Foto: Timurs Subhankulovs

Padoms zemniekam. Grūsnības norise govīm ceturtajā mēnesī 0

Turpinājums. Sākumu lasiet Agro Topa jūlija, augusta un septembra numurā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vācu ģenerālleitnants prognozē, vai un kad Krievija varētu būt gatava uzbrukt NATO valstīm
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Atskatoties uz norisēm trešajā grūsnības mēnesī, atcerēsimies, ka dzemde sava aizvien pieaugošā tilpuma, augošā augļa un placentas svara dēļ no iegurņa dobuma ieslīdēja vēdera dobumā. Laktācijas līkne bija lejupejoša, proti, izslaukums samazinājās, taču grūsnā dzīvnieka apetīte augļa aizvien pieaugošo vajadzību dēļ sāka palielināties. Auglim šajā laikā formējās dzimumsistēma, turklāt, tā kā vīrieškārtas augļa dzimumsistēma formējas agrāk, dažāda dzimuma dvīņu grūsnības gadījumā tas ietekmēja sievieškārtas augļa dzimumsistēmas attīstību, radot frimartinismu – kādu sievieškārtas dzimumorgānu nepilnīgu attīstību vai pilnīgu iztrūkumu, kā rezultāts ir neauglība.

Ceturtajā grūsnības mēnesī turpinās iepriekš iesāktās norises, piedzīvojot dažas nianses.

Hormonu svārstības un to loma organismā

CITI ŠOBRĪD LASA

Grūsnības saglabāšanā galvenā loma aizvien ir olnīcā esošā dzeltenā ķermeņa ražotajam grūsnības saglabātājhormonam progesteronam. Tā līmenis, lai arī ceturtajā grūsnības mēnesī zemāks nekā pirmajos trīs, aizvien ir augsts, un dzeltenā ķermeņa funkcionālā spēja grūsnības saglabāšanā ir kritiski nozīmīga. Attīstoties placentai, pieaug arī tās loma hormonu ražošanā. Placenta sāk ražot hormonu placentas laktogēnu, kas veicina gan augļa augšanu, gan grūsnā dzīvnieka piena dziedzeru attīstību.

Ceturtajā grūsnības mēnesī augstāko koncentrāciju no jauna sasniedz placentas ārējās šūnu kārtas ražotais grūsnības specifiskais glikoproteīns (PAG), kas saglabājas augsts visu atlikušo grūsnības laiku. Atcerēsimies, ka šis proteīns bija nosakāms gan pienā, gan asinīs 24–28 dienas pēc apsēklošanas un derēja kā agrīnas grūsnības diagnostikas metode.

Pēc tam PAG kritās, zemāko līmeni sasniedzot ap 60 grūsnības dienām. Grūsnības laikā novēro arī citu dzimumhormonu svārstības, jo olnīcu cikliskā aktivitāte, lai arī samazināta, nav pārtraukta pilnībā. Tiesa, šīs citu dzimumhormonu līmeņa svārstības ceturtajā grūsnības mēnesī vēl nav būtiskas.

Dzemdes un augļa novietojums, augļa attīstība

Dzemde turpina palielināties izmērā. Pieaugošais augļūdeņu tilpums gravitācijas ietekmē lokalizējas dzemdes raga galā, tādējādi dzemde noslīd dziļāk vēdera dobumā, sākot vilkt līdzi dzemdes kaklu. Līdz ar to arī maksts iestiepjas un pagarinās. Dzemde šajā laikā ir plānām sienām un sāpīga, tāpēc grūsnais dzīvnieks rektālās izmeklēšanas laikā var būt nemierīgs un vairīties no izmeklēšanas. Dzemde novietojas vēdera dobuma labajā pusē, jo kreiso aizņem lielākā priekškuņģa kamera – spureklis. Grūsnā dzemde atgādina iegarenu maisu un ir aptuveni 30–40 cm diametrā, bet ārēji vizuālas izmaiņas dzīvniekam vēl nav redzamas.

Karunkuli turpina palielināties, to izmērs ceturtajā grūsnības mēnesī sasniedz rieksta vai pupas lielumu, taču atcerēsimies, ka to izmērs ne viscaur ir vienāds – augļa tuvumā tie ir lielāki nekā dzemdes raga galos. Citādi būtisku izmaiņu mātes organismā vēl nav.

Reklāma
Reklāma

Šajā laikā – četros grūsnības mēnešos – augļa ūdeņu tilpums ir aptuveni 4 litri, kas ir pietiekami, lai auglis brīvi spētu kustēties. Augļa ķermeņa garuma un augļa segu platuma attiecība vēl pieļauj tā rotāciju. Pētot govs augli dažādos grūsnības periodos, noskaidrots, ka augļa smaguma centrs novirzās uz augļa pakaļdaļu.

Tādējādi, pieaugot grūsnības laikam, dzemdei slīdot vēdera dobumā un attiecīgi pagarinoties augļa segām, visbiežāk dziļāk dzemdes ragā noslīd tieši augļa pakaļdaļa, un tāpēc auglis novietojas galvguļā – ar purniņu pret dzemdību ceļiem. Šādas guļas ieņemšanu veicina arī dzemdes izliekums, kurā augļa pakaļkājiņas it kā nofiksējas. Veicot rektālo izmeklēšanu, vairāk nekā pusē gadījumu iespējams sataustīt pašu augli, kaut gan reizēm iespējams to sataustīt tikai īslaicīgi pašā rektālās izmeklēšanas sākumā, pēc tam auglis noslīd dzemdes raga dziļumā un nav aizsniedzams.

Tā kā pirmajos grūsnības mēnešos auglim visas orgānu sistēmas ir izveidojušās un tagad turpina strauji augt, šajā vecumā tas sasniedz aptuveni neliela kaķa izmēru – tā ķermeņa garums no pakauša kaula līdz astes saknei ir ap 28 cm, svars – ap kilogramu. Augļa ķermenis kails, bez apmatojuma, atsevišķi matiņi var būt ap acu lokiem. Redzami izveidojušies pupu aizmetņi. Pāra nadziņi, kas redzami jau otrajā grūsnības mēnesī, sāk uzbiezināties un iegūst dzeltenu nokrāsu. Turpinās augļa simetriska attīstība, sākot aizvien vairāk pieņemt proporcionālu ķermeņa, locekļu un galvas formu.

Lai grūsnība un augļa attīstība sekmīgi turpinātos, šajā grūsnības periodā jāpievērš uzmanība jau iepriekšējā mēnesī minētajiem faktoriem – dzīvnieku labturībai, ēdināšanai, infekcijas slimību profilaksei, piemērotai veterinārmedicīniskai aprūpei. Jaunu, specifisku aspektu šajā posmā vēl nav.
Iepriekšējo materiālu lasiet šeit

Turpinājumu lasiet Agro Topa nākamajā numurā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.