Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto

Padoms zemniekam. Kā izvēlēties smidzinātāju 0

Mūsdienīgās augu piebarošanas un aizsardzības tehnoloģijas, kuru uzdevums pasargāt sējumus no dabas kaprīzēm, kaitēkļiem, slimībām un nezālēm, nodrošina 50–70% ražas pieauguma. Tāpēc izvēlēties piemērotāko smidzinātāju ir visnotaļ svarīgi.

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Lasīt citas ziņas

Pirms iestrādāt savos laukos šķidro mēslojumu un pesticīdus, laukkopim vajadzētu noteikt dažas būtiskas savas tehnikas iespējas – optimālo stieņa augstumu virs sējuma, piliena izmēru, darba šķīduma izkliedes vienmērīgumu un agregāta atbilstību tehnoloģijas normām.

Tāpat nepieciešams ņemt vērā, kā izmainīsies apstrādes kvalitāte un laiks, ja pazemināsies darba spiediens, cik ātri izdosies salabot tehniku lūzuma gadījumā, kas jāizdara, lai palielinātu pesticīdu atdevi u. c.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc, izvēloties smidzinātāju, nevajadzētu orientēties uz modeļa cenu, tā popularitāti un pat kaimiņa viedokli. Protams, neviens negrib pārmaksāt, taču, ieekonomējot pārdesmit eiro, to iegādājoties, vēlāk var nākties zaudēt tūkstošus sējumu bojāejas un nelietderīgi izmantoto dārgo preparātu dēļ.

Lauka kontūras

Viens no objektīvajiem rādītājiem, kas var palīdzēt smidzinātāja modeļa izvēlē, ir lauka izmērs. Zināms, ka bākas tilpums ietekmē uzpildes biežumu – jo tas mazāks, jo ilgāk tehnika ir dīkstāvē. Taču mašīnas ar lielu rezervuāru slikti tiek galā ar apgriešanos maza izmēra laukos, tās nesasniedz maksimālo produktivitāti, jo manevros zaudē laiku. Turklāt masīva tehnika sablīvē augsni. Tāpēc bākas tilpumam jānodrošina pietiekams pārgājienu daudzums, smidzinātāja manevrētspēja un neliels spiediens uz augsni.

Pieredzējuši lauksaimnieki iesaka līdz 20 ha lielos laukos ar kopējo sējumu platību līdz tūkstoš hektāriem izmantot mašīnas ar bākas tilpumu līdz 600 litru.

Ja atsevišķo lauku lielums ir ap 60 ha, lietderīgāk izmantot smidzinātāju, kura cisternas apjoms ir 900–2000 litru.

Lielizmēra laukos, kur sējumu platība sasniedz četrus tūkstošus hektāru, labāk derēs agregāti ar 3–4 tūkst. litru bākām, bet, ja tāda pati sējumu platība izvietota 100 ha lielos laukos, ērtāki būs smidzinātāji ar rezervuāriem, kuru tilpums 5–12 tūkst. litru un kas agregatējas ar 150 ZS jaudas traktoriem. Turklāt katra smidzinātāja bākai jābūt izgatavotai no triecienizturīgas plastmasas vai nerūsējošā tērauda.

Detaļu izmēri

Nelielu lauku ērtāk apstrādāt ar uzkarināmo agregātu, kam stieņa platums ir 12–18 metru. Šāda konstrukcija kalpos vairākus gadus, ja būs izgatavota no nerūsējošā tērauda un alumīnija, kā arī pārklāta ar speciālu pulverveida krāsu aizsardzībai pret koroziju un UV stariem.

Vidēja lieluma laukos mēslojumu un pesticīdus var iestrādāt, izmantojot gan uzkarināmos, gan piekabināmos smidzinātājus.

Ja lauka kontūras ir plašas, ērtāk izmantot pašgājējsmidzinātājus ar liela darba platuma stieņiem. Tie parasti izceļas ar ergonomiskumu, palielinātu caurgājamību un labāku manevrētspēju nekā piekabināmie modeļi. Izvēloties smidzinātāju no piedāvājuma ar vienādiem raksturlielumiem, labāk priekšroku dot pašgājējtehnikai ar tā saukto krabja gaitu, jo tā vieglāk veic apgriezienus.

Reklāma
Reklāma

Cits svarīgs aspekts – klīrenss. Ja plānots izmantot mašīnu no pavasara līdz rudenim, tad vajadzīgs pašgājējvariants ar augstu – 160–180 cm – klīrensu. Tas ļaus apstrādāt lielāka auguma kultūras, piemēram, saulespuķes, kukurūzu u. c., vēlajās augšanas stadijās.


Bez šūpošanās

Stieņa augstumu regulē atbilstoši sprauslu skaitam uz tā, attālumam starp tām un izsmidzināšanas leņķim – jo tas lielāks, jo zemāk tiek uzstādīts aprīkojums. Tāpēc katram smidzinātājam ir savi optimālie, minimālie un maksimālie līmeņi, taču lielākajai daļai agregātu ar izsmidzināšanas leņķi 110–120 grādu (un tas tiek norādīts marķējumā) optimālais stieņa augstums ir 50 cm. Ja vēja ātrums palielinās, vajag nevis samazināt stieņa augstumu, bet gan agregāta kustības ātrumu. Šajā gadījumā sānsvere un aprīkojuma svārstības atkarīgas no tā stiprinājuma sistēmas.

Stieņi ar hidropiedziņu labāk notur kustības trajektoriju un atvieglo mašīnas noturēšanu nogāzēs, bet to vieglu un plūdenu darbību nodrošina pacelšanas un nolaišanas paralelograma sistēma.

Uz jebkura lauka var būt bedres un grambas, kuru dēļ stienis šūposies uz augšu un leju, tāpēc ekonomēt uz automātikas sistēmas, kas regulē aprīkojuma augstuma līmeni, rēķina nevajadzētu. Ja stieņa augstums būs par zemu, daļa augu var atrasties ārpus sprauslu darbības zonas, bet pārāk liela augstuma gadījumā darba šķidrums var tikt aiznests garām vai vispār izgarot – 10 cm starpība var nest 30% zudumu, kuru dēļ izsmidzināmā pesticīda vai mēslojuma deva var izrādīties nepietiekama, lai dotu nepieciešamo efektu.

Stieņa augstums jāregulē arī zema gaisa mitruma gadījumā – sīko pilienu zudumi var būt pat 40–50% apmērā, jo tie izgaro, vēl nesasnieguši augus.

Ja nav automātiskās regulēšanas sistēmas, mehanizatoram, lai saglabātu smidzinājuma horizontāli, ļoti uzmanīgi jāseko kustības vienmērīgumam, jo bremzējot preparāta patēriņš uz hektāru pieaug, bet, uzņemot ātrumu, samazinās. Jebkurā gadījumā, ja nav augstuma kontroles sistēmas, jārēķinās ar dārgo pesticīdu un mēslojuma zudumiem vai lielāku laika patēriņu, apstrādājot augus, kas, piemēram, kaitēkļu invāzijas vai slimības uzliesmojuma gadījumā var izraisīt ražas zudumus.

Spēks ir sprauslā

Smidzinātāja efektivitāte atkarīga no sprauslu, kas uzstādītas uz stieņa, tipa. Ja budžets atļauj, labāk iegādāties keramiskās sprauslas. Plastmasas detaļas kalpo īsāku laiku, taču tās izdevīgi izmantot, pat regulāri atjaunojot pirms pavasara darbiem vai pēc katru 10 tūkst. ha apstrādes. To maiņa nepieciešama, jo jaunas sprauslas mazāk grēko ar šķīduma izsmidzinājuma vienmērību, bet ilgstoši lietotām novirze var būt 50–60%. Turklāt atjaunot nepieciešams uzreiz visas detaļas uz stieņa, jo daļēja padilušo detaļu maiņa var izraisīt nopietnas problēmas sējumu apstrādē.

Ne mazāk svarīgi ievērot vienkāršu nosacījumu – pēc katras lietošanas reizes nepieciešams izmazgāt sprauslas un filtrus. Pretējā gadījumā tajos veidojas nosēdumi, kas traucēs preparāta iestrādei un var sabojāt spiediena devēju, vārstus, kā arī šķīduma padeves automātiku.

Smidzinātājsistēmu uzturēšana kārtībā nodrošina dārgo līdzekļu ekonomiju un precīzu to iestrādi. Tāpēc trīskāršā darba šķīduma filtrācijas sistēma ir viena no aprīkojuma priekšrocībām. Pieredzējuši mehanizatori iesaka izvietot zilo sietu pirms sūkņa sūcēj­filtrā, dzelteno – spiediensadalītājā un sekciju līnijfiltrā, bet sarkano – sprauslās, kuru izmērs 04 un lielāks. Ar tādu filtrācijas sistēmu visas izvadsistēmas iztīrīšana aizņems dažas minūtes un smidzinātājs nekad neaizsērēs.

Tirgus piedāvā dažādus sprauslu modeļus, kas atkarībā no formēšanas principa un piliena izmēra tiek marķēti ar krāsu un kodu. Jo lielāks detaļas numurs, jo lielāks šķīduma patēriņš un vidējais piliena izmērs viena tipa sprauslām ar vienādu spiedienu.

