Doma koncertzāle 1963. gadā.
Doma koncertzāle 1963. gadā.
Arhīva foto

Pirms 60 gadiem ar ērģeļmūzikas koncertu agrākā dievnama vietā atklāja Rīgas Doma koncertzāli 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Pirms 60 gadiem ar ērģeļmūzikas koncertu vakarā Rīgas Domā agrākā dievnama vietā atklāja Rīgas Doma koncertzāli. Draudzei ēka bija atņemta 1959. gadā. Ērģeļu atjaunošanas un pamatīgi baznīcas pārveidošanas darbi ilga trīs gadus. Lai arī pārbūves laikā kā neiederīgus izmeta altāri un baznīcas solus, bet vietā uzstādīja laikmetam raksturīgos metāla cauruļu un finiera krēslus ar skatu uz ērģeļu prospektu, padomju režīma apstākļos koncertzāles statuss tomēr pasargāja Domu no lielākas iznīcības.

Darbu gaitā tika izlabots kara un Staļina varas gadu posts. Atjaunoja baznīcas 19. gadsimta vitrāžas, paralēli ērģeļu restaurācijai atjaunoja arī to pro­spektus, koka epitāfijas, izbūvēja apkures, elektroapgādes un ventilācijas sistēmu. “Tagad visi pamatdarbi pabeigti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izcilais arhitektūras un vēstures piemineklis vairs nekalpos tumsības mērķiem, bet nodots visas tautas rīcībā, kļuvis par mūzikas kultūras pili,” notikušo raksturoja žurnāls “Zvaigzne”.

Līdzīgu stilu ieturēja “Literatūra un Māksla”: “Ne pirmo reizi Domā pulcēsies darbaļaudis, kas nebūs nākuši klausīties mācītāju sprediķus. 1919. gadā daudzi tūkstoši te dzirdēja Pētera Stučkas un citu Padomju Latvijas pirmās valdības locekļu dedzīgās runas. Notika mītiņi, koncerti. Šīvakara koncertu tātad var uzskatīt par toreiz aizsāktā darba turpinājumu.”

Ar 1500 klausītāju vietām nu tā bija lielākā koncertzāle Rīgā. Dievkalpojumi baznīcā atsākās pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991. gadā, bet īpašumtiesības uz ēku Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca juridiski atguva 2005. gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI