“Profesionālais” provokators Jānis Sondars par savām darbībām vēstījis arī sociālajos tīklos.
“Profesionālais” provokators Jānis Sondars par savām darbībām vēstījis arī sociālajos tīklos.
Ekrānuzņēmums no youtube.com

“Profesionālais” provokators Jānis Sondars – cietumā 0

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Lasīt citas ziņas

 

Pagājušajā nedēļā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesis Zigmunds Dundurs krimināllietā par žurnālistes Ingas Spriņģes vajāšanu apsūdzētajam valmierietim Jānim Sondaram piesprieda īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Ņemot vērā, ka šo likumpārkāpumu viņš izdarījis laikā, kad izcieta nosacīto sodu par citu noziegumu, cietumā viņam būtu jāpavada divi gadi un viens mēnesis.

Par apsūdzētā Jāņa Sondara nodarbošanos vērā ņemama informācija neizskanēja, vien tas, ka viņš esot pašnodarbinātais. Iespējams, noteiktās aprindās pretendē uz influencera jeb ietekmeļa statusu. Pats viņš tiesā apgalvoja, ka esot “trollis” un profesionāls provokators.

 

Vajā vismaz 23 reizes

Valsts apsūdzību šajā krimināllietā uzturēja prokurors Edijs Pastars. Par Jāņa Sondara noziedzīgo darbību sākumu viņš uzskata 2019. gada 18. novembri, kad apsūdzētais bija ieradies Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrā “Re:Baltica”, atnesdams neviennozīmīgi vērtējamu “dāvanu” – štrausu (bēru pušķi) un pudeli bez etiķetes ar nezināmu caurspīdīgu šķīdumu, ko pats dēvējis par svēto ūdeni. Centrā todien, par laimi, atradās arī žurnālistu ukraiņu kolēģis Vlads, kurš neaicināto apmeklētāju fiziski nelaida pāri slieksnim. Sondars devies projām, bet bēru pušķi atstājis pie biroja durvīm. Ar savu parādīšanos viņš esot sabiedējis visas centra darbinieces. Ņemot vērā, ka vīrietis pieminēja Ingas Spriņģes vārdu, tika pieņemts, ka tieši šo žurnālisti Sondars vēlējies satikt. Arī turpmāk visas viņa darbības bija tieši pret Spriņģi. Viņš pats tiesā skaidroja, ka Inga Spriņge bijusi vienīgā “Re:Baltica” žurnāliste, kurai viņš zināja vārdu.

Lietas izskatīšanas laikā tiesā izskanēja, ka Sondars ar Spriņģi jau pirms šī datuma bija mēģinājis sazināties sociālajos tīklos. Tā kā sazināšanās bijusi žurnālistei nepieņemama, Spriņģe nepazīstamo nekauņu nobloķējusi. Kā tiesā liecināja liecinieki, žurnālistikas centra “Re:Baltica” darbinieki bieži saņēmuši nepieklājīgas un aizskarošas ziņas no nezināmām personām, bet apsūdzētais Sondars izcēlies gan ar ilgstošu neatlaidību, gan ar darbībām, kas ir ne tikai aizvainojošas, bet arī draudus ietverošus. Kā norādīts apsūdzībā, teju divu gadu laikā Jānis Sondars nevēlamu saziņu ar cietušo Ingu Spriņģi veicis 23 reizes. Tādu epizožu droši vien būtu bijis daudz vairāk, bet Spriņģe centās bloķēt uzmācīgo vīrieti visos sociālajos tīklos, lietotnēs un telefonos. Sondars ar viņu mēģinājis sazināties kā apmāts. Žurnālistes privātā tālruņa numuru viņš esot dabūjis no centra bijušās grāmatvedes. Kad Spriņģe Sondara numuru nobloķējusi, vīrietis viņai zvanījis no savu paziņu telefoniem. Kad žurnāliste lejuplādēja mobilo lietotni “Telegram”, pirmais, kas ar viņu tajā sazinājās, bija neviens cits kā Jānis Sondars…

 

Policija nesaskata noziegumu

Pēc tam kad Sondars uz Spriņģes darbavietu bija atnesis bēru vainagu, viņš solīja, ka turpmāk tur ar tādām “dāvanām” ieradīšoties katru nedēļu. Katrs Sondara veiksmīgais saziņas mēģinājums saturējis neskaitāmas rupjības. Viņš arī izteicās, ka satikšot Ingu Spriņģi “kaut kur uz ielas, lai aprunātos”. Nosūtījis arī īsziņu, kurā ieteica, lai viņa sev pārgriež vēnas, sabiedrība par to būšot tikai pateicīga.