Modeļu daudzveidība

Vienkāršākās un lētākās ir spraugveida sprauslas, ar kurām savlaik sākusies mūsdienīgā smidzinātājtehnika. Šodien šo sprauslu tipu pārstāv LU, FD, FL un ST sprauslas ar izmēru 01–025. Tās nodrošina teicamu pārklājuma līmeni un labi darbojas, iestrādājot kontakta iedarbības preparātus, taču veido ļoti sīkus pilienus, kas pakļauti aiznešanai. Tās pakāpe atkarīga no meteoapstākļiem, apstrādes darba augstuma un smidzinātāja kustības ātruma. Tāpēc ar šādu smidzinātāju var strādāt tikai ideālos apstākļos – kad gaisa temperatūra ir zemāka par 20 grādiem, gaisa mitrums ir augstāks par 60% un vēja ātrums nepārsniedz 4 m/sek.

Inžektorsprauslas ir efektīvākas, tās nodrošina kvalitatīvu augu apstrādi, strādā ar ātrumu 5–8 km/h, taču prasa augsti tehnoloģisku aprīkojumu, kas uzturētu darba spiedienu 5–8 atmosfēras. Minētos rādītājus var nodrošināt tikai virzuļsūkņi un plunžersūkņi, bet virpuļsūkņi, centrbēdzes un zobratsūkņi nodrošina vidēju (2–3 MPa) un zemu (0,5–0,6 MPa) spiedienu. Ir daudz šā tipa sprauslu veidu. Modeļi ID un IDN ir pilnformāta inžektorsmidzinātāji, tie veido lielus pilienus, kas labi iekļūst auga lapās, tik viegli neizgaro un maz dreifē.

Spraugveida inžektorsprauslas IDK un IDKN strādā 1,5–6 atmosfēru intervālā, izceļas ar pilienu mazāku aiznešanu un paredzētas gan augu apstrādei ar herbicīdiem un augšanas regulatoriem, gan kontakta un sistēmas iedarbības fungicīdiem un insekticīdiem, kā arī augu piebarošanai ar šķidro mēslojumu un laistīšanai. Modeļi IDTA un IDKT nodrošina optimāla blīvuma pārklājumu bez ēnas zonām, tie piemēroti faktiski visu augu aizsardzības līdzekļu iestrādei, izņemot mēslojumu.

Divkūļu kompaktais inžektorsmidzinātājs labi strādā ar sistēmas iedarbības preparātiem, herbicīdiem un uz divu plūsmu rēķina nosedz lapu ar šķīdumu no divām pusēm.

Deflektorsprauslas veido ļoti sīkus pilienus, tāpēc tās pārsvarā izmanto tikai piemērotos vēja un gaisa temperatūras apstākļos.

Visbiežāk uz smidzinātājstieņa izvieto vienu sprauslu rindu. Apstrādājot lauka kultūras reģionos, kam raksturīgs stiprs vējš, izmanto stieņus ar trīspozīciju dažādām, taču katrā rindā vienādām sprauslām, kas atkarībā no vēja ātruma ar revolvermehānisma palīdzību tiek automātiski pārslēgtas.

Lai pagarinātu sprauslu darba mūžu, visus to plastmasas vītņu savienojumus ieziež ar šķidro silikonu vai šķidrumu, kas paredzēts automašīnu durvju blīvētāja ieziešanai pirms ziemas sezonas.

Nenovirzīties no maršruta

Vēl kāda opcija, kas nepieciešama kvalitatīvam smidzinājumam – navigācijas sistēma, ko zemas cenu kategorijas modeļiem uzstāda pēc pircēja pieprasījuma.

Šīs sistēmas izmantošana noteikti attaisnojas, jo lauku apstrāde parasti notiek agri no rīta un vakara stundās, kad vēja vai nu nav, vai arī tas ir pietiekami lēns. Ja gaisa plūsma ir spēcīga, preparāts tiek aiznests uz citu teritoriju, tādējādi neiedarbojoties uz patogēno organismu un nodarot ļaunumu apkārtējai videi.

Apstrādājot lielus laukumus, vajadzīga paralēlās vadības sistēma, kas neļauj izlaist lauka nogabalus ar sējumiem vai apstrādāt tos divreiz. Darba ērtumu un vieglumu nodrošina piecu ātrumu pārnesums, jaudīgs dzinējs, hidrauliskais sajaucējs šķīduma pagatavošanai un tilpuma ātras uzpildes sistēma.

Tāpat der ņemt vērā – jo kompaktāks smidzinātājs, jo vieglāk to uzglabāt, tam nav nepieciešama liela telpa.

Savukārt tērēt naudas līdzekļus funkcijai, kas ļauj noregulēt piekabināmā un pašgājēj­smidzinātāja sliedes platumu, par ko ziņo daži ražotāji, ir vērts tikai gadījumā, ja ar tehniku bieži jāpāriet no vienlaidu sējas kultūrām uz dārzeņiem un rušināmkultūrām.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem

Žurnāla ” Agro Tops” novembra izdevums.
Žurnāla ” Agro Tops” novembra izdevums.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.