Foto – Vivanta Volkova

Ar rokas elektriskiem urbjiem arī pulē, slīpē, sajauc būvniecības masas 0

Urbjmašīna paredzēta vienkāršam, precīzam un smagam darbam – caurumu izveidošanai kokā, plastmasā, metālā, akmenī, betonā un stiklā. Taču, pievienojot speciālus uzgaļus, ar šo instrumentu arī griež, pulē, slīpē vai sajauc dažādas būvniecībā izmantojamas masas.

Reklāma
Reklāma

Ar vadu vai akumulatoru

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Celtniecības veikalu plauktos var atrast vairākus desmitus elektrisko rokas urbjmašīnu, tāpēc jāzina, kādam nolūkam, kādos apstākļos un cik intensīvi instruments tiks lietots.

Urbjmašīnas var būt aprīkotas ar elektrisko vadu vai ar akumulatoru. Elektriskais vads nodrošina stabilu darbu bez pārtraukumiem, toties pinas pa kājām un traucē pārvietoties, kas ir īpaši apgrūtinoši, ja daudz jāstaigā un jākāpelē. Akumulators ļauj iztikt bez vada un atvieglo pārvietošanos, tomēr līdz ar lieku detaļu pats urbis ir smagāks, jauda mazāka un to nepieciešams regulāri uzlādēt. “Tehnoloģijām attīstoties, ražotāji pārsvarā piedāvā ar akumulatoru darbināmos instrumentus, jo “Li–ion” (litija jonu) akumulatori ir kļuvuši ļoti kompakti, ietilpīgi un ātri uzlādējami,” stāsta veikalu tīkla “K–rauta” instrumentu nodaļas eksperts Kaspars Mucenieks. “Vienkāršiem mājas remontdarbiem pietiek ar instrumentu, kas aprīkots ar 10,8 – 14,4 voltu (V) akumulatoru, tā kapacitāte ir 1,2 – 2 ampērstundas (Ah). Ar šādu instrumentu viegli var uzbūvēt grāmatplauktu vai pieskrūvēt ģipškartona plāksnes. Profesionālai darbībai nepieciešams darbarīks, kas aprīkots vismaz ar 18 V akumulatoru, kura ietilpība ir ne mazāka par 2,0 Ah (rekomendējamais daudzums būtu no 3,0–4,0 Ah) un kuram ir daudz lielāks griezes moments (Nm).”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ražotāji piedāvā parastās urbjmašīnas, triecien­urbjmašīnas, stūra urbjmašīnas, kā arī urbjmašīnas – perforatorus. Lielai daļai instrumentu ir regulējams ātrums, kas ļauj tos izmantot arī kā skrūvgriežus. Triecienurbjmašīnas funkcijas nodrošina asmens kustību uz priekšu – atpakaļ. Ar šādu instrumentu var labāk strādāt ar cietiem materiāliem, piemēram, urbt caurumus ķieģeļos un betonā. Instrumentiem šo funkciju ieslēdz vai atslēdz, darbiem izmanto speciālus asmeņus. Līdzīgas funkcijas veic perforatori, tikai tiem ir lielāka jauda. Stūra urbjmašīnai patrona uz izliekta reduktora novietota sānu virzienā un to izmanto šaurās vietās, piemēram, autoremontā. Urbjmašīnas – skrūvgrieži ir ar nelielu izmēru un jaudu, tos izmanto viegliem darbiem un mēbeļu montāžai.

Urbja asmeni fiksē patronā, kur to notur trīs saspiedēji. Patronu atver un aizver ar speciālu atslēgu. Lai arī urbjiem parādījušās tā sauktās ātrās patronas, kuru skrūvēšanas mehānisms iemontēts patronā, darbinot triecienurbjmašīnu, labāk izmantot tradicionālo patronu ar atslēgu, kas nodrošina lielāku saspiešanas spēku. Parastākās urbja funkcijas ir ātrumu regulācija, griešanas virzienu maiņa, urbšanas/kalšanas režīmu pārslēdzējs. Fiksācijas poga ļauj nofiksēt slēdzi un atbrīvot darbam abas rokas. Urbja priekšēja daļā var būt bīdāms lineāls, kas regulē urbšanas dziļumu, bet sānos – ligzda papildrokturim. Tāds ir lielas daļas neprofesionālo urbjmašīnu tradicionālais komplekts.