Foto: Fotolia

Pārstādām īrisus: kādā augsnē, cik bieži, ar ko mēslot 0

Gribu pārstādīt bārdainos īrisus. Stādīšu turpat, bet laikam skābuma dēļ augsnē saaugušas sūnas. Ar ko kaļķot augsni pirms stādīšanas? LUDMILA RĒZEKNES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

“Ja dobē aug sūna, tas nozīmē, ka stādījums bijis aizmirsts, proti, īrisi nav rušināti 4–6 gadus, un augi patērējuši kalciju un minerālvielas, bet augsne noplicinājusies,” secina īrisu kolekcionāre Dzintra Jurevica.

Labāk būtu īrisus stādīt jaunā vietā. Ja tādu iespēju nav, augsne pirms stādīšanas rūpīgi jāuzirdina, lai augi neslimotu ar bakteriālo puvi, jāielabo ar ilgas iedarbības minerālmēsliem un kaļķojamo materiālu, piemēram, krītu, dolomītmiltiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īrisiem nepatīk skāba augsne. Tai jābūt neitrālai (pH ap 7). Stādot pavasarī, augsnē iestrādā arī kompleksos minerālmēslus, kam NPK attiecība ir, piemēram, 16:10:10. Nevajadzētu pašlaik kustināt, pārstādīt īrisus, kuri grasās ziedēt, jo tad tiks sabojāti ziedkāti (tos labāk izrakt jūlijā, pēc ziedēšanas). Stādot vasaras otrajā pusē, pamatmēslojumā iestrādā minerālmēslus, kas satur mazāk slāpekļa (NPK 8:11:23).

Vienuviet īrisus parasti audzē 3–4 gadus; šajā laikā augi regulāri jārušina ar cimdotām rokām (nevis darbarīkiem), lai arī cik grūti tas būtu. Kad pienācis laiks augus pārstādīt, veco ceru izrok, sadala atsevišķos stādos.

Īrisus stāda šādi: vispirms izvelk vadziņas 20 cm atstatu citu no citas, tad ar stādāmo lāpstiņu vadziņā atrauš augsni, izkārto īrisa saknītes un stāda tā, lai resnais gums būtu vienā līmenī ar zemi. Īrisus izvieto ap 15 cm attālumā citu no cita.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.