Ventspils 46. krasta baterijas ugunskoriģēšanas tornis ir vienīgā restaurētā šāda veida militārā būve Baltijas valstīs.
Ventspils 46. krasta baterijas ugunskoriģēšanas tornis ir vienīgā restaurētā šāda veida militārā būve Baltijas valstīs.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Pa militāro noslēpumu pēdām: izdota karte ar 150 militārā mantojuma vietām Latvijā un Igaunijā 6

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Latvijas teritorijā joprojām glabājas daudz militārās vēstures liecinieku no abiem pasaules kariem, brīvības cīņām, nacionālo partizānu kustības, padomju okupācijas un valsts neatkarības atgūšanas laikiem. Latvijas–Igaunijas pārrobežu projekta ietvaros šis militārais mantojums ir apzināts, sistematizēts un tiek piedāvāts kā viens no interesantākajiem tūrisma galamērķiem.

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 137
1 diena
Lasīt citas ziņas

Asociācijas “Lauku ceļotājs” izdotajā kartē apkopotas 86 šādas vietas Latvijā – muzeji, kolekcijas, bijušās militārās bāzes un būves, mežabrāļu bunkuri, kauju vietas, pieminekļi –, norādot to koordinātas dabā un visu citu pieejamo informāciju, lai ceļotāji militārā mantojuma objektus varētu viegli atrast un sazināties ar gidiem, ja būtu vēlme par konkrēto vietu uzzināt vairāk, nekā aprakstīts anotācijā.

Liepājas Karosta, Līgatnes pazemes bunkurs, Daugavpils cietoksnis – tie jau līdz šim bijuši tūristu iecienīti un atzinīgi novērtēti, taču iesaku pievērst uzmanību mazāk zināmām militārā mantojuma vietām Latvijā, kuras atdzimušas, pateicoties vēstures entuziastu aizrautībai un pūliņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Gandrīz katrai ir savs stāsts, joks vai leģenda, kas pierakstīta, balstoties aculiecinieku stāstītajā. Šoreiz neliels ieskats Kurzemē, uz kurieni devos ar “LC” atbalstu.

 

Kartē neatrodamā ­kolekcija

Aivara Ormaņa militārā kolekcija Mundigciemā pārsteidz ar daudzveidību un vērienu.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Protams, militārais mantojums ir vēl plašāks, nekā attēlots jaunajā kartē, un tajā nevar atrast arī Aivara Ormaņa savākto vēsturisko priekšmetu kolekciju Mundigciemā pie Talsiem, kas iekārtota bijušā kolhoza šķūnī. Ieejot ekspozīcijā, pārsteidz tās vēriens – uz apmeklētājiem noraugās desmitiem dažādu valstu armiju karavīri, kas tērpti gan uniformās, gan spectērpos un kamuflāžas apģērbā, maskējoties no ienaidniekiem.

Vienā pusē sakaru ierīces, munīcijas kastes, ieroči no Otrā pasaules kara laika, otrā – padomju laika sadzīves un propagandas liecinieki, pat pilns komplekts ar PSRS visu draudzīgo republiku karogiem. Motocikli, motorolleri, veļas mašīnas, radioaparāti, arī simtgadīgi darbarīki no apkaimes zemnieku sētām. Kolekcijas īpašnieks atzīst, ka nav izvēlīgs – vāc visu, kas kaut kur patvēries no seniem laikiem līdz mūsdienām, lai vai kādā stāvoklī katrs priekšmets arī būtu. Daudzi cilvēki, tīrot savus šķūņus un bēniņus, atcerējušies par viņa aizraušanos. Visu prātā paturēt nevar, tāpēc jaunieguvumi tiek iegrāmatoti – kad un no kurienes nākuši.

 

Ugunskoriģēšanas tornis

Ventspilī, Saulrieta ielā, meklējams atjaunotais 46. krasta aizsardzības baterijas ugunskoriģēšanas tornis, kas kopā ar četru lielgabalu pozīcijām ir vienīgā no Otrā pasaules kara tik labi saglabājusies šāda veida militārā būve Latvijā. Tornis ir brīvi pieejams jebkurā laikā, taču, lai pa vītņu kāpnēm nokļūtu līdz āra skatu platformai, no kurienes atklājas jūras panorāma, jāierodas šeit no plkst. 10 līdz 19 (23.04.–15.10). Kāpjot var aplūkot tā laika karakuģu siluetus, kurus krasta apsargiem vajadzēja atpazīt, lai nesajauktu savējos ar ienaidnieka kuģiem.

Sākoties PSRS militāro bāzu būvniecībai Latvijā, šis aizsardzības komplekss uzcelts 1939. gadā. Pirmā 46. baterijas kauja notika 1941. gada 24. jūnijā, kad Ventspils ostai uzbruka vācu torpēdkuteri. Ar baterijas pret­uguni tie tika padzīti no jūras krasta, tomēr 28. jūnija rītā, padomju karaspēkam atkāpjoties, lielgabalus uzspridzināja. Vēlāk okupācijas laikā tie tika aizstāti ar vācu lielgabaliem.

 

Irbenes radioteleskopa pārvērtības

Irbenes radioteleskopa atjaunotā 32 metru antena nu tiek izmantota tikai zinātniskiem mērķiem.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Pēdējo reizi Ventspils Starptautisko radioastronomijas centru Irbenē (Ventspils nov., Ances pag.) apmeklēju pirms deviņiem gadiem. Pa šo laiku bijušajā padomju armijas pilsētiņā, kur kādreiz atradās kosmiskās izlūkošanas stacija ­”Zvjozdočka”, notikušas vērienīgas pārmaiņas – divsimt hektāru plašajā teritorijā atjaunota Ziemeļeiropā lielākā (astotā pasaulē) pilnībā grozāmā paraboliskā antena RT-32, kā arī diametrā uz pusi mazākā antena RT-16.