Jau uzreiz pēc viņa vizītes žurnālistikas centra “Re:Baltica” birojā par šo incidentu tika ziņots Valsts policijai. Policija lēma, ka Jāņa Sondara darbībās neesot noziedzīga nodarījuma pazīmju. Tas nekauņam bija kā trumpis rokā – viņš no žurnālistēm sācis pieprasīt morālā kaitējuma kompensāciju par to, ka viņas bija sūdzējušās kārtības sargiem. Kad, protams, nekādu kompensāciju nesaņēma, sāka draudēt, ka tās piedzīšanu uzticēšot bandītiem.

Žurnālistes par Jāni Sondaru ievākušas ziņas no saviem informācijas avotiem. Tās tiešām nebija nomierinošas, jo, kā izrādās, vīrietim ir problēmas ar narkotiskajām vielām. Vēl viens aspekts, viņš esot bijis agresīvs, izraisot pat fiziskus konfliktus, piemēram, ar televīzijas personību Aivi Ceriņu, kā arī ar LTV automašīnas vadītāju.

 

Vienkārši esot tāds stils…

Liecinot tiesā, apsūdzētais apgalvoja, ka ar žurnālisti Spriņģi centies sazināties tikai dēļ viņas publikācijās paustajiem viedokļiem. Viņš tos uzskatot par nepareiziem, tāpēc esot vēlējies, lai žurnāliste labo savus rakstus. Bēru pušķis neesot nozīmējis neko sliktu, viņš ar to gribējis norādīt tikai to, ka neatkarīgie mediji mūsu valstī esot miruši. Neesot bijis viņa plānos katru nedēļu apmeklēt centru “Re:Baltica”, tā vietā viņš labāk izvēloties troļļot Saeimas deputātus pie parlamenta ēkas. Īsziņa par vēnu pārgriešanu bijis neveik­smīgs joks, bet saziņā lietotie lamuvārdi nekādā gadījumā nesaturot agresiju. Viņam vienkārši esot tāds stils. Vispār ar savām darbībām vīrietis esot centies panākt, lai “Re:Baltica” darbinieces viņam sāktu izrādīt cieņu.

Prokurors Edijs Pastars debašu runā norādīja, ka saskaņā ar Senāta atzinumiem, lai kādu personu atzītu par vainīgu citas personas vajāšanā, nemaz nav vajadzīgi tieši draudi tās dzīvībai un veselībai. Ir pietiekami, ka vajātājs trīs vai vairāk reizes veicis cietušajam nepatīkamas darbības, ar nevēlamu saziņu liekot tam sajust bailes. Vajāšanas kā noziedzīga nodarījuma sastāvā ietilpst arī informācijas vākšana par cietušo, viņa dzīvesvietas vai darbavietas apmeklēšana vajāšanas nolūkā u. tml.

Prokurors arī bija konstatējis, ka apsūdzētais Sondars, sniedzot liecības tiesai, bija melojis. Proti, vīrietis noliedza, ka Inga Spriņģe viņam gan ar bloķēšanu, gan ar vienu konkrētu īsziņu bija likusi saprast, ka nevēlas šo saziņu. Šie meli kļuva par atbildību pastiprinošu apstākli.

 

Sodus summē

Prokurors Pastars lūdza tiesu atzīt Sondaru par vainīgu vajāšanā un sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem. Apsūdzētais žurnālisti bija vajājis laikā, kad pašam jau bija nosacīts sods par marihu­ānas iegādāšanos personīgai lietošanai un tirgošanai. “Zālīti” jeb 28 polimēra maisiņus, kuros kopumā atradās nepilni 23 grami marihu­ānas, Sondars 2018. gada 9. oktobrī nopircis Rīgā un aizvedis uz Valmieru, kur nākamajā dienā policija kratīšanas laikā to atrada un izņēma. Ar Vidzemes rajona tiesas Valmierā 2019. gada 17. aprīļa spriedumu Jānis Sondars tika sodīts nosacīti ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un pārbaudes laiku vēl uz vienu gadu. Daļēji saskaitot abus šos sodus, apsūdzētajam Sondaram tika piespriesta brīvības atņemšana uz diviem gadiem un vienu mēnesi. Sondaram ir iespēja šo spriedumu pārsūdzēt.

