Foto-Aija Geida

Smiltsērkšķi ar lieliem augļiem 0

“Kuras lielogu smiltsērkšķu šķirnes labāk stādīt dārzā?”A. Brence Tukuma novadā

Reklāma
Reklāma

 

Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni 8
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītājs Andrejs Brūvelis skaidro, ka visas pie mums audzētās šķirnes – ‘Botaņičeskaja Ļubiķeļskaja’, ‘Prozračnaja’, ‘Marija’, ‘Tatjana’, ‘Avgustinka’, ‘Perčik’, ‘Trofimovskaja’ – ir liel­augļu ar masu 0,5 – 1 grams. Tiesa, tas gan nav konkrēts lielums katrai šķirnei, augļa masa atkarīga no ūdens pietiekamības ražas gada vasarā un var atšķirties pat par 50 procentiem.

Vidēja lieluma augļi (0,3 – 0,6 g) ir vācu izcelsmes šķirnēm – ‘Leikora’, ‘Dorana’, ‘Frugana’, ‘Hergo’, ‘Askola’. Tās Latvijā neaudzē, jo augļi ir ļoti skābi, ar nelielu sulas iznākumu un produktus piesārņojošiem zvaigžņ­matiņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sīki augļi (mazāk par 0,3 g) ir savvaļas smiltsērkšķiem. Visiem augļu kātiņš ir līdz 8 mm garš. Lasot ražu, pārrauj vai nu augļa kātiņu (sausais atrāvums) vai noplēš augļa miziņu pie pamata (slapjais atrāvums). Pilnīgi sausa atrāvuma nav nevienai šķirnei, bet ‘Marijai’ tas ir vislabākais – apmēram 90 %, pārējām šķirnēm 40 – 70 %.

– Pašlaik top jaunas šķirnes, vēl nepieciešami trīs gadi, lai tās varētu laist pasaulē. Divas būs “meitenes” (sievišķie augi) un viens “zēns” (ar vīrišķiem ziedpumpuriem), turklāt ar ziemeļu gēniem – tātad ar īsu un intensīvu augšanas periodu, lai var kultivēt arī Skandināvijas un Kanādas vēsākos reģionos. Vienai no jaunajām šķirnēm augļi būs ļoti lieli – ap 1 g. Nosaukumi šķirnēm gan vēl nav izdomāti, – stāsta Andrejs Brūvelis.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.