“Mūsu fokuss ir “premium” klases šprotu konservu produkcija. Plāns ir saglabāt šo mērķi un tuvākajos gados kļūt par nr. 1 šajā nišā pasaulē,” tā šprotu ražotāja “Līcis-93” direktors Kaspars Cveiģelis.
“Mūsu fokuss ir “premium” klases šprotu konservu produkcija. Plāns ir saglabāt šo mērķi un tuvākajos gados kļūt par nr. 1 šajā nišā pasaulē,” tā šprotu ražotāja “Līcis-93” direktors Kaspars Cveiģelis.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 9

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Kolkas uzņēmums “Līcis-93” ir kā kaučuka bumbiņa – ja tas krīt, tad atsitas pret zemi un pēc sekundes jau atkal ir gaisā. Dažu gadu laikā uzņēmums spējis pārvarēt zaudējumus, restrukturizēt uzņēmumu un izcīnīt kauju ar Covid-19 epidēmiju. Recepte – ambīcijas, stratēģija un padziļināta situācijas analīze.

 

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 138
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Latvijas zivrūpniecības nozare ir viena no krīzēs rūdītākajām – pirms sešiem gadiem piedzīvotais Krievijas embargo vien bija ko vērts, ņemot vērā, ka lauvas tiesa Latvijā saražotās zivju produkcijas (tostarp 60% šprotu konservu) tika sūtīti tieši uz šo valsti.

Pēc šāda trieciena ap 70% nozares uzņēmumu toreiz bankrotēja, taču tie, kas atguvās, spēja mobilizēties un uzņemt apgriezienus.
CITI ŠOBRĪD LASA

Viņu vidū – arī Kolkas uzņēmums “Līcis-93”. Trīs gadu laikā uzņēmums ne tikai nostabilizējies, bet arī no kliedzoši lieliem zaudējumiem 4,5 miljonu eiro apmērā nonācis pie sešciparu skaitlī lēšamas peļņas 2020. gadā. Turklāt – par spīti sitienam zem jostasvietas oktobrī, kad pusražotni negaidot nopļāva kovidsērga. Kā to dabūt gatavu? Pareiza stratēģija, biznesa strukturizācija un ambīcijas ir recepte krīzes pārvarēšanai, uzskata uzņēmuma direktors un valdes loceklis Kaspars Cveiģelis.

 

Kovidsitienam bija gatavi

“Bijām vieni no pirmajiem, kas kovida dēļ piedzīvoja divu nedēļu dīkstāvi. Sākumā šķita, ka būs finansiāli zaudējumi, tomēr, pateicoties aktīvam komercdaļas darbam, oktobri noslēdzām bez faktiskiem zaudējumiem,” stāsta Kaspars, vienlaikus atzīstot, ka neiegūtie ieņēmumi gan bija vairāk nekā 100 000 eiro.

Redzot uzņēmuma spēju ātri atgūties, jāsecina – vadība bija gatava, ka agri vai vēlu sērga iekļūs ražotnē, citādi nevarētu strauji atjaunot ražošanu pēc dīkstāves.

Kāda bija izvēlētā stratēģija un soļi tās īstenošanai? “Krīze zināmā mērā ir kara stāvoklis, kad lēmumi jāpieņem ātri, tās var būt stundas un minūtes.

Krīzē visas menedžmenta kļūdas lien ārā kā īleni no maisa. Nepārtraukti sekojām līdzi situācijai, pētījām saslimstības datus, bet nevaru apgalvot, ka gaidījām tieši šādu iznākumu. Lieliski strādāja ražošanas vadītāja un maiņu meistari, kuri pierādīja, ka ir augstas klases profesionāļi, rūdīti ne vienā vien vētrā.

Krīzi pārvarēt salīdzinoši veiksmīgi ļāva ātra un precīza iekšējā komunikācija. Īpašnieki ļoti profesionāli strādāja stratēģiskajā līmenī, un arī darbinieku izpilde bija perfekta. Otra lieta bija spēja saglabāt pozitīvu mikroklimatu, lai cilvēkos neradītu lieku nemieru, lai nerastos papildu stress.

Palīdzēja arī tas, ka cilvēki saprata, kas vīruss ir par zvēru. Jā, to nācās izbaudīt uz savas ādas, bet tas ļāva apjaust vīrusa bīstamības pakāpi.

Cilvēki no visām pusēm tiek baidīti, ka viss ir slikti un tūliņ mirsim, bet nu varējām redzēt situāciju klātienē un izdarīt secinājumus.

Neatkarīgi no tā, cik bīstama ir situācija, labāk ar to sastapties aci pret aci, nevis mukt mežā un baidīties,” tā Kaspars.

Viņš pats secina, ka uzņēmums izgājis cauri tā dēvētajam Zviedrijas modelim. Tā kā ražotne ir diezgan kompakta, darbinieki ikdienā strādā ciešā saskarē un, iespējams, vēl pirms fakta konstatācijas cilvēki ar zemāku imunitāti jau bija inficējušies. Līdz ar to tie, kuri bija uzņēmīgi pret slimību, to izslimoja praktiski vienlaikus un dīkstāves periods neizvērtās garš.

