Foto – Shutterstock

Saldināt dzīvi ar stēviju. Kā audzēt un izmantot 1

Oficiants piedāvā kafiju vai tēju un pavaicā – varbūt kādu lapiņu saldumam? Dodas pie puķu poda, norauj lapu un ieslidina klienta tasē… Šādu situāciju pagaidām iedomāties grūti. Taču šis augs – stēvija – jau ieņēmis goda vietu uz pārtikas saldinātāju pjedestāla. Kas tajā vērtīgs, veselīgs, un vai iespējams izaudzēt pašam?

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
10 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Stēviju tautā dēvē dažādi: medus augs, medus zāle, cukurpuķe, saldā lapa… Auga ģintī ir aptuveni 70 sugu, bet salda ir tikai viena – Stevia rebaudiana. Tāpēc vienmēr jāskatās, kas rakstīts uz sēklu paciņas. Ja iegādājas stādiņu, ir daudz vienkāršāk – noplūc lapu un pagaršo,” skaidro farmācijas doktore Vija Eniņa.

Stēvijai ir citāds saldums nekā cukuram – īpatnējs, nedaudz pliekans ar rūgtumiņu. Ja pieliek par daudz, rūgtums sāk dominēt, nomāc saldo garšu. Turklāt auga salduma pakāpe atkarīga no gadalaika, intensīvāka garša ir vasarā, kad vairāk saules.

Novērtē gudrie japāņi

CITI ŠOBRĪD LASA

Stēvija ir tropu augs, tam saldumu piešķir divi ķīmiskie savienojumi, kas ir nevis ogļhidrāti, bet gan specifiskas uzbūves glikozīdi – steviozīdi un rebaudiozīdi. Tieši rebaudiozīdi rada auga saldo garšu.

Vija Eniņa zina stāstīt, ka par cukurpuķi pašlaik liela interese ir Japānā. Stēvija aizņem pat 40% no šīs valsts netradicionālo saldinātāju tirgus. Citādais saldums interesē ļaudis, kuri cenšas mazāk lietot cukuru, grib samazināt svaru, arī tos, kuri sirgst ar cukura diabētu.

Lietojot saldumam stēviju, netiek ietekmēts cukura līmenis asinīs. Pētījumos pat atklāts, ka tiek stimulēta insulīna izdale. Augs labvēlīgi iedarbojas uz aknu un aizkuņģa dziedzera funkcijām. Turklāt šo saldinātāju visi var lietot droši.

Stēvija kavē mikroorganismu vairošanos un augšanu, tāpēc tā der kā profilaktisks līdzeklis pret saaukstēšanos un gripu. Šim nolūkam var pakošļāt cukurpuķes lapiņu.Pētījumos arī konstatēts, ka stēvijai piemīt pretkariesa iedarbība, tātad saldums nevis kaitē, bet palīdz saglabāt zobu veselību. Ne velti šo augu izmanto, ražojot zobu pastu un košļājamo gumiju.

Kā izmantot

Centrālamerikas indiāņi ar stēviju saldināja matē tēju, padarot tīkamāku tās intensīvo garšu. Mūsdienās stēviju novērtēja pirms vairākiem gadiem, ar Eiropas Savienības normatīvu apstiprinot, ka dabiskās izcelsmes saldinātāju, kas iegūts no stēvijas lapām, drīkst izmantot pārtikā. Tagad stēviju pat Coca–Cola lepni pievieno savam ražojumam – zaļās tējas dzērienam. Jāpiebilst gan, ka aizstāta vien trešā daļa no visa cukura, kas ietilpst šajā visai saldajā padzērienā.

Dārzniece Saiva Pekuse, sākot audzēt stēviju, izmēģināja, kam šis saldums vislabāk der. Saldināja tēju, pievienoja to morsam, ogu dzērienam. Viņa uzsver, ka tējas krūzei pietiek ar lapas gabaliņu. Karstajā uzlējumā var iebērt žāvēta auga birzumus. Protams, viss atkarīgs no tā, cik saldu vēlas dzert. Stēvija der arī kafijai, tomēr tā radot nelielu pēcgaršu.

