšu un antibakteriālā iedarbība tika izmantota arī šādā veidā.

• Viduslaiku Eiropā biškrēsliņu izmantoja balzamēšanai. Izkaltēti biškrēsliņi savu iedarbīgumu saglabā neparasti ilgi, un uzskatīja, ka tiem piemīt nemirstību piešķirošas īpašības. Biškrēsliņus ievietoja zārkos, ietina starp līķauta kārtām, no tiem vītus vainagus lika uz mirušo galvas.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Biškrēsliņš ir labs palīgs cīņā ar kodēm – augu ieliek starp drēbēm vai saišķītī sasietus vai auduma maisiņā ieliktus iekar skapī. To var izmantot arī mušu un citu kukaiņu atbaidīšanai.

• Lielbritānijā kripatu biškrēsliņa lapas pievieno, gatavojot omletes, pudiņus. Tas ēdienam piešķir tīkamu rūgtenuma noti. Savukārt klosteros mūki biškrēsliņu izmantojuši kā piedevu alus raudzēšanas procesā – lai dzēriens nebūtu pārāk salds.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Rasols ir dārzeņu salāti!” 5 izplatītākie mīti par dārzeņiem, augļiem un veselīgu uzturu
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
Viena sekunde par katru dzīves gadu! Sieviete svin sirds transplantācijas operācijas 30.gadadienu, izlecot ar izpletni
Kādu lomu cukura diabēta attīstības riska samazināšanā spēlē D vitamīns?
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
FOTO. Smaidi, ziedi un Mika Dukura dziesmas: romantiskā ceremonijā laulības gredzenus mijuši Katrīne Sauliete un Pēteris Vasiļevskis
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
Krievija sāk manevrus Baltijas jūrā, kuros iesaistīti 40 kuģi un tūkstošiem karavīru
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Latvijas Paralimpiskā komiteja no “Mēness aptiekas” saņems 120 000 eiro atbalstu – parasportisti varēs turpināt sportot veselībai un augstiem sasniegumiem
Svētki balsij tikai sākas! Kā gādāt par kakla veselību?
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
Kā izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Lielisks padoms tveicīgajās dienās: kā pašam uzmeistarot kondicionieri?
7 situācijas, kurās kategoriski nepieļaut kompromisu
Medicīnai piešķir un piešķir papildu finansējumu, taču rindas pie ārstiem nemazinās… Kā tas iespējams?
Plakstiņi aizsedz skatu – kādi ir iespējamie risinājumi?
Viegls muguras sastiepums vai hroniskas sāpes? Ieteikumi, kādos gadījumos jāvēršas pie ārsta
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija pērn saņēmusi 61 sūdzību par vienaudžu savstarpēju vardarbību
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
“Jaunā Vienotība” mēģina nošaut vairākus zaķus vienlaicīgi.” Dienas saruna ar politologu Filipu Rajevski
Auziņš: Reiz pie manis ieradās Valsts Kontrole, palūdza telpu ar kafijas aparātu un uzreiz deva mājienu par vēlmi sodīt
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
FOTO. Ar grandiozām ovācijām skatītāji Jelgavā sagaidījuši leģendāro grupu “Zodiaks”
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
23:00
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
22:33
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
22:25