Foto: CGN089/Shutterstock

Saskaņotais paziņojums telefonā. Vai tam ir juridisks spēks un vai par to izmaksā atlīdzību? 1

Esmu redzējis mobilo telefonu aplikāciju, kurā var aizpildīt saskaņoto paziņojumu. Kā tas darbojas? Vai apdrošinātāji Latvijā pieņem šādi saskaņotu paziņojumu par avāriju un pēc tam izmaksā atlīdzību? Vai tam ir juridisks spēks? VITAUTS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
7 pārsteidzošas lietas, ko par jums atklāj apģērba krāsa
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 3
Lasīt citas ziņas

Saskaņotais paziņojums mūsu valstī tika ieviests 2004. gadā, lai varētu bez policijas iesaistīšanas fiksēt ceļu satiksmes negadījuma apstākļus un iesniegt to apdrošināšanas kompānijai materiālo zaudējumu kompensācijas saņemšanai. Kopš OCTA polisi var iegādāties elektroniski dažādās interneta vietnēs, daudziem vairs nav saskaņotā paziņojuma papīra formas, jo tā speciāli jāpieprasa. Autovadītājiem būtu ērti, ja saskaņoto paziņojumu varētu aizpildīt viedierīcē – planšetē vai mobilajā telefonā.

Pašlaik pieejamā lietotne

Saskaņotā paziņojuma lietotne E-accident ir vienkāršs un ātrs veids, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu par ceļu satiksmes negadījumu. To var izmantot, ja negadījumā iesaistīti tikai divi transportlīdzekļi, nav cietušo un nodarīti kaitējumi trešās personas mantai. Būtiski, lai abi autovadītāji spētu vienoties par ceļu satiksmes negadījuma būtiskajiem apstākļiem. Ja ir nesaskaņas, noteikti jāizsauc policija. Tāpat likumsargi jāizsauc, ja kāds no transportlīdzekļiem nevar turpināt dalību ceļu satiksmē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Paziņojuma sastādīšana E-accident lietotnē neaizņem daudz laika. Vispirms izvēlas valodu, tad norāda, vai paziņojumu sastādīsiet vienā tālrunī vai sinhroni kopā ar otra ceļu satiksmes negadījumā iesaistītā transportlīdzekļa vadītāju. No diviem tālruņiem vienlaikus var aizpildīt saskaņoto paziņojumu, izmantojot QR kodu. Tas ir balta kvadrāta laukums, kas noteiktā veidā aizpildīts ar mazākiem melniem kvadrātiem, kur iekodēta informācija, kuru pēc tam var nolasīt ar speciālu viedtālruņa programmatūru un izmantot konkrētiem mērķiem, šajā gadījumā – paziņojuma aizpildīšanai. Liels pluss, ka pieejama sinhronu divu valodu izmantošana, kas svarīgi, ja autovadītāji ir no dažādām valstīm. Mobilā lietotne ir pieejama 46 valstīs 33 dažādās valodās. Katrs vadītājs saskaņoto paziņojumu var aizpildīt savā viedierīcē un izdarīt to sev saprotamā valodā.

Ja ir gana jaudīgs internets un tālrunis un nav dziļi lauki, programma pati nosaka atrašanās vietu, ja ne, tā jāievada pašam. Lielākoties datumu, negadījuma vietu un laiku lietotne reģistrē automātiski. Pēc tam ievada datus par katru no autovadītājiem un viņa transportlīdzekli, apdrošinātāju, negadījuma apstākļus, redzamos bojājumus un fotoattēlus. Ir viegli norādīt sava transportlīdzekļa redzamos bojājumus, pro­grammā speciāli izveidotā zīmējumā iekrāsojot noteiktas detaļas. Tāpat vienkārši grafiski attēlot negadījuma shēmu. Svarīgi, lai negadījuma skicē tiktu parādīti transportlīdzekļi sadursmes brīdī, nevis pēc tās. Apdrošinātājam ērti, ka uzreiz tiek uzņemti un pievienoti fotoattēli no negadījuma vietas. Pēc tam pārbauda visu informāciju un lietotnē parak­stās abi vadītāji (ar pirkstu velkot kursoru). Ar parakstu katrs apstiprina, ka paziņojumā sniegtie fakti atbilst patiesībai, tas nenozīmē, ka parakstoties autovadītājs atzīst savu vainu.

Problēma – drošs paraksts

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins norāda: “LTAB ir informēts, ka pērn Google Play veikalā parādījās izstrādātāja E-Accident izveidotā aplikācija Saskaņotais paziņojums, kas ļauj aizpildīt elektronisku saskaņotā paziņojuma veidlapu. Neviena no šobrīd Google Play atrodamajām aplikācijām nenodrošina to, ka saskaņotais paziņojums tiek juridiski korekti parakstīts no abām negadījumā iesaistītajām pusēm. Šobrīd Latvijā ir spēkā divu veidu paraksti: fiziskais paraksts un drošs elektroniskais paraksts. Patlaban elektronisko saskaņoto paziņojumu akceptēšana ir atkarīga no pašiem apdrošinātājiem – vai nu tie pieņem šādu elektroniski aizpildītu saskaņoto paziņojumu, vai arī ne.” Pirms saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas telefonā ieteicams pie konkrētā apdrošinātāja noskaidrot, vai tiks pieņemta šāda forma. Parasti tālruņa numurs ir norādīts uz polises.

Rudenī – jauna aplikācija

Jau šā gada sākumā LTAB sāka darbu pie LTAB OCTA aplikācijas (pieejama Android un iOS operētājsistēmām) pilnveidošanas, to papildinot ar vienotu saskaņotā paziņojuma veidlapas elektronisko versiju. “Jau šoruden LTAB OCTA aplikācijā tās lietotājiem būs iespēja aizpildīt un atbilstoši parakstīt saskaņotā paziņojuma veidlapas elektronisko versiju. Šī saskaņotā paziņojuma versija spēs identificēt transportlīdzekļa un tā vadītāja datus pēc OCTA informācijas sistēmā pieejamās informācijas, kā arī nodrošinās veidlapas parakstīšanu ar elektronisko parakstu,” skaidro J. Abāšins. Patlaban tiek veikta saskaņotā paziņojuma e-versijas testēšana un funkcionalitātes vienkāršošana, lai veidlapas aizpildīšana autovadītājiem aizņemtu pēc iespējas mazāk laika. Plānots, ka jau oktobrī LTAB informēs sabiedrību par saskaņotā paziņojuma e-versijas pieejamību un aizpildīšanas nosacījumiem.

Reklāma
Reklāma

SVARĪGI

Pirms ķeras pie saskaņotā paziņojuma aizpildīšanas, ieteicams padomāt par drošību: ieslēgt avārijas gaismas, novietot avārijas trijstūri un uzvilkt drošības vesti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.