Foto – Vivanta Volkova

Ar rokas elektriskiem urbjiem arī pulē, slīpē, sajauc būvniecības masas 0

Urbjmašīna paredzēta vienkāršam, precīzam un smagam darbam – caurumu izveidošanai kokā, plastmasā, metālā, akmenī, betonā un stiklā. Taču, pievienojot speciālus uzgaļus, ar šo instrumentu arī griež, pulē, slīpē vai sajauc dažādas būvniecībā izmantojamas masas.

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Lasīt citas ziņas

Ar vadu vai akumulatoru

Celtniecības veikalu plauktos var atrast vairākus desmitus elektrisko rokas urbjmašīnu, tāpēc jāzina, kādam nolūkam, kādos apstākļos un cik intensīvi instruments tiks lietots.

CITI ŠOBRĪD LASA

Urbjmašīnas var būt aprīkotas ar elektrisko vadu vai ar akumulatoru. Elektriskais vads nodrošina stabilu darbu bez pārtraukumiem, toties pinas pa kājām un traucē pārvietoties, kas ir īpaši apgrūtinoši, ja daudz jāstaigā un jākāpelē. Akumulators ļauj iztikt bez vada un atvieglo pārvietošanos, tomēr līdz ar lieku detaļu pats urbis ir smagāks, jauda mazāka un to nepieciešams regulāri uzlādēt. “Tehnoloģijām attīstoties, ražotāji pārsvarā piedāvā ar akumulatoru darbināmos instrumentus, jo “Li–ion” (litija jonu) akumulatori ir kļuvuši ļoti kompakti, ietilpīgi un ātri uzlādējami,” stāsta veikalu tīkla “K–rauta” instrumentu nodaļas eksperts Kaspars Mucenieks. “Vienkāršiem mājas remontdarbiem pietiek ar instrumentu, kas aprīkots ar 10,8 – 14,4 voltu (V) akumulatoru, tā kapacitāte ir 1,2 – 2 ampērstundas (Ah). Ar šādu instrumentu viegli var uzbūvēt grāmatplauktu vai pieskrūvēt ģipškartona plāksnes. Profesionālai darbībai nepieciešams darbarīks, kas aprīkots vismaz ar 18 V akumulatoru, kura ietilpība ir ne mazāka par 2,0 Ah (rekomendējamais daudzums būtu no 3,0–4,0 Ah) un kuram ir daudz lielāks griezes moments (Nm).”

Ražotāji piedāvā parastās urbjmašīnas, triecien­urbjmašīnas, stūra urbjmašīnas, kā arī urbjmašīnas – perforatorus. Lielai daļai instrumentu ir regulējams ātrums, kas ļauj tos izmantot arī kā skrūvgriežus. Triecienurbjmašīnas funkcijas nodrošina asmens kustību uz priekšu – atpakaļ. Ar šādu instrumentu var labāk strādāt ar cietiem materiāliem, piemēram, urbt caurumus ķieģeļos un betonā. Instrumentiem šo funkciju ieslēdz vai atslēdz, darbiem izmanto speciālus asmeņus. Līdzīgas funkcijas veic perforatori, tikai tiem ir lielāka jauda. Stūra urbjmašīnai patrona uz izliekta reduktora novietota sānu virzienā un to izmanto šaurās vietās, piemēram, autoremontā. Urbjmašīnas – skrūvgrieži ir ar nelielu izmēru un jaudu, tos izmanto viegliem darbiem un mēbeļu montāžai.

Urbja asmeni fiksē patronā, kur to notur trīs saspiedēji. Patronu atver un aizver ar speciālu atslēgu. Lai arī urbjiem parādījušās tā sauktās ātrās patronas, kuru skrūvēšanas mehānisms iemontēts patronā, darbinot triecienurbjmašīnu, labāk izmantot tradicionālo patronu ar atslēgu, kas nodrošina lielāku saspiešanas spēku. Parastākās urbja funkcijas ir ātrumu regulācija, griešanas virzienu maiņa, urbšanas/kalšanas režīmu pārslēdzējs. Fiksācijas poga ļauj nofiksēt slēdzi un atbrīvot darbam abas rokas. Urbja priekšēja daļā var būt bīdāms lineāls, kas regulē urbšanas dziļumu, bet sānos – ligzda papildrokturim. Tāds ir lielas daļas neprofesionālo urbjmašīnu tradicionālais komplekts.

Palīgierīces

Ar pietiekami jaudīgu urbjmašīnu bez urbšanas funkcijām var veikt arī dažādu celtniecības masu – krāsas, ģipša un cementa – maisīšanu. Lai to labāk varētu veikt, instrumenti aprīkoti ar papildu rokturi, ko fiksē dažādās pozīcijās. Neliela tilpuma masu var sajaukt arī ar parastu urbi, vajag tikai piemērotu uzgali. Attapīgi vecpuiši ar urbi miksē kokteiļus un biezeņ­zupas.