Padomju armija šo sevišķi slepeno militāro objektu pameta 1994. gadā, par kura esamību ziņas parādījās vien gadu iepriekš. Kamēr tika meklēts risinājums kara pilsētiņas tālākai apsaimniekošanai, infrastruktūra tika degradēta, ēkas izlaupītas un izdemolētas, tādēļ apkaime joprojām izskatās spokaina.

Taču dzīvība te ir atgriezusies, pateicoties Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtam, kas pašlaik apkalpo antenas, kuras tiek izmantotas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un Zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, tostarp kosmisko atlūzu radiolokācijā, kā arī sekojot objektiem ārpus Saules sistēmas.

Pastaiga pa Irbenes teritoriju apkārt radioteleskopiem iespējama, tikai iepriekš saskaņojot laiku un gida pavadībā.

Var uzkāpt demontētajā RT-8 antenā, lai apskatītu Kurzemes mežus, pastaigāties pa pazemes tuneli un apmeklēt Rīgā dzimušā raķešbūves inženiera Frīdriha Candera (1887–1933) memoriālo telpu ēkā “Kristāls”. Ekskursijās (jārēķinās ar pusotru stundu) var doties no maija līdz oktobrim, sūtot pieteikumu pa e-pastu infovirac@venta.lv.

 

Nacionālo partizānu bunkurs

Šovasar atklātais mežabrāļu bunkurs Laucienes pagasta (Talsu nov.) mežos atklāj, kādos apstākļos gadiem ilgi dzīvoja Pētera Čevera partizānu grupas dalībnieki.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Sekojot norādēm, no autoceļa Talsi–Upesgrīva pa meža ceļu (aptuveni 4 km) var nokļūt līdz Pētera Čevera nacionālo partizānu bunkuram Laucienes pagastā, kas pēc aprakstiem atjaunots un atvērts šovasar.

Uz bunkuru ved ar šķeldu klāta taka, un pie tā izveidots ceļa paplatinājums, lai te varētu apgriezties arī lielie tūristu autobusi.

Saglabājot autentiskumu, 31 kvadrātmetru lielais bunkurs ir veidots no betona karkasa, kas apdarināts ar apaļkoka pusbaļķiem un apbērts ar zemi. Iekšpusē izvietotas vairākas koka gultas un viens kopīgs koka galds. Pēc čekas uzbrukuma bunkurs tika uzspridzināts, un līdz šim tā vietā bija vien ar ūdeni pielijusi bedre.

Latgalē dzimušais leģionārs kapteinis Pēteris Čevers pēc vācu karaspēka kapitulācijas Kurzemē nepadevās gūstā un kopā ar vairākiem sava pulka virsniekiem un kareivjiem ar ieročiem rokās iegāja mežā, lai turpinātu cīņu. Viņa vadītā grupa bunkuru mežā netālu no Vandzenes pabeidza 1949. gada oktobra beigās, un tajā plānoja pārlaist 1949./50. gada ziemu. 

SAISTĪTIE RAKSTI

1950. gada 3. februārī vietējais mežsargs partizānus nodeva, un bunkuram uzbruka vairāk nekā trīssimt karavīru liela čekas karaspēka vienība. Tobrīd bunkurā atradās 19 cilvēki – 17 vīrieši un divas sievietes. Nevienlīdzīgā kaujā seši partizāni krita, bet pārējie ar kauju izlauzās cauri divām čekistu aplenkuma ķēdēm un līdz ziemas beigām patvērās pie saviem atbalstītājiem apkārtējās mājās.

Pavasarī grupa atkal apvienojās, taču iefiltrējies čekas nodevējs sazāļoja partizāniem dzērienu un tajā pašā gadā naktī uz 2. novembri Čevers un vēl seši grupas dalībnieki tika sagūstīti. 37 gadu vecumā viņam Baltijas Kara apgabala Kara tribunāls piesprieda nāvessodu, kas tika izpildīts 1951. gada 24. augustā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Prognozē drūmu iznākumu Zaļajam kursam lauksaimniecībā 20
23 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Meža dienests nekad nebūs gatavs,” uzskata Astra Boķe 3
12 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Valsts nedod neko pretī. Uzliek mikroliegumu un viss,” uzskata meža īpašnieku pārstāvis Knipšis 15
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurās nozarēs Latvijā zemākā vakcinācijas pret Covid-19 aptvere? 8
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 137
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 66
8 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 38
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Viens no izšķirtajiem lāčiem ir atgriezies un mēģinājis iekļūt mājā 35
5 dienas
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
18. oktobris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
17. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 14
17. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
16. oktobris, 2021
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
12. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 3
20 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 1
15 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 23
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 95
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 68
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 59
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 66
13 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 14
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 12
9 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
No spalvas pie revolvera: aizkaitināts redaktors šauj uz savu amata brāli 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Profesors par to, vai “lokdauns” ietekmējis Covid-19 izplatības ierobežošanu. To pēc 15. novembra varēs atcelt? 29
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Koronavīruss premjerus pārvērš sālsstabos, ministrus paralizē – tie zaudē spējas rīkoties. Egila Līcīša feļetons 6
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 149
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 214
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pieaudzis kovida inficēto skaits? 1
18:53
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 1
18:50
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 3
18:45