 

Taisnības cīnītājs vai prasts klauns?

Jāpiebilst, ka “profesi­onālais” provokators ar savām darbībām sociālajos tīklos izklaidēja savus sekotājus. Par katru savu aktivitāti Sondars savus sekotājus informēja, bet tādas akcijas, kā, piemēram, bēru pušķu dāvināšanu, filmēja un translēja tiešraidē. Jāpiebilst arī, ka saviem sekotājiem viņš regulāri lūdz atbalstīt sevi ar naudas ziedojumiem.

Vai profesionāliem žurnālistiem būtu jēga diskutēt ar Sondaru? Diez vai, jo, cik redzēts viņa tiešraidēs, viņš spēj runāt tikai par oponentu izskatu, izņirgājoties par cilvēkiem un sev ierasti apsaukājot viņus.

 

Sarosās tikai pēc uzbrukuma Pūcem

SAISTĪTIE RAKSTI

Kriminālatbildība par vajāšanu Latvijā spēkā ir salīdzinoši nesen – kopš 2017. gada vidus. Tomēr Sondars nav pirmais, kurš par to sodīts. Piemēram, 2019. gada rudenī uz apsūdzēto sola sēdās kāds Pierīgā dzīvojošs vīrietis, kurš, lai iedvestu bailes saviem kaimiņiem, vairākus mēnešus demonstratīvi novēroja viņu īpašumu, fotografēja to, kā arī ar lāzera staru spīdināja uz kaimiņu bērniem. Apsūdzēto sodīja ar piespiedu darbu, kā arī viņam nācās cietušajiem samaksāt kompensāciju.

Ja jau policijai un prokuratūrai pieredze šādu lietu izmeklēšanā ir, tad rodas jautājums – kāpēc tik ilgi pie atbildības netika saukts žurnālistes Spriņģes vajātājs? No tiesā izskanējušām liecībām secināms, ka policija vienu reizi lēma neuzsākt kriminālprocesu, bet pēc tam divas reizes kriminālprocesus uzsāka, bet pēc tam tos izbeidza. Prokuratūra šos lēmumus atzina par pamatotiem un likumīgiem. Tikai pēc tam, kad Sondars pagājušā gada rudenī uz ielas huligāniski uzbruka Saeimas deputātam Pūcem, par ko arī tika uzsākts kriminālprocess, tad gan Ģenerālprokuratūra atcerējās žurnālistes vajāšanu un atjaunoja izbeigto kriminālprocesu.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Lasīt citas ziņas
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
Vairākas organizācijas pauž atbalstu Kasparam Gerhardam turpināt darbu zemkopības ministra amatā
18:00
Kā zivs redz, un vai mānekļa krāsai tiešām ir nozīme?
17:31
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
17:21
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
“Režīma pilsēta”: kā Liepāja kļuva par PSRS militāro objektu – “nepiederošām” civilpersonām nepieejamu zonu
VIDEO. “Pie kājas man tavs makrolīmenis! Lai no šodienas cenas neceltos!” Lukašenko aizliedzis paaugstināt cenas
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
Gada inflācija septembrī varētu būt vismaz 22%
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Kurzemē policija uziet melnajam tirgum paredzētus šaujamieročus
Monika Zīle: Politisko kaislību duļķes un nogulsnes
VIDEO. Soctīklotāji pārsteigti par kāda zvejnieka neparasto lomu – haizivs olu 3
Liepājā aizdegusies šķeldas kaudze rada spēcīgu sadūmojumu plašākā apkārtnē
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem
Jelgavā aizturēts autobusa vadītājs 2,39 promiļu reibumā 4
Latvijā nogādāts trešais jaunā elektrovilciena sastāvs
Lai stiprinātu Latviju militāri, ASV piešķirs 145 miljonus eiro 85
Signāls Rietumiem – Krievijas energovēstījums caur gāzesvadiem 26
Nobela Miera prēmiju piešķir Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas cilvēktiesību aktīvistiem 7
Ziemeļvalstu elektrības cenu nacionālās īpatnības 9
Noskaidrots, kuri saņēmuši procentuāli visvairāk plusu un mīnusu no saviem sarakstiem 15
Pēc zaudējuma Saeimas vēlēšanās Urbanovičs kapitulē – pamet “Saskaņas” valdi 2