Foto: Shutterstock

Stādām Ukrainas brīvības simbolu Saulespuķi savā dārzā. Kā šīs puķes kopt? 0

Avita Jasliņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Saulespuķes jeb saulgriezes (Helianthus annuus) ir skaistas, vērtīgas un ļoti interesantas puķes. Tā simbolizē dzīvību un enerģiju. Ukraina, kas pēdējās dienās ir daudzu mūsu prātos, šo puķi cēlusi arī savas nacionālās puķes godā.

Augi ar senu vēsturi

Foto: Avita Jasliņa, Sandra Ruska
CITI ŠOBRĪD LASA

Savvaļā saulespuķes sastopamas Amerikas ziemeļu un centrālajā daļā. Eiropā tās ieveduši spāņu iekarotāji XVI gadsimtā. Arheologi uzskata, ka saulespuķes sākts kultivēt agrāk nekā labību. Eksistē arheoloģiskas liecības par to, ka saulespuķes audzētas 3000 gadu pirms mūsu ēras mūsdienu Ņūmeksikas un Arizonas teritorijā. Angļi bija Eiropā pirmie, kas no saulespuķu sēklām sāka ražot eļļu. Saulespuķu eļļas rūpnieciskā ražošana sākās XIX gadsimta 30.–40. gados, un drīz vien tā kļuva par vienu no pasaulē nozīmīgākajām eļļām.

Mūsdienās šo augu kultivē visā pasaulē kā nozīmīgu pārtikas un lopbarības augu vai arī krāšņumaugu. Selekcionāri no pamatsugas ir izveidojuši daudzas dekoratīvās šķirnes ar vienkāršiem un pildītiem ziediem, dzeltenas un pat sarkanas, ar vienu vai vairākiem ziediem uz kāta. To augums atkarībā no šķirnes var būt līdz pat trim metriem. Latvijā saulespuķes pārsvarā tiek audzētas kā dekoratīvā kultūra dārzu rotāšanai un griezto ziedu iegūšanai.

Visvairāk saulespuķes tiek audzētas Ukrainā, tai seko Krievija un Argentīna.

Audzēšana vienkārša

Foto: Avita Jasliņa, Sandra Ruska

Latvijā saulespuķes ir viengadīgs augs. Tās ziedēšanas laiks sākas jūlijā un var ilgt līdz salnām. Audzēšana nav sarežģīta.

Saulespuķes sēj uzreiz dobē. Sēklas pirms tam nav nekā īpaši jāsagatavo, bet, ja ir vēlme, pirms sējas tās uz 12 stundām var izmērcēt ūdenī.

Pats puķes nosaukums liecina par augu kā saulmīli. Ideālā vieta tai ir tāda, kas visas dienas garumā būs saulē, taču derēs arī daļēji noēnota vieta. Augsnes ziņā nav izvēlīga – var sēt normālā auglīgā dārza augsnē. Barības vielām bagātākā augsnē augi būs leknāki un ziedi ir krāšņāki. Augsnei jābūt sastrādātai 25–30 cm dziļumā.

Sējot starp augiem jāievēro 30–40 cm attālums. Ja sēj vairākas sēkliņas vienuviet, pēc sadīgšanas augi jāretina, atstājot 1–2 spēcīgākos. Sēklas sēj 2,5–4 cm dziļumā (atkarībā no izmēra), pēc tam aplaista. Sēklas sadīgst 10–14 dienās. Ziedēšana sākas aptuveni 11 nedēļas pēc iesēšanas. Sējot dažādos laikos, ziedēšanu var paildzināt.

Audzēšanas laikā svarīgs ir optimāls mitrums. Ja izvēlētā saulespuķu šķirne ir ar vairākiem ziediem, ziedēšanas paildzināšanas nolūkā jāizgriež noziedējušie ziedi.

Reklāma
Reklāma

Izcili nektāraugi

Foto: Avita Jasliņa, Sandra Ruska

Saulespuķes ir izcili nektāraugi. Tās pievilina dažādus apputeksnētājus. No viena hekt­āra saulespuķu var iegūt līdz 50 kg medus.

To sēklas tiek izmantotas pārtikā. Sēkliņas pievienojam gan sāļajiem, gan saldajiem ēdieniem, saulespuķu eļļu lietojam cepšanai vai pie salātiem.

Turklāt saulespuķes attīra gaisu no toksīniem un indīgām vielām.

Seko saulei

Foto: Avita Jasliņa, Sandra Ruska

Saulespuķes ir heliotrops augs. Sengrieķu valodā helio nozīmē “saule”, bet trope – “pagrieziens”. Heliotropisms ir augu īpašība pagriezties saules virzienā. Katru rītu saulespuķes ziedi sāk savu saules ceļu dienas laikā, griežoties virzienā no austrumiem uz rietumiem. Naktī tie atgriežas sākuma stāvoklī, lai nākamajā rītā atkārtotu saulgriezi.

Pasaulē lielākais saulespuķes zieds izaudzēts Kanādā. Tā diametrs bija 83 cm. Pasaulē garākā saulespuķe izaudzēta Vācijā. Tās augstums bija 914 cm.

Dārzos – lielos un mazos

Foto: Avita Jasliņa, Sandra Ruska

Ar saulespuķēm varam papildināt ziemciešu stādījumus, sēt tās atsevišķā dobē vai lielākos laukumos. Interesanti tās izskatīsies, iestādītas kādas ēkas galā. Saulespuķu galvas ar sēklām var nogriezt, saglabāt un ziemā izbarot putniem dārzā.

Saulespuķu sēklas var meklēt visos dārza preču veikalos, sēklu stendos.

Izvēloties vietu, ievērojiet auga augstuma norādes uz sēklu paciņas, jo atkarībā no šķirnes saulespuķes var būt no pāris desmitu centimetru līdz pat 3 metrus augstas.

Stādīsim saulespuķes!

SAISTĪTIE RAKSTI