Specializētos veikalos var nopirkt noderīgas palīg­ierīces, kas atvieglo urbšanu. Tāds ir vienkāršs, uz galda liekams statīvs, kurā, iestiprinot urbja korpusu, rokas instruments pārvēršas par stacionāro. Cits šablons atvieglo urbšanu precīzā leņķī, bet vēl cits ļaus pieskrūvēt urbi horizontāli pie galda malas un, uzliekot filca ripu, pulēt sīkākas detaļas.

Labu šablonu urbšanas dziļuma ierobežošanai pats var izgatavot no koka caurulītes. Koka stienītī vertikāli izurbj caurumu. Ieliek asmeni urbī, uzliek uz tā koka caurulīti un piezāģē tik garu, lai urbja gals būtu vajadzīgā garumā. Urbjot šablons atduras pret virsmu, un instruments tālāk neurbj. Uz augstām kāpnēm ērti strādāt ar instrumenta maksti pie sāniem, kurā var ielikt elektrisko urbi, skrūves, atbrīvojot darbam abas rokas.

“Karinot gleznas pie betona sienas, noder tievie cietmetāla urbji. Urbjot betona paneļus ar 3 mm urbi, caurums ir mazāks un vieglāk aiztaisāms. Par tapu var izmantot trīs sērkociņus. Lai caurumi atrastos vienādā līmenī, vislabāk izmantot tradicionālo līmeņrādi, ar kuru pēc vajadzības var novilkt taisnu līniju vai nogriezt ar nazi. Citi tīri labi tiek galā ar lāzera līmeņrādi. Mērot no grīdas vai griestiem, var sanākt šķībi. Urbjot metālā, izmanto punktsiti, kurš vispirms virsmā iesit mazu bedrīti. Šis speciālais pusautomātiskais instruments, to pieliekot pie metāla virsmas un nospiežot pogu, pats iesit bedrīti. Savukārt koka un metāla urbšanas darbos noderīgs ir asmens, ko sauc par zeņķi. Ar tā palīdzību urbuma virsējo daļu konusveidīgi padziļina, ļaujot tur iegrimt speciālās skrūves galvai,” stāsta tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

Kvalitāte un kategorijas

Visus urbjus pēc kvalitātes teorētiski var sadalīt vairākās kategorijās. Tā saucamie amatieru instrumenti ir vienkāršākie, lētākie un visneizturīgākie, jo domāti retākai izmantošanai ar mazāku noslodzi. To izgatavošanai izmantoti lētāki materiāli, korpusi neizceļas ar ergonomiskumu un instrumentam ir mazāk ekstru. Nedaudz dārgāki un izturīgāki ir tā saucamie pusprofesionālās klases instrumenti, kas ir laba izvēle amatierim. Profesionālās klases instrumentus jau var noslogot katru darba dienu astoņas stundas. Industriālie instrumenti domāti ražošanai kaut vai trīs maiņās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dažādas klases instrumentiem dažkārt atšķiras krāsa, citkārt nosaukums un vienmēr atšķirsies cena. Drošāk parunāt ar pārdevēju un papētīt ražotāju mājaslapu. Lai arī urbjmašīnu izvēlē katram sava gaume, tomēr tehnikas nomas punktos bieži piedāvā tieši “Bosch” brendu.

Urbjmašīnu darbības kvalitāti un kalpošanas ilgumu nosaka arī instrumenta pareiza ekspluatācija. Jāizmanto kvalitatīvi urbju asmeņi, kas piemeklēti atbilstoši izvēlētajam materiālam. Instrumenti jāglabā sausā vietā. No āra ziemas apstākļos ienestu instrumentu ieteicams sākt darbināt ne agrāk kā pēc pusotras stundas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sēj garšaugus, laista siltumnīcas, vāc ārstniecības augus. Kas darāms dārzā no 5. līdz 11. jūlijam
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Aiz skapjiem veidojas pelējums. Vai ar ventilācijas atveri sienā vien par maz?
pareizi līmēt tapetes?
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Lasīt citas ziņas
Kas jādara, ja Latvijas pensiju grib saņemt ārzemēs?
Agronome – pret tārpiem ābolos sekmīgi var cīnīties ar… vīrusiem!
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
Cepeškrāsnī cepti dārzeņi ar biezpiena mērcīti
Visbīstamākie siltumnīcu kaitēkļi – baltblusiņas. Kā tās uzveikt?
FOTO. Valsts policijas dienestā pieņemti apburoši, jauni “kadeti”
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
NATO spēku uzņemšanai būvēs jaunu poligonu “Zalves” – Aizkraukles un Jēkabpils novados
Čirjevskis: “Food Union” sarāvis pēdējās saites ar Krievijas tirgu
Jautājam lasītājiem: Kāda ir autoceļu kvalitāte jūspusē? Vai esat pamanījuši ceļu remontus?
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
Pussolītis ceļā uz uzticēšanos jeb pret ko protestē putnu draugi?
Dimanta: optimistiski pateicām, ka varam uzņemt 30 000 bēgļu. Neko mēs nevaram!
Pasteidzies par 20 eiro uzbraukt augšā: Eifeļa tornim gaidāma pārkrāsošana
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pasteidzies par 20 eiro uzbraukt augšā: Eifeļa tornim gaidāma pārkrāsošana
22:46
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
22:15
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
21:35