Foto: Shutterstock

Problēmas ar pilnvarniekiem? Uzzini, kā cīnīties un pieprasīt atlīdzību par zaudējumiem 0

2009. gadā noslēdzu pilnvarojuma līgumu ar diviem paziņām, kuri apņēmās pārstāvēt manas intereses un kārtot mantojuma lietas, arī iesniegt mantojuma prasību. Par to es apņēmos atdot viņiem daļu no atgūtā nekustamā īpašuma. Paziņas mani maldināja, vairākkārt apgalvojot, ka ir iesniegta mantojuma prasība pret nekustamā īpašuma tagadējo īpašnieci (līdzmantinieci) un ka lietā notiek tiesvedība. Vēlāk tiesā uzzināju, ka šāda prasība nemaz nav iesniegta. Vai tagad jau iestājies mantojuma prasības noilgums? Starp citu, līgumā tika paredzēts liels līgumsods par pilnvaras vai līguma atsaukšanu. Vai par atsaukšanu no manis var prasīt kādu līgumsodu? Vai es varu prasīt atlīdzību no abiem pilnvarniekiem, kuri šajā laikā neko nedarīja? LĪVIJA MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
Lasīt citas ziņas

Jums bija tiesības sniegt mantojuma prasību pret tagadējo īpašnieci tiesā, lai atzītu jūs par līdzmantinieci, kā arī par mantojuma izdošanu. Civillikuma 685. pantā teikts, ka mantojuma prasība noilgst piecu gadu laikā, skaitot no dienas, kad radušās tiesības šo prasību iesniegt. Lai gan jūs laikus uzdevāt pilnvarniekiem kārtot mantojuma lietu, uzdevums netika izpildīts likumā noteiktajā termiņā. Tas nozīmē, ka tagad vairs nevar celt mantojuma prasību, lai saņemtu likumīgi pienākošos daļu no nekustamā īpašuma.

Civillikuma 2295. pants paredz: pilnvarniekam, izpildot viņam doto uzdevumu, jādarbojas ar lielāko rūpību, un viņš atbild pilnvarotājam par katru neuzmanību. Bet atbilstīgi Civillikuma 2298. pantam pilnvarnieks, kurš nepareizi ziņo pilnvarotājam par savu uzdevumu, atbild par radušos zaudējumu. Turklāt, ja lietas kārtošana uzdota vairākām personām kopīgi, tās atbild pilnvarotājam kā kopparādnieki, t.i., solidāri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā gadījumā pilnvarnieki ar savu bezdarbību (neizpildot 2009. gada pilnvarojuma līgumu) ir nodarījuši jums zaudējumus neiegūtās nekustamā īpašuma daļas vērtībā. Atbilstīgi Civillikuma 2305. pantam pilnvarniekam jādod savam pilnvarotājam norēķins par uzdevuma izpildīšanu, it īpaši par visiem ieņēmumiem un izdevumiem saistībā ar to. Tātad jums ir tiesības pieprasīt no pilnvarniekiem pārskatu par veiktajām darbībām.

Līguma nosacījums par pārmērīga līgumsoda samaksu pilnvaras atsaukšanas vai pilnvarojuma līguma laušanas gadījumā neatbilst Civillikuma 1. panta nosacījumiem par to, ka tiesības izlietojamas un pienākumi pildāmi pēc labas ticības. Atbilstīgi Civillikuma 2312. pantam pilnvarojums var izbeigties ar savstarpēju vienošanos vai tad, kad pilnvarotājs atsauc savu pilnvarojumu, turklāt pilnvarotājam ir tiesības katrā laikā vienpusēji atsaukt savu pilnvarojumu. Likums neparedz pilnvarotājam piemērot līgumsodu par pilnvaras atsaukšanu. Tātad jums nekāds līgumsods nebūs jāmaksā.

Tas nozīmē, ka jūs varat sniegt tiesā prasību par pilnvarojuma līguma atcelšanu un lūgt tiesu solidāri no pilnvarniekiem piedzīt jūsu labā zaudējumus, kā arī visus tiesas izdevumus. Ja vien vēstulē izklāstītā situācija atbilst patiesībai, ir cerības uz pozitīvu iznākumu.

KONSULTĒJIS JURISTS ALEKSANDRS ČIČERINS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.