Foto. pexels.com/DEBRAJ ROY

Revolūcija tehnoloģijās. Zinātnieki radījuši īpašu akumulatoru – tā darba ilgums reibina skaidro saprātu 0

Zinātnieki ir izstrādājuši akumulatoru, kas spēj darboties 5700 gadus bez nepieciešamības to uzlādēt. Šajā tehnoloģijā tiek izmantots oglekļa-14 izotops, kas iestrādāts dimanta struktūrā, lai nodrošinātu pastāvīgu elektrības plūsmu tūkstošiem gadu, par šo plašāk raksta Earth.com.

Reklāma
Reklāma
Šī prece pazudīs no “Rimi” plauktiem! Tirdzniecības tīkls ievieš jaunu biznesa stratēģiju – kas vēl tiks izņemts no sortimenta?
Mājas
7 priekšmeti, ko saskaņā ar fen šui nevajadzētu turēt guļamistabā – tie var ietekmēt emocionālo labsajūtu
Pekina plāno pārņemt Putina impēriju? Eksperts atklāj, kāpēc diktators šoreiz ir patiesi nobijies
Lasīt citas ziņas

Neils Fokss, Bristoles Universitātes enerģētikas materiālu profesors, ir viens no komandas dalībniekiem, kas strādā pie šīs tehnoloģijas attīstības. Viņš kopā ar kolēģiem no Bristoles Universitātes un Apvienotās Karalistes Atomenerģijas pārvaldes (UKAEA) pēta veidus, kā pārstrādāt radioaktīvos materiālus, lai izveidotu ilgstošus enerģijas avotus.

Oglekļa-14 izotopam ir pussabrukšanas periods aptuveni 5700 gadu, kas nozīmē, ka tā radioaktīvā sabrukšana turpinās ar samazinātu intensitāti ārkārtīgi ilgi. Atšķirībā no tradicionālajiem akumulatoriem, kas izlādējas dažu dienu vai gadu laikā, dimanta bāzes enerģijas šūna spēj nodrošināt mikroskopisku enerģijas daudzumu gadsimtiem ilgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Oglekļa-14 tiek iegūts no reaktoru grafīta atliekām, tādējādi samazinot kodolatkritumu apjomu. Dimanta apvalks droši satur radioaktivitāti, nodrošinot minimālu emisiju ārpus ierīces.

Akumulatorā izmantotais dimants nav dabisks – tas tiek audzēts sintētiski, droši izolējot radioaktīvo materiālu un maksimāli palielinot enerģijas uztveršanu.

Šie akumulatori var darbināt mazas zemādas ierīces, piemēram, dzirdes aparātus vai sirds stimulatorus, kā arī ierīces attālos apgabalos, kur akumulatoru nomaiņa nav praktiska.

Oglekļa-14 akumulators darbojas līdzīgi kā saules panelis, tikai tas uztver enerģiju no elektroniem, nevis fotoniem.

Kad oglekļa-14 sabrūk dimanta apvalkā, tas izdala ātrgaitas elektronus, kas, pateicoties dimanta pusvadītāju īpašībām, tiek pārvērsti elektriskajā strāvā. Šis sabrukšanas process notiek nepārtraukti, bez ārējas iejaukšanās, ļaujot akumulatoram nodrošināt stabilu elektrības plūsmu tūkstošiem gadu, kas ir ideāli piemērots zemas jaudas, ilgstošām lietojumprogrammām.

Iespējas kosmosā un drošībā
Kosmosa zondes saskaras ar ierobežotu saules gaismu, ceļojot tālāk no Saules. Oglekļa-14 enerģijas avots varētu uzturēt instrumentus darbībā ilgi pēc tam, kad saules paneļi kļūst neefektīvi.

Ilgstošām misijām nepieciešama minimāla apkope, un lēna, stabila elektrības padeve ir ideāla sensoriem un sakaru bākām. Arī radiofrekvenču (RF) tagi var gūt labumu, ja nepieciešama identifikācija gadu desmitiem ilgi.

Reklāma
Reklāma

Tradicionālie akumulatori izlādējas, bet ilgdzīvojoša enerģijas šūna var uzturēt izsekošanas ierīces darbībā orbītā vai skarbos apstākļos uz Zemes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.