“Stēviju izmantoju konservēšanai, piemēram, gatavojot plūmju kompotu ziemai. Lapas savārīju ūdenī līdzīgi kā cukura sīrupu – par vajadzīgo saldumu pārliecinājos pagaršojot. Sīrupu uzlēju plūmēm, pēc tam burku pasterizēju. Sīrupa saldumu mazināja plūmju skābums,” stāsta Saiva.

Stēvijas lapu pulveri var pievienot putrai, sacepumam vai mīklai, papildināt desertu, tikai vispirms jāizmēģina, cik salds iznāk galarezultāts un vai šāda garša ir pieņemama. Saldēdieniem lieti noderēs stēvijas izvilkums. To iegūst, lapiņas aplejot ar 60 grādu karstu ūdeni un paturot 2–3 dienas. Nokāsto šķidrumu pilda traukā ar vāku.

Cukurs uz palodzes

Vai stēviju var izaudzēt pats? Tas ir iespējams, jo Latvijā var nopirkt gan sēklas, gan stādus.

“Jāņem gan vērā, ka stēvijas sēklām ir zema dīgtspēja. Ja paciņā ir, piemēram, desmit sēklu, dzīvotspējīgas izrādīsies vien pāris, un tas jau ir labi. Turklāt stēvija dīgst ilgi, pat vairākus mēnešus,” brīdina dārzniece.

Galvenais nosacījums – sēkliņas nedrīkst apbērt ar zemi. Tās tikai uzbārsta augsnei un nedaudz apsmidzina ar ūdeni, tad uzliek caurspīdīgu vāciņu. Var sēt plastmasas kārbiņā ar vāku. Pat tad, kad jau redzami zaļi asniņi, vāku tomēr nenoņem, lai stādi saņemas, kārtīgi iesakņojas. Augsnei jābūt vienmērīgi mitrai, nedrīkst iekaltēt. Turklāt visu diennakti telpā jānodrošina 22–26 grādu siltums.

Zinot, cik grūti izaudzēt no sēkliņas, Saiva iesaka iegādāties stēvijas stādu, jau salapojušu krūmiņu. Uzreiz nogriež galotni, lai augtu vēl kuplāks. Stēvijai neļauj ziedēt. Ziedkopu izkniebj kopā ar pāris lapiņām. Tad augs sāk dzīt sānu atvases, veidojas arvien kuplāks krūms. Turklāt arī ziedus var izžāvēt un izmantot kā saldinātāju.

Vasarā stēvija raženi sakuplo, ja vien tai īsina galotnes. Droši var pārstādīt lielākā podā, turēt ārā, tomēr jāraugās, lai vieta būtu noēnota.

Augu iespējams vienkārši pavairot – nogriež dzinumu ar kādām četrām lapiņām, iesprauž puķu poda zemē un uzliek glāzi. Aptuveni mēneša laikā vienmērīgā mitrumā un siltumā dzinums jau būs apsakņojies.

Lipija – tomēr piesardzīgi

Saiva Pekuse audzē vēl vienu dienvidu augu ar saldām lapām – lipiju. Garša esot nedaudz citāda kā stēvijai, arī izskats un augšana atšķiras. Lipijai ir gari, nokareni dzinumi.

Vija Eniņa piebilst, ka informācija par lipiju tomēr nav viennozīmīga. Lippia dulcis, arī Phyla dulcis, dēvē par meksikāņu lipiju vai acteku saldo zāli. Acteki šā auga lapas lietojuši gan kā saldinātāju, gan ārstniecības līdzekli, lai mazinātu klepu, saaukstēšanās simptomus, zarnu kolikas.

Pētot auga ķīmisko sastāvu, noskaidrots, ka ēteriskā eļļa satur ļoti saldo vielu hernandulcīnu. Turklāt ēteriskajā eļļā atrasts arī kampars; dažos avotos minēts, ka tajā ir pat 53% kampara, bet citos pētītajos paraugos tas nav atrasts. Līdz ar to atšķiras lapu garšas vērtējums – vieni uzsver, ka tās ir saldas, turklāt bez stēvijas specifiskās pēcgaršas, citi apgalvo, ka lipijas lapām ir asa garša kā kamparam, tāpēc saldināšanai neder.

