Foto: Inita Šteinberga un Sandra Ruska

Pūst āboli, plūmēs tārpi. Jāizvērtē cēloņi, kāpēc tā noticis 1

“Daudzi sūdzas, ka sākuši pūt āboli, ka plūmēs tārpi. Tagad var vākt šos kritušos augļus – sekas. Taču ir vērts padomāt par cēloņiem, kāpēc tā noticis,” teic dārzkopis Andris Mangulis no Daugmales.

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

Sausumā koks ir badā

Andris par labāko savam dārzam uzskata tā saukto biodinamisko lauksaimniecību. Tā ir līdzīga bioloģiskajai saimniekošanai, kad ražas ieguve notiek, respektējot dabu, meklējot sadarbības modeļus ar to, nevis tikai cīnoties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no augļu plaisāšanas un pūšanas cēloņiem ir traucēta augu vielmaiņa. Tā izpaužas kalcija un kālija trūkums. Taču pēdējos divos sausuma gados nav jābrīnās, ka augiem bijis stress, ka tie attīstās izdzīvošanas režīmā.

Sevišķi kauleņi izjūt kalcija trūkumu. To var novērot kā pastiprinātu raudāšanu – sveķu notecējumu veidošanos uz stumbra.

Pat ja augiem dots papildmēslojums, tas nelīdzēs. Ja trūkst mitruma, augs nevar uzņemt barības vielas. Mazs lietus, kas tiek tikai lapām, krūmus un kokus nepadzirda. Par to, vai augam tiešām trūkst ūdens, var pārliecināties, parokot zem tā bedrīti. Tāpēc viena no vēlamākajām palīdzībām augiem ir laistīšana – saprotams, ja tas iespējams.

!!! Praksē novērota sakarība – nepareiza vielmaiņa augam maina šūnsulas skābuma līmeni pH. Normāli tam jābūt 6,4. Tad augs būs veselīgs. Ja tas ir zemāks, augam uzbrūk slimības, ja augstāks – kukaiņi.

Regulē mitrumu

Augļu bojāšanos pastiprina arī nevienmērīgais mitrums. Tad, kad augļiem vajadzēja pilnvērtīgi attīstīties un briest, bija sausuma periods. Tad pēkšņi sākās vēsums un lietus. Šāda mainība sekmē mizas plaisāšanu. Caur brūcēm savukārt iekļūst slimības un puves izraisītāji.

Lai pēc iespējas saglabātu mitrumu kokiem, vasaras sākumā ieteicams augsni zem tiem turēt pēc iespējas plikāku. Zāle tikai atņem kokam vajadzīgo mitrumu. Taču vasaras otrajā pusē, kad zāle aug lēnāk, var ļaut tai augt, jo tad tā palīdzēs saglabāt esošo mitruma līmeni. Diemžēl daudzi mazdārziņos rīkojas otrādi – līdz Jāņiem par dārzu neliekas zinis, bet augļu laikā nopļauj zāli zemu, zemu, lai var vākt kritušo ražu.

Nopļautā zāle vasaras sākumā ir labs mulčējamais materiāls, kas palīdz saglabāt mitrumu augsnē.

!!! Tagad izvērtē kokus un krūmus, kuriem nav pieauguma. Tos pavasarī vajadzēs pabarot un stimulēt vairāk.

Vāc, cik spēj

Pāragri kritušos un puvušos augļus vēlams savākt. Biodinamiskajā lauksaimniecībā iesaka tos dedzināt un pelnus izkaisīt atpakaļ uz kokiem.

Ābelēm, bumbierēm, cik var aizsniegt, puvušos augļus vajadzētu notraukt ar kārti vai nopurināt. Ja tagad visus nevarēs novākt, vismaz ziemā to vajadzētu izdarīt, lai uz jauno sezonu nepaliek sakaltušie puvekļi.

Plūmēm, kamēr tās vēl zaļas vai sāk ienākties, norauj pirmos, pāragri košus kļuvušos augļus. Šīs plūmes noteikti bojājusi zāģlapsene.