Novembrī uzņēmums jau atkal strādājis ar 100% jaudu, turklāt tirgus situācija produkcijas pārdošanai izvērtās labvēlīga. Jau pavasarī, kad valstī noteica pirmo ārkārtas situāciju, zivju konservu pārdošanas apjoms strauji kāpa, pateicoties pircēju veidotajiem pārtikas uzkrājumiem.

Bet arī patlaban konservu realizācija iet no rokas – ražotāju atlicis maz, un to jaudas un kapacitāte pat nespējot nodrošināt visa pieprasītā saražošanu.

 

Mazāk, bet efektīvāk

Dažu gadu laikā uzņēmums panācis apgrozījuma kāpumu par 25%, kā arī izrāvies no zaudējumiem un sācis strauji pelnīt. Biznesa veiksmes stāsts slēpjoties uzņēmuma restrukturizācijā, nodalot darbības sfēras un veicot neatkarīgu un detalizētu uzskaiti.

“Tas bija visgrūtākais. Tad, kad cipari redzami, kļūst saprotams, kurp “aiztek” nauda un ko ar šo “caurumu” darīt. Uzņēmuma stratēģiskajā daļā pārgājām no “ugunsgrēku dzēšanas” uz mērķtiecīgu plānveidīgu darbu. Lielas jaudas ražotnes, mazas ražošanas partijas un liela sortimenta daudzveidība ir beigu sākums.

Lai cik tas liktos jocīgi, peļņas pieaugumu sasniedzām ar vienas rūpnīcas slēgšanu, vismaz daļēji. Veicot padziļinātu analīzi, parādījās dati, kuri pirms tam nebija skaidri redzami, tādēļ izanalizējām un likvidējām lielu daļu nerentabla sortimenta.

Nācās arī mainīt apmaksas sistēmu dažās pozīcijās, lai atalgojums tiktu saistīts ar rezultātiem. Šobrīd turpinām gan ražošanas, gan uzņēmuma vadības procesu uzlabošanu. Turam fokusu – kā to pašu darbu izdarīt vēl ātrāk, lai būtu jāstrādā mazāk, bet efektīvāk. Šī pieeja patīk gandrīz visiem,” norāda Kaspars.

 

Ambīcijas kļūt par pirmajiem

Viņš arī prognozē, ka visa iepriekšminētā iznākumā 2020. gada peļņa būšot rakstāma sešiem cipariem. Savukārt 2021. gada plāns ir nostiprināties lielākajos zivju pārdošanas tirgos un cita starpā kļūt par labākajiem šprotu ražotājiem.

“Izvirzījām konkrētu mērķi, fokusējamies uz nišu, kurā varam būt nr. 1 pasaulē. Mūsu fokuss ir “premium” klases šprotu konservu produkcija. Gadā ražojam vairāk nekā 12 miljonus vienību, plānojam šo apjomu noturēt un pat palielināt.”

Patlaban “Līcis-93” eksportē ap 90% produkcijas. Kolkā ražotie konservi nonāk aptuveni 40 pasaules valstīs, tostarp ASV, Japānā, Ķīnā, Ēģiptē un citviet.

Tāpat šogad plānots investēt ražošanas procesa automatizācijā un robotizācijā. Kopumā plānots ieguldīt 500 000 eiro ar mērķi atpelnīt investīcijas piecu gadu laikā. Tāpat jāattīsta sava zvejas flote, jo atkarība no izejvielām ir ļoti liela. “Jo kvalitatīvāka ir produkta izejviela, jo labākus rezultātus varam uzrādīt. Nozvejas kvota mums ir 9500 tonnas, to lielāku nevaram ieplānot.”

 

Lielākie reģionā

“Līcis-93” ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Ziemeļkurzemē – te strādā vairāk nekā 240 darbinieku. Algas – samērīgas. Nozarē kopumā atalgojums svārstās no 500 līdz 2000 eiro atkarībā no sezonas, “Līča 93” darbinieki mēnesī vidēji saņem 950 eiro.

“Apzināmies, ka mums ir sociālekonomiska loma ģimenēs, jo nodrošinām iztiku, spēju izskolot bērnus, dažkārt visi vienas ģimenes locekļi strādā uzņēmumā, dažiem veidojas pat dinastijas. Ar to ļoti lepojamies. Kas attiecas uz darbaspēku kopumā, nozarē tā ir problēma, kas kavē palielināt jaudas.

Problēma sa­asinājās jau iepriekš, bet pandēmija samazināja arī cilvēku no trešajām valstīm nodarbināšanas iespējas. Latvijai būtu jāņem piemērs no citām valstīm un jāatvieglo darbaspēka ievešanas nosacījumi, jo esošais darbaspēks Latvijā ir pieejams ļoti limitētos apmēros,” rezumē uzņēmuma direktors.

 

 

Pārkāpuma būtība

Foto: Timurs Subhankulovs

Sēkla

“Līcis-93” tika dibināts 1993. gadā ar pamatkapitālu 1,146 miljoni eiro.

