Foto: Zanete/SHUTTERSTOCK

Dārznieces padoms: kā pašam izaudzēt puķu jaunstādus? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 45
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

“Šogad gribu pati izaudzēt puķu stādus no jaunstādiem. Pirku gan koppasūtījumā, gan veikalā. Kādi knifi jāņem vērā, lai labi izaug?” – jautā Marta Ķekavā.

“Svarīgs noteikums – nevajag pārāk agri pasūtīt puķu jaunstādus, īpaši, ja nav apkurināmas siltumnīcas un papildapgaismojuma,” skaidro puķu audzētāja Inita Zepa no dārzniecības “Puķu sēta”.

Nepārsteigties

CITI ŠOBRĪD LASA

Amatieriem nevajadzētu pasūtīt jaunstādus agrāk par 11.–12. nedēļu (marta vidus). Vēl labāk to darīt 13.–15. nedēļā. Visiem stādiņiem svarīgākais apstāklis ir gaismas un siltuma attiecības. Tieši dienas gaismas trūkst visvairāk, jo siltumu nodrošināt ir vieglāk.

Praksē pierādījies, ka vēlāk pavasarī atnākušie jaunstādi savā attīstībā apsteidz pat trīs nedēļas agrāk iegādātos. Turklāt ārā stādus tik un tā nevarēs stādīt agrāk kā maija beigās.

Izvēlēties pareizi

Itin labi uz palodzes un vēlāk neapkurināmā siltumnīcā var izaudzēt begonijas, ledenītes, pelargonijas, fuksijas. Kad pelargonijas un fuksijas galotņo, lai krūms veidotos kuplāks, galotnes spraudenīšus var apsakņot – tie uzziedēs vasaras otrajā pusē.

Petūnijas un citas nokarenās puķes ir grūtāk izlolot. Tās nekad nebūs tik skaistas kā profesionāļu izaudzētās siltumnīcā.

Pasūtot nevajadzētu iegādāties jaunākās šķirnes. Pieredze liecina, ka nereti vecās šķirnes ir pārākas par jaunajām.

Pasaulē puķu stādu selekcija virzās uz to, lai puķu ceri būtu kompaktāki. Arī ziedēšanas laiks nereti ir īss, jo noziedējušos augus paredzēts aizstāt ar jauniem. Bet Latvijā pircēji vēlas, lai augi būtu lieli, kupli, bagātīgi ziedētu visu vasaru.

Nepārlaistīt

Jaunstādi labāk pacieš sausumu nekā mitrumu. Tieši laistīšana ir galvenais iemesls, kāpēc jaunstādi var aiziet bojā. Ūdeni uzlej pavisam nedaudz, mazās devās. Kļūdaini ir pieliet visu podiņu slapju, kamēr augs vēl mazs un sīkā sakņu sistēma un lapojums nav spējīgi tikt galā ar lieko ūdeni.

Lieks mitrums augsnē siltā telpā veicina augu stīdzēšanu. Augsnei jābūt mēreni mitrai un siltai, jo mitrā un aukstā augsnē augiem attīstās puve.

Reklāma
Reklāma

Kad stādi sāks augt straujāk, augus varēs laistīt vairāk.

Kārtīgi izpiķēt

Saņemtos jaunstādiņus pēc iespējas ātrāk izpiķē. Izvēlas nelielus vai vidēji lielus podiņus. Prātīgāk stādiņu vairākas reizes pārpiķēt, palielinot poda lielumu. Tas svarīgi, lai agri pavasarī varētu stādu savietot pēc iespējas kompaktāk uz palodzes. Kad jau var nest uz siltumnīcu, pārstāda lielākā podā. Labs ir 9–10 cm diametra pods.

Jaunstādiem piemērots ir tikai speciālais kūdras substrāts (konkrētajām puķēm atbilstīgs). Dārza zeme vai augsne no vecās puķu kastes noteikti nederēs.

Stādiņus piķē tikai tik dziļi, cik tie auguši. Kļūda ir iebāzt dziļāk zemē ar domu, ka labāk ieaugsies.

Stādus var piebeigt, arī labu gribot un dodot pārāk daudz mēslojuma. Izpiķētos jaunstādus aptuveni mēnesi nemēslo – kamēr ieaugsies, tiem pilnīgi pietiks ar to barību, kas ir gatavajā kūdras substrātā.

SAISTĪTIE RAKSTI