Foto: Fotolia

Sīpolpuķes pavasara dobei. 7 interesantas idejas, kā rudenī veidot stādījumus 0

Rudens ir sīpolpuķu stādīšanas laiks, tādēļ piedāvājam idejas, kur un kā to labāk darīt, lai pavasarī puķes priecētu ar krāšņiem ziediem.
Tās sīpolpuķes, kuras zied pavasarī, ir jāpaspēj iestādīt puķu dobē līdz brīdim, kad sasalst zeme, lai augs līdz ziemas atnākšanai paspētu iedzīvoties. Dažām šķirnēm – ziemas erantei vai karaliskajai fritilārijai – labākais stādīšanas laiks ir augusts, bet citas, piemēram, krokusus, var stādīt oktobrī.

Reklāma
Reklāma

1. Sīpolaugi podos un grozos

3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
Kokteilis
Pirmo reizi grupas vēsturē koncerts atcelts šāda iemesla dēļ. Guntars Račs paziņo par grupas “bet bet” koncerta pārcelšanu
“Paēdušais neēdušo nesaprot!” Publiskots Saeimas deputātu saraksts, kurus vairs neapkalpos bāros un restorānos PVN balsojuma dēļ 81
Lasīt citas ziņas

Grozs, pilns ar ziedošām puķēm, izskatās krāšņi un rotā jebkuru pagalmu vai dārzu. Stādot sīpolpuķes podos, izvietojiet tās dažādos dziļumos – visdziļāk (12–15 cm) stāda narcises, nedaudz augstāk (8–10 cm) tulpes, bet visaugstāk (3–5 cm) stāda krokusu sīpolus. Šī viltība paildzinās puķu groza ziedēšanas laiku – kad krokusi būs noziedējuši, pienāks tulpju laiks, bet pēdējās ziedlapiņas pretī saulei stieps narcises.
Attālumam starp puķu sīpoliem puķu grozā ir jābūt mazākam, nekā stādot puķu dobē. Vēlamais atstatums – 3-5 cm.
Ziedus podos nepieciešams regulāri laistīt, rušināt un mēslot ar kompleksu minerālmēslojuma šķīdumu.
Izvēloties sīpoliņu stādīšanai, to uzmanīgi aplūkojiet, tam jābūt svaigam un stingram, uz tā nedrīkstētu būt redzami nekādi bojājumi.
Puķu groziem piemērota vieta būs lievenītī, terasē vai dārzā. Sezonas laikā veiciet trīs mēslošanas – tad, kad parādās pirmie asniņi, kad ir redzami pumpuri, un tad, kad ziedi jau ir izplaukuši.

Foto: Fotolia
CITI ŠOBRĪD LASA

2. Daudzgadīgie augi – piemēroti kaimiņi sīpolpuķēm

Lielisks variants aizņemtiem cilvēkiem, kuri nevar veltīt pietiekami daudz laika dārza kopšanai, – iestādiet sīpolpuķes tukšajās puķu dobes vietās līdzās daudzgadīgajām puķēm. Ja vēlaties redzēt visu puķu dobi ziedam vienlaikus, iestādiet agro narcišu šķirni kopā ar prīmulu vai citu agrīno šķirni. Labas kaimiņienes vēlīnajām tulpēm būs peonijas vai austrumu magones.

Kad sīpolpuķes būs noziedējušas, daudzgadīgās puķes noslēps un padarīs nemanāmas to neglītās lapas. Ja tiks pareizi izvēlēti augi, tāda puķu dobe priecēs jūs 5–7 gadus.

Padoms
Lai izvairītos no nekvalitatīva stādāmā materiāla, sīpolpuķes vēlams iegādāties tieši pirms pašas stādīšanas sezonas.

3. Sīpolpuķu monodobe

Kādam varbūt šāda puķu dobe liksies pārāk vienmuļa vai vecmodīga, taču jāatceras, ka klasika ir mūžīga. Stādiet savus iemīļotākos sīpolaugus vienā puķu dobē, kombinējot vienu vai vairākas šķirnes.
Izvēloties vietu vienkrāsainajai puķu dobei, dodiet priekšroku labi pārskatāmai vietai, lai puķu krāšņums izpaustos visā pilnībā un būtu redzams jau no tālienes. Dobes formu varat izvēlēties jebkādu, taču organiskāk izskatīsies dobe, kas veidota ģeometriskās formās – aplis, rombs, kvadrāts, trīsstūris.

Foto – Pexels

4. Ziedu ieskautais koka stumbrs

Kad tiek domāts par dārza iekārtošanu, bieži vien vieta zem koka lapotnes tiek atstāta novārtā, taču pārdomāta šīs vietas noformēšana būs lielisks veids, kā dažādot un izdaiļot pat nelielu dārzu. Tāpat sīpolpuķes būs piemērotas stādīšanai zem krūmiem.

Foto: Fotolia

5. Sīpolpuķes – dekoratīvs elements istabā

Daudzas sīpolpuķes var audzēt istabā kā parastus istabas augus. Tiem, kam patīk “ievilināt” istabā sīpolpuķes, jāatceras, ka labāk dot priekšroku tām šķirnēm, kuras zied kupli, – amariļļiem, hiacintēm, klīvijām utt.
Izvēloties podiņu puķu stādīšanai, jāņem vērā, ka atstatumam starp puķu poda ārējo malu un sīpolu ir jābūt vismaz 1,5–2 cm. Obligāti jāparedz atvere drenāžai, jo pārlieku liels mitrums šiem augiem ir nāvējošs. Istabas sīpolpuķes mēslo 1–2 reizes nedēļā ziedēšanas laikā ar jebkuru istabas augiem paredzēto mēslojumu.

Foto – Shutterstock

6. Ziedošais mauriņš

Harmoniski un skaisti izskatīsies mauriņš vai piemājas zāliens, izrotāts ar sīpolpuķēm. Jāatceras, ka augi zālienā jāstāda neuzbāzīgi, radot iespaidu, ka cilvēka roka īpaši nav to skārusi. Te piemēroti būs krokusi, narcises, zeltstarītes, kā arī citi sīpolaugi.
Lai iestādītu puķes zālienā, izvēlētajā zemes pleķītī uzmanīgi noņemiet velēnas, uzrušiniet augsni, iestādiet sīpolpuķes vajadzīgajā dziļumā (tas atkarīgs no puķu šķirnes) un atkal pārklājiet lauku ar velēnu.
Parūpējieties, lai līdzās sīpolpuķēm nepaliktu brīva vieta, kas nav piepildīta ar augsni, citādi augi var aiziet bojā.

Foto: Fotolia

7. Dobes apmales noformēšana

Izplatīts un populārs variants ir sīpolpuķu izmantošana dobes apmales veidošanā. Izdomājiet puķu dobes kompozīciju, vidū stādot puķu šķirnes, kas ir augstākas, bet priekšā – pavisam zemas. Dobes apmales, gluži kā ierāmējot, apstādiet ar jebkurām sīpolpuķēm. Šim nolūkam lieti noderēs gan tulpes, gan narcises, gan maurloki vai citi augi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.