Foto: Unsplash.com

“Sadales tīkls”: Stabila elektroapgāde ir kā veselība – tā nav pašsaprotama lieta 0

Stabila un vienmēr eksistējoša elektroapgāde nav pašsaprotama lieta, tāpēc tajā ir jāinvestē, lai krīzes situācijā sistēma būtu droša, piektdien energoapgādes inovāciju forumā “AC/DC Tech” teica AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Naudas datumi maijā katrai zodiaka zīmei: šajās dienās ir iespēja izvilkt pilno lozi
Uz Saules noticis milzīgs izvirdums. Kad Zemi sasniegs šis trieciens un kas šoreiz ir citādāk? 3
Trampa dzīvībai draud briesmas: bijušais ASV Nacionālās drošības padomnieks atklāj kāda terora tīkla “slepkavību sarakstu”
Lasīt citas ziņas

“Elektroapgāde ir kā veselība – kad tev ir viss kārtībā, ir ļoti forši, bet pie tās ir jāstrādā, un, ja tas netiks darīts, veselība kaut kur pazudīs. Līdzīgi ir ar elektroenerģijas piegādi, pārvadi un pakalpojumu – kamēr tā ir, mums tas šķiet pašsaprotami, bet tiklīdz pazūd, ir, piemēram, Spānijas variants, kad iestājas valstiska apokalipse,” teica Jansons, pieminot arī Krievijas īstenotos uzbrukumus Ukrainas elektroapgādes infrastruktūrai, atstājos valsti bez elektrības uz daudzām stundām dienā.

Viņš teica, ka šādās situācijās var saprast, ka elektroapgāde nav pašsaprotama lieta. “Stabila un vienmēr eksistējoša elektroapgāde nav pašsaprotama lieta. Pie tā ir jāstrādā, pie tā ir jādomā, un, ja mēs to nedarīsim, tad lietas pašas no sevis nenotiks,” uzsvēra Jansons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš stāstīja, ka “Sadales tīkls” katru gadu investē esošajā tīklā, lai vadi, balsti un kabeļi būtu droši, lai apakšstacijas strādātu un infrastruktūra būtu uzticama gan no piegādātāja drošības viedokļa, gan apkārtējās vides. Tās ir ikgadējas investīcijas, ko “Sadales tīkls” iegulda, lai nodrošinātu visiem elektroenerģijas pakalpojumu.

Tāpat tiek izmantots Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums teju 100 miljonu eiro apmērā. Pateicoties fondiem, uzņēmums būvēs jaunas apakšstacijas, lai būtu papildu jaudas Latvijas biznesa attīstībai. Katru gadu “Sadales tīkls” rekonstruē divas līdz četras esošās apakšstacijas. Turklāt katru gadu tiek uzbūvēti 1500-2000 kilometri jaunu elektrolīniju.

Jansons stāstīja, ka šobrīd Latvijā 67% elektrotīkla ir izolēti, kas nozīmē, ka tas ir drošs no vides ietekmes.

Tāpat viņš pauda, ka uzņēmuma investīcijas tiek plānotas viedi. “Sadales tīkls” veido elektrotīkla “digitālo dvīni”, lai redzētu tiešsaistē, kas notiek tīklā. Sistēmā var redzēt, ja kāds balsts sāk šķiebties, koks sāk gāzties uz līnijas vai kāds izolators ir tuvu izbeigšanās stadijai. Attiecīgi šīs problēmas var novērst preventīvi.

“Mums ir jāpanāk situācija, kad uzņēmumi investē un attīstās Latvijā, jo šeit ir labs tarifs, laba kvalitāte. Ja mēs salīdzinām, cik izmaksātu energoietilpīgam uzņēmumam izbūvēt ražotni un nostrādāt piecus gadus ar atbilstošu tarifu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, tad Latvijā, pēc datiem spriežot, šīs izmaksas būs vismazākās,” teica Jansons.

Jau ziņots, ka “Sadales tīkls” pagājušajā gadā strādāja ar 371,812 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 8,3% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 67,1% – līdz 28,256 miljoniem eiro.

“Sadales tīkls” ir valstij piederošajā “Latvenergo” koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.