Rapšu kaitēkļus noteikt un uzskaitīt automātiski tagad var palīdzēt viedie slazdi.
Rapšu kaitēkļus noteikt un uzskaitīt automātiski tagad var palīdzēt viedie slazdi.
Foto: Tomasz Klejdysz/SHUTTERSTOCK

Rapšu laukos kaitēkļus ķers viedajos slazdos 0

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Vācijas uzņēmuma “Bayer AG” augu aizsardzības inovāciju laboratorija ir ieviesusi jaunu tehnoloģiju – viedos kaitēkļu slazdus (“Magic Trap”), kurus iecerēts laist tirgū jau šajā sezonā. Tie ir īpaša paveida dzeltenie līmes slazdi, kas noķer un uzskaita potenciālos kaitēkļus rapšu laukos un sniedz datus, lai izveidotu efektīvu augu aizsardzības sistēmu.

Saziņai starp slazdu un lauksaimnieku izmantoto lietotni nodrošina telekomunikāciju uzņēmums “1NCE GmbH”: lietu interneta (IoT) savienojamības un programmatūras nodrošinātājs ar vienotu likmi visā pasaulē.

CITI ŠOBRĪD LASA
Rapšu bīstamāko kaitēkļu vidū ir smecernieki, krustziežu spradži un krustziežu spīduļi.

To invāzija var novest arī pie pilnīgas neražas. Lai arī dzeltenie slazdi, tāpat kā ūdens ķeramie slazdi kaitēkļu invāzijas novērtēšanai tiek izmantoti jau gadiem, to saskaitīšanā tradicionāli ir bijis jāiegulda ievērojami laika resursi un cilvēkstundas.

Viedie kaitēkļu slazdi sniedz iespēju kaitēkļus noteikt un uzskaitīt automātiski. To paveic mākslīgais intelekts un lietu internets, bet lauksaimnieki saņem fotoattēlu analīzi no ierīces savā viedtālrunī. ”

Ierīce ir gatava lietošanai uzreiz, nekādi tehniski priekšdarbi nav nepieciešami. Sadarbībā ar “1NCE GmbH” nodrošinām tās izmantojamību jebkurā vietā,” klāsta “Bayer AG” produktu menedžeris Fabians Borns.

Līdzīgas viedās insektu uzskaites un kontroles sistēmas pēdējos gados ir radījuši vairāki uzņēmumi. Tās izmanto salātu, tomātu, ābolu, sojas pupiņu un citu kultūru audzēšanā. Tepat Eiropā pastāv pat atsevišķi uzņēmumi, kas specializējas tieši insektu kontroles viedo sistēmu radīšanā. Piemēram, Slovēnijas uzņēmums “EFOS” lepojas ar savu produktu “Trapview”, kas šobrīd monitorē vairāk nekā 60 insektu sugu vairāk nekā 40 valstīs.

SAISTĪTIE RAKSTI