Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anders Forgs Rasmusens konferencē Rīgā, 28.10.2016.
Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anders Forgs Rasmusens konferencē Rīgā, 28.10.2016.
Foto – LETA/Ieva Makare

Rasmusens: Taivāna nedrīkst kļūt par nākamo Ukrainu, tāpēc jāstiprina ekonomiskā un militārā sadarbība starp ES un Taivānu 29

Pagājušajā nedēļā Taivānu apmeklēja Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Reaģējot uz to, Ķīna sāka savas lielākās militārās mācības šajā reģionā un izšāva vairākas raķetes virs salas. Šī kareivīgā atbilde parāda, kāpēc Pelosi bija pareizi apmeklēt ASV sabiedroto valsti.

Traģēdija, kas pašlaik risinās Ukrainā, mums atgādina, ka brīvā pasaule nevar stāvēt malā, kad autoritārs kauslis apdraud savu kaimiņvalsti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārstāvju palātas spīkeres vizīte bija ASV augstākā politiķa ierašanās pēdējo divu desmitgažu laikā. Šajos gados Taivāna ir kļuvusi par brīvības salu un signālu visā reģionā.

Saskaņā ar Freedom House politisko tiesību un pilsoņu brīvību indeksu, Taivāna ieņem otro vietu Āzijā un kopā 16. vietu pasaulē līdzās Vācijai un Islandei. Tā bija starp retajām valstīm, kas Covid-19 pandēmijas laikā uzlaboja savu rezultātu.

Demokrātija ir kļuvusi par Taivānas identitātes stingru pamatu.

Pretēji ir ar Ķīnu. Pēdējo 25 gadu laikā ir sagrautas liekas cerības, ka lielāka ekonomiskā sadarbība ar Rietumiem novedīs pie tās liberalizācijas.

Sji Dzjiņpina vadībā Ķīna ir kļuvusi arvien represīvāka pret sabiedrību un agresīvāka arī ārpolitiski. Viņa attieksme pret demokrātiju bija skaidri nolasāma protestētāju vardarbīgajā apspiešanā un masu arestos Honkongā.

Sji tālejošie mērķi attiecībā uz Taivānu sasaucas ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina plānu attiecībā uz Ukrainu. Viņš to uzskata par būtisku savas dzimtenes daļu.

Šonedēļ Ķīnas vēstnieks Francijā sacīja, ka Taivānas pilsoņi būšot “jāpārizglīto”, ja sala tiktu “atkārtoti apvienota” ar Ķīnu. Tā nebija vienkārša diplomāta izpļāpāšanās.

Tikmēr Ķīnas pirmā baltā grāmata par Taivānu pēdējo 22 gadu laikā atcēlusi solījumu neizvietot Taivānā karavīrus “atkārtotas apvienošanās” gadījumā.

Mums nav nekādu šaubu par Ķīnas ambīcijām attiecībā uz Taivānu. Gadiem ilgi politiķi, īpaši tie, kas dzīvo Eiropā, apzināti ignorēja Putina vārdus par Ukrainu.

Mēs tagad nevaram aizbāzt savas ausis, kad Ķīnas amatpersonas līdzīgi runā par Taivānu.

Daži komentētāji ir kritizējuši Pelosi vizītes laiku, sakot, ka tas varēja destabilizēt reģionu. Tas ir pilnīgi nepareizi.

Reklāma
Reklāma

Tas, kas destabilizē šo reģionu, ir Ķīnas rīcība ar plašajiem militārajiem manevriem Dienvidķīnas jūrā.

Ļaut Ķīnas komunistiskajai partijai diktēt augsta ranga ASV politiķiem, kad un kur viņi var apmeklēt šo reģionu, būtu milzīga kļūda.

Citiem līderiem no ASV, Eiropas un demokrātiskās pasaules vajadzētu sekot Pelosi piemēram un apmeklēt Taivānu.

Apmeklējumi ir svarīgs atbalsta simbols. Taču, kā traģiski atklāja ukraiņi, ar jaukiem vārdiem un žestiem vien nepietiek, ja dzīvojat autokrātiska smagsvara kaimiņos.

Tagad ir jārīkojas, lai kopīgi aizsargātu Taivānas demokrātisko nākotni. Pirmkārt, valstīm ir jāpastiprina militārā palīdzība un sadarbība ar Taivānu.

Tā kā Eiropā turpinās karš, šis uzdevums galvenokārt gulsies uz ASV un tās sabiedrotajiem Klusā okeāna reģionā.

Svarīgi ir prezidenta Baidena skaidrie izteikumi, ka ASV aizstāvēs Taivānu uzbrukuma gadījumā. ASV jau tagad vajadzētu palielināt aizsardzības ieroču piegādi un militāro apmācību Taivānai, lai atturētu Ķīnu no jebkādiem mēģinājumiem ar spēku ieņemt salu.

Tas būtu spēcīgs vēstījums, ka Ķīnas provokācijas pret Taivānu ir neproduktīvas. Otrkārt, visām demokrātiskajām valstīm būtu jāstiprina savas ekonomiskās saites ar Taivānu. Tas jau notiek. Eiropas Savienība pēdējo divu desmitgažu laikā ir astoņkārtīgi palielinājusi tirdzniecību ar Taivānu. Šī partnerība būtu jāpadziļina, jo Eiropas uzņēmumi cenšas diversificēties no piegādātājiem autokrātiskās valstīs. ES un Taivānas divpusējs ieguldījumu nolīgums būtu svarīgs solis šajā ziņā.

Spēcīgākām ekonomiskajām saitēm vajadzētu iet roku rokā ar ciešākām politiskajām saitēm. Demokrātiskām valstīm jābūt vienotām, kad Ķīna draud citām valstīm par attiecību uzlabošanu ar Taivānu, kā tas notika ar Lietuvas Republiku.

Visbeidzot, demokrātiskām valstīm būtu skaidri jāpaskaidro Ķīnai, kādas sekas tai varētu rasties pēc uzbrukuma Taivānai.

Brīvā pasaule ir parādījusi iespaidīgu vienotību, reaģējot uz netaisno karu Ukrainā, rekordīsā laikā vienojoties par Krievijas ekonomiku kropļojošām sankcijām.

Ķīnai vajadzētu saprast, ka viņi saskarsies ar tikpat vienotu atbildi. Tam būtu vēl lielāka ietekme, ņemot vērā Ķīnas atkarību no eksporta, lai veicinātu tās izaugsmi. Ekonomisko seku skaidrība tagad var būt nozīmīgs atturēšanas līdzeklis pret jebkuru uzbrukumu.

Sji Dzjiņpina paustajai vīzijai par atkalapvienošanos ar Ķīnu nepiekrīt lielākā daļa Taivānas pilsoņu, kuri lolo savas demokrātiskās brīvības un stingri iebilst pret Ķīnas draudiem.

Brīvā pasaule nedrīkst tos pamest vienus.

Politiķiem ASV un Eiropā neizdevās atturēt Kremli no uzbrukuma Ukrainas demokrātijai, viņi nedrīkst pieļaut tādu pašu kļūdu attiecībā uz Taivānu.

Avots: https://www.newsweek.com/taiwan-cant-allowed-become-another-ukraine-opinion-1733325

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.