Dažas dienas, pirms Ņujorkā ieradās valstu vadītāji, lai piedalītos ANO Ģenerālajā asamblejā, pilsētas ielās notika demonstrācija “Klimata maršs”, kurā tūkstošiem cilvēku mudināja pasaules līderus pievērsties klimata izmaiņu radītajām problēmām.
Dažas dienas, pirms Ņujorkā ieradās valstu vadītāji, lai piedalītos ANO Ģenerālajā asamblejā, pilsētas ielās notika demonstrācija “Klimata maršs”, kurā tūkstošiem cilvēku mudināja pasaules līderus pievērsties klimata izmaiņu radītajām problēmām.
Foto – AFP/LETA

Pasaules līderi pulcējas Ņujorkā 0

ANO Ģenerālajā asamblejā meklē risinājumu daudzajiem konfliktiem pasaulē. Šonedēļ Ņujorkā pulcējas vairāk nekā 150 valstu līderi, lai, piedaloties ANO Ģenerālās asamblejas sēdē, pārrunātu pasaulē aktuālās problēmas – karadarbību Ukrainā, trīsarpus gadu ilgo Sīrijas pilsoņu karu, teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” kara gājienu Irākas un Sīrijas teritorijās, kā arī Ebolas vīrusa izplatību un klimata izmaiņu radītās problēmas. Šā gada ANO Ģenerālās asamblejas sēde – 69. pēc kārtas – sākās pagājušajā nedēļā, bet valstu vadītāji Ņujorkā ierodas tikai šonedēļ. Daudzo sanāksmju laikā valstu un nevalstisko organizāciju pārstāvji pārrunās virkni jautājumu, sākot ar nabadzības izskaušanu un vides pro­blēmu risināšanu un beidzot ar mieru un drošību.

Reklāma
Reklāma

Diskutēs par pasaules problēmām

“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Šodien Apvienoto Nāciju galveno lēmējinstitūciju viens pēc otra sāks uzrunāt daudzi pasaules līderi. Viņam katram ir atvēlētas 15 minūtes uzrunai. Taču bieži bijuši gadījumi, kad runātājs krietni pārtērē viņam atvēlēto laiku. Piemēram, 2009. gadā nu jau gāztais Lībijas vadītājs Muamars Kadafi teica vienas stundas un 40 minūšu garu uzrunu, kuras laikā demonstratīvi saplēsa ANO hartas kopiju.

Šā gada ANO Ģenerālās asamblejas sēdi ar runu sāks Brazīlijas prezidenta Dilma Rusefa. Jau kopš ANO dibināšanas 1947. gadā Brazīlija tradicionāli sākusi ikgadējo sēdi, šīs valsts pārstāvim ne reizi nav atņemtas pirmā runātāja privilēģijas. Pēc Rusefas otrais tribīnē kāps ASV prezidents Baraks Obama, viņam sekos Kataras, Francijas, Turcijas, Britānijas un Austrālijas līderi. Latvijas prezidents Andris Bērziņš savu uzrunu teiks ceturtdienas pēcpusdienā. ANO Ģenerālajā asamblejā uzstāsies arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko, bet Krievijas valsts galva Vladimirs Putins ir izvēlējies neapmeklēt šā gada Apvienoto Nāciju saietu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģenerālās asamblejas saieta ietvaros notiks arī ANO ģenerālsekretāra Bana Gimuna vadītā augsta līmeņa klimata problemātikai veltītā sanāksme, kurā piedalīsies arī Obama. Paredzams, ka šī saieta ietvaros valstis varētu vienoties par visaptverošu līgumu saistībā ar klimata izmaiņu radīto problēmu apkarošanu. Nākamgad Parīzē gaidāma plaša klimata izmaiņām veltīta sanāksme, un Ģenerālās asamblejas ietvaros notiekošais saiets varētu uzdot spēcīgāku toni tai.

Šonedēļ norisināsies arī ANO Drošības padomes sēde, kuru vadīs Obama un kurā galvenā uzmanība tiks vērsta uz teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” radītajiem draudiem. ASV izlūkdienestu informācija liecina, ka džihādistu organizācijai ir pievienojušies aptuveni 12 tūkstoši cilvēku no 81 valsts. Daudzas rietumvalstis norādījušas uz draudiem, kurus islāma ekstrēmisti varētu radīt, kad viņi atgriezīsies no Sīrijas.

Vācija izvirza pretenzijas

Paredzams, ka līdztekus globālo un reģionālo problēmu un konfliktu apspriešanai arī šogad Ņujorkā valstu līderi diskutēs par reformām pašā Apvienoto Nāciju Organizācijā. Starptautiskie mediji atzīmē, ka šā gada Ģenerālās asamblejas sēdē uz reformām organizācijā aktīvāk varētu mudināt Vācija, kura kopā ar Indiju, Japānu un Brazīliju jau vairākus gadus vēlas iegūt patstāvīgu pārstāvniecību ANO Drošības padomē. “Drošības padome vairs neatspoguļo šodienas ģeopolitisko realitāti. Mēs uzskatām, ka 2015. gadā – 70 gadus pēc ANO dibināšanas un desmit gadus pēc pēdējām reformām – būtu pienācis laiks virzīties tālāk,” paziņojis Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.