Uzņēmums specializējas zvejniecībā, zivju konservu, kā arī metāla kārbu ražošanā.

Pēc reorganizācijas pērn konservu ražošana atdalīta no zvejniecības mātesuzņēmuma SIA “Līcis-99”, un 2019. g. decembrī reģistrēts meitasuzņēmums SIA “Līcis-93” ar pamatkapitālu 1,365 milj. eiro.

 

Dīgšana

Pērn investēti vairāki simti tūkstoši eiro, sadarbībā ar energokompāniju “Enefit” Kolkā uzstādot sašķidrinātās dabasgāzes staciju, pārejot uz videi draudzīgāku kurināmā risinājumu un izmantojot dabasgāzi bez tieša pieslēguma gāzes cauruļvadu tīklam. Kolkas stacija ir “Enefit” māteskompānijas “Eesti Energia” pirmais sašķidrinātās dabasgāzes objekts Baltijā.

 

Augļi

Mātesuzņēmuma apgrozījums 2019. gadā bija 8,808 milj. eiro, peļņa 2,266 milj. Eiro.

Pastāvīgi nodarbina 240 darbiniekus.

Pērn saņemta nozares balva “Gada uzņēmums jūras zvejniecībā”.

 

 

VĒRTĒJUMS: Izcils piemērs

Katrīna Zariņa, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle, politikas daļas direktore: Konkrētā uzņēmuma spēja ne tikai dažādot noieta tirgu, bet arī produkciju ir izcils piemērs, kā pārorientēties mainīgajos tirgus apstākļos un attīstīt ražošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt kopumā Latvijas uzņēmumu produktivitāte, eksportspēja un darbības transformācija būs izšķiroši faktori, lai tautsaimniecība atkoptos un atsāktu strauju izaugsmi pēc Covid-19 izraisītās ekonomikas lejupslīdes. Turklāt uzņēmējdarbības attīstīšana reģionos ir kritiski nepieciešama, lai Latvija sasniegtu tādu dzīves standartu kā “vecajā Eiropā”, nezaudētu savus iedzīvotājus citu valstu darba tirgum un nodrošinātu nepieciešamo līdzekļu apjomu publiskajām investīcijām labākas biznesa vides un dzīves vides radīšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 138
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 23
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dodoties sēnēs, jārēķinās, ka vari uzskriet plēsīgiem meža zvēriem? Vīrietis Dundagas novadā satiek brūnos lāčus 48
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Profesors Ģirts Briģis: viens no iespējamajiem risinājumiem cīņā ar Covid-19 – ieviest papildus ierobežojumus nevakcinētajiem 254
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 138
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijas pētniekiem aizdomas par plaģiātismu Daugavpils tiesneša un pasniedzēja Arvīda Ozerska doktora disertācijas darbā 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 23
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pienācis laiks plūkt laurus! Horoskopi 20.septembrim
21:48
LR
Linda Rumka
Ziņas
“Filma atklāj mūsu sabiedrības šķērsgriezumu!” Ko gaidīt no jaunās pilnmetrāžas spēlfilmas “Bedre”?
21:32
LE
LETA
Ziņas
Krievijas pētniekiem aizdomas par plaģiātismu Daugavpils tiesneša un pasniedzēja Arvīda Ozerska doktora disertācijas darbā 2
21:31
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
16 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 11
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 79
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 142
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ilze Jurkāne: “Es negribu savu dzīvi mainīt atkal tikai tāpēc, ka ir cilvēki, kas nepotējas!” 249
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes pirmdienai: mākoņains un vēss laiks
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Kad stājos teātra fakultātē, aktieri bija gandrīz Dieva vietā!” Saruna ar aktieri Juri Hiršu 17
Intervija 20 stundas
AL
Aigars Laurinovičs*
Ziņas
Aigars Laurinovičs: Traktorists jau sen vairs nav nomuļļājies, netīrs, mazliet paģirains vecis
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Rēzeknes šosejas alnis ietriecas autobusā: ievainojumus guvis šoferis, bet mirušā dzīvnieka ķermenis ietriekts salonā 10
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jānis Vaivods: “Mums ir jāmaina paradumi!” Pavisam drīz Barona iela tiks pārvērsta par gājēju un velobraucēju ielu 91
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Traģēdija uz Liepājas šosejas: motociklists nenovaldīja “Kawasaki” motociklu, uzskrēja divām kravas automašīnām un gāja bojā 4
18 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Pārāk mazs kompensējamo zāļu budžets. Kāpēc to uzzinām tikai pandēmijas vidū?
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“SpaxeX” pirmās civilās misijas locekļi atgriezušies uz Zemes sveiki un veseli 4
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare brīdina: lūk, kas notiek ar tiem, kas vēlas suni! 33
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Verners un Muntis
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 22
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
3 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
3 dienas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 86
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Vēlams ķerties tikai pie lietām, par kurām ir pārliecība, ka ar tām izdosies tikt galā! Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
1 diena