Inta Vītoliņa ar saviem košajiem piknika tepiķīšiem.
Inta Vītoliņa ar saviem košajiem piknika tepiķīšiem.
Foto no personiskā arhīva

Saules pinumi: Intai Vītoliņai ir savs stāsts par tamborētajiem piknika tepiķīšiem vai, kā to teiktu kurzemnieki, padibeņiem 8

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Intai Vītoliņai ir savs stāsts par tamborētajiem piknika tepiķīšiem vai, kā to teiktu kurzemnieki, padibeņiem.

Inta ir liepājniece. Tur viņa pabeidza Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, tur nostrādāja garus gadus un tur labprāt uzturas joprojām. Pēc darbošanās Rīgas Modeļu namā par modeli bija sakrājušies daudz tērpu. Kā jau kurzemniece, māksliniece ir ļoti praktiska un novalkātie tērpi pārtapa noderīgās lietās. Viena no idejām bija tos sagriezt strēmelēs un izveidot apaļus piknika tepiķīšus. Iepinot tepiķos strēmeles no modes skates prožektorus un aplausus piedzīvojušiem tērpiem, māksliniece īpatnā veidā saglabāja savas atmiņas par laikmetu un modes vēsturi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apaļo tepiķīšu tamborēšana kļuva par Intas vaļasprieku, par ko īpaši priecājās radi un draugi, kam tie tika dāvināti. Tie ir ļoti funkcionāli un saimniecībā labi izmantojami – mazie uz galda, vidējie uz krēsliem, lielākie uz grīdas. Piknikam domātos daži pat vadā līdzi mašīnā. Tamborējumiem izmanto tikai otrreizējās izejvielas. Tieši tā, kā to savā laikā darīja mūsu vecvecmāmiņas, kuras tepiķīšu gatavošanai lietoja visu, ko vien saime nebija spējusi novalkāt.

“Lai vēl sagādātu materiālu, veicu reidus pa humpalu veikaliem un meklēju piemērotu toņkārtu T kreklus. Mājās tos sagriežu vienāda platuma strēmelēs un satinu kamolos. Kamolus salieku kastēs kā gleznošanas krāsas. Kad materiāls ir sakārtots, varu precīzi izvēlēties vajadzīgo toni un objektu veidot kā gleznu. Kad tepiķītis uztamborēts, ar karstu tvaiku un gludekli to piepresēju vai, kā teiktu mana omīte, izdampfēju,” tepiķīšu tapšanu atklāj Inta.

“Reiz mani kāda paziņa no Kolkasraga puses lūdza uztaisīt sešu tepiķu kolekciju, kura ietvertu saules un dabas motīvus. Tā tapa sērija “Saule un jūra”, kurā attēloju saules ceļa sešas daļas – no lēkta līdz rietam. Domāju, aplis ir visskaistākā ģeometriskā figūra uz zemes, tāpat kā saule un mēness. Tepiķos gaiši spilgtie toņi pārtapa klusinātos un tad tumšākos – piesātinātos. Kad atdevu pasūtījumu, izliku visus sešus darbus zaļā zālē, kur tie saulē fantastiski spēlējās. Draudzene teica, ka tas esot tieši tas, ko sirds dziļumos gaidījusi,” atceras Inta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.