“Acīmredzot ēteriskajā eļļā kampars veidojas tikai noteiktos klimatiskajos apstākļos. Latvijā audzētās lipijas nav pētītas, tāpēc lietojot ieteiktu būt piesardzīgam,” piekodina Vija Eniņa.

Saiva Pekuse atradusi informāciju, ka kampars augā veidojas saules un sausuma iespaidā, tad lipijas lapas kļūst violeti sarkanas (parasti tās ir zaļgani violetas). Tāpēc acteku saldo zāli iesaka audzēt ēnainā vietā. Vija Eniņa piebilst, ka auga farmakoloģisko īpašību pētījumi pagaidām ir veikti tikai ar žurkām. Ir gan konstatēta spazmas mazinoša iedarbība, taču eksistē arī dati par kampara iespējami nelabvēlīgo (abortatīvo) darbību, tāpēc lipijas lapas nedrīkst lietot grūtnieces. Neiesaka arī nieru slimniekiem. Tāpat lipija varot izraisīt apziņas aptumšošanos un pat atmiņas zudumu. Tātad lapiņas saldumam nav ieteicams lietot ilgstoši vai lielos daudzumos.

Nepārspīlēt ar skaitļiem

Bieži vien raksta, ka stēvija ir 300 reižu saldāka par cukuru. Vija Eniņa iesaka tomēr būt precīzākiem. “Protams, salduma sajūtu grūti izmērīt, tomēr izpētīts, ka svaiga stēvijas lapa ir tikai 12–15 reižu saldāka par cukuru.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Izkaltētas, sausas lapiņas ir aptuveni 30–40 reižu jaudīgākas par cukuru. Ja no auga pagatavo ūdens izvilkumu, tas ir 50–60 reižu saldāks. Vissaldākais ir stēvijas koncentrāts. Iepriekš minētais 300 reižu spēcīgais saldums attiecas uz steviozīdu, ķīmisko savienojumu, kas atrodas augā.

36,6 ºC konsultantes SAIVA PEKUSE, dārzniecības Neslinko dārzniece

VIJA ENIŅA, augu pazinēja, farmācijas doktore

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 3
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
2 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
10 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 257
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 13
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
12. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
12. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
5 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
5 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
5 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Nedēļa
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
13. janvāris, 2022
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords 34
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz autoceļa “Via Baltica” Lietuvā pie Polijas robežas snigšanas un avāriju dēļ paralizēta satiksme 55 kilometru garā posmā 7
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā aizvien augstāka mirstība ar diagnosticētu Covid-19 nekā vidēji Eiropā
6 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Naktī tuksnesī rakties smiltīs: pēc 10 gadu pārtraukuma Dakārā atgriežas arī mūsu braucējs
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā piektdienas rītā no ceļa nobraukuši trīs satiksmes autobusi
8 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cilvēki domā par ilgtspēju, savu veselību, mieru! Trešdaļa pilsētnieku gatavi pārcelties uz dzīvi laukos 33
15 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes 48
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pārsteigums. Putins ir krietni sliktāks, nekā mēs iztēlojāmies.” Navaļnija komanda publicē “Putina pils” fotogrāfijas 58
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem 34
16 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 268
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es negāju pa kreisi, es meklēju mierinājumu!”: dziedātājas Elīnas Gluzunovas bijušais dzīvesbiedrs Artjoms atzīst, ka kopdzīves laikā viņu krāpis 37
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Globālajā pandēmijā inficēšanās un nāves gadījumu skaits aug, bet ir palēnināšanās zīmes
22:41
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
PSRS aprēķina miermīlība: nepagāja ne desmit gadu, kad šiem līgumiem izrādījās tikai papīra vērtība 3
21:21
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Vairākas lielvalstis pirms došanās uz Pekinas olimpiskajām spēlēm brīdina sportistus
20:30