Zāģlapsenes kāpurs auglī daudziem šķiet sevišķi netīkams. Tagad vairs neko nevar darīt (vien kritušos augļus salasīt), bet agri pavasarī zāģlapseņu un citu kaitēkļu skaitu ievērojami samazina dārzā izkārtas rūguša zaptsūdeņa pudeles.

Pavasarī arī der dārzā izlaist trihogrammas (dārznieks iegādājas no ražotāja Bioefekts).

!!! Bioloģiskajā dārzā jārēķinās, ka kaitēkļus var tikai ierobežot, ne pilnībā iznīcināt. To klātbūtne ir normāla parādība.

Var kompostēt

Kritušos augļus var gan dedzināt, gan kompostēt. Pareizā kompostēšanas procesā nekas slikts no tiem neradīsies. Kārtām liek kritušos augļus un sausu, irdenu materiālu (zāli, nezāles, lapas), lai neveidotos jēla masa, bet sekmīgi notiktu kompostēšanās procesi.

Dārznieks skaidro, ka pāreja uz bioloģisko un biodinamisko saimniekošanu dārzā notiek pakāpeniski. Līdzsvars veidojas un atjaunojas pamazām. Piemēram, ar bioloģiskajām metodēm vislabāk izdodas kopt augļukoku, kurš tā audzēts jau no mazotnes.

Gatavo ogles ierakšanai

Populārs mēslojums dārzā ir pelni, tomēr ar tiem jāuzmanās. Dažkārt ar tiem var pat nobremzēt augšanu vai pārāk stimulēt. Kā labāku variantu dārznieks iesaka augsnē ierakt kokogles. Tās viņš gatavo šādi. Izzāģētos zarus dedzina, taču neļauj izdegt pavisam. Kamēr vēl redzamas ogles, tās ieber lielā metāla mucā un noslēdz ar vāku, lai liesmas noslāpst. Pēc tam šīs ogles ierok augsnē.

Šādi efekts būs līdzīgs kā no pelniem, taču daudz lēnāks, un nebūs apdegšanas riska saknēm. Augs vajadzīgo paņems pakāpeniski.

Mēslojumu un kokogles svarīgi ierušināt nevis pie koka stumbra, bet gar vainaga ārmalu, jo tieši tur ir sakņu dzīvīgākā, smalko bārkstīšu daļa, kas gādā barību kokam.

!!!  Lai sekmētu sakņu attīstību un koka normālu augšanu, stādāmo bedri kokiem neielabo.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Vai noziedējušo hortenziju ziedi noteikti ir jāapgriež?
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
Stāda augļukokus un ogulājus, krūmus, pavasara sīpolpuķes. Kas darāms dārzā no 3. līdz 8.oktobrim? 1
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 39
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Lasīt citas ziņas
atjaunot izdrupušu dekoratīvo apmetumu mājas ārpusē? 3
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Taupām elektrību! Kas izdevīgāk – LED vai halogēnās spuldzes? 23
Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt?
Vecāsmātes Hertas recepte – citrona kēkss
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
Latkovskis: Latvija nevar atļauties no mobilizācijas bēgošos krievus 1
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
Kurus krievu karavīrus ukraiņi sauc par “čmobikiem”, kurus par “mobikiem”?
Viena otru noveda līdz asarām: grāmatā atklāts, par ko īsi pirms prinča Harija un Meganas kāzām pamatīgi sastrīdējās līgava un Keita Midltone
Politologs skaidro, ar ko saistīta nevēlēšanās iekļaut “Progresīvos” koalīcijā
“Mums nepieciešams auto, lai varētu doties uz karstajiem punktiem!” Andris lūdz palīdzību, karojot Ukrainā 1
FOTO. Vai noziedējušo hortenziju ziedi noteikti ir jāapgriež?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vai trešdien noderēs lietussargs? Laika prognoze
15:33
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
15:03
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
14:47