Svenu Henkuzenu Zāļu valsts aģentūras direktora amatā 2015. gada novembrī iecēla toreizējais veselības ministrs Guntis Belēvičs. Tagad Valsts kancelejai jāvērtē, vai tas noticis tiesiski.
Svenu Henkuzenu Zāļu valsts aģentūras direktora amatā 2015. gada novembrī iecēla toreizējais veselības ministrs Guntis Belēvičs. Tagad Valsts kancelejai jāvērtē, vai tas noticis tiesiski.
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Esmu iecirtis pats sev kājā!” Par ko soda ZVA direktoru Henkuzenu? 49

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktoram Svenam Henkuzenam ir piemērojams disciplinārsods – pazemināšana amatā uz trīs gadiem. Šādu veselības ministra Daniela Pav­ļuta virzītu lēmumprojektu vakar atbalstīja Ministru kabinets.

ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 179
11 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 155
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 37
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija, kuru vadīja Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Aleksejs Remesovs un kurā bija iekļauta Valsts kancelejas konsultante valsts pārvaldes attīstības jautājumos Aleksandra Kosjaka un Veselības ministrijas (VM) Audita nodaļas vecākā referente Baiba Baltiņa, uzskata, ka Henkuzens 2020. gada 22. decembra valdības sēdē sniedzis neprecīzu informāciju par Latvijai pieejamo “Pfizer/BioN­-Tech” vakcīnas papilddevām.

Tādēļ Ministru kabinets uzdeva VM organizēt 100 000 šo papildu vakcīnu devu, nevis 420 707 devu iepirkumu, kuras mūsu valstij bija iespēja iegādāties, ņemot vērā iedzīvotāju skaitu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Komisija uzskata, ka šādas kļūdas nebūtu, ja valdība no Henkuzena būtu saņēmusi pareizu informāciju par pieejamo vakcīnu daudzumu.

Jau iepriekš ZVA paziņojumā medijiem norādīja, ka 2020. gada 22. decembra MK sanāksmē, kurā kā papildu jautājums tika skatīta “Pfizer/BioNTech” vakcīnu papildu devu iegāde, Henkuzens sacījis, ka informācija par maksimālo pieejamo skaitu ir jāprecizē.

Taču Ministru kabinets neuzdeva precizēt šo informāciju, bet tā vietā pieņēma lēmumu par ne vairāk kā 100 tūkstošu devu iegādi.

“Šajā Ministru kabineta sanāksmē piedalījās arī VM amatpersonas, kurām arī bija tā pati informācija par pieejamo vakcīnu devu skaitu, līdz ar to tām bija iespēja un pienākums precizēt Ministru kabinetā izskanējušo informāciju,” norādīts ZVA paziņojumā medijiem.

“Ministru kabineta sēdē, kurā Henkuzens informēja par papildu iepirkuma iespējām, viņš apgalvoja, ka neatceras precīzi pieejamo skaitu. Es rosināju Ministru kabineta protokollēmumā formulēt, ka valdība uzdod iepirkt ne mazāk kā 50 000 devu ar iespēju iepirkumu palielināt, cik vien liels pieteikums tiks izteikts. Valdība par šādu formulējumu nevienojās, un tika ierakstīti 100 000,” tā notikušo atceras bijusī veselības ministre Ilze Viņķele.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija uzskata, ka pārkāpuma raksturs un to pieļāvušās amatpersonas statuss rada pamatu uzticības zaudēšanai Henkuzenam un liedz viņam turpmāk ieņemt iestādes vadītāja amatu.

Bet vienlaikus komisija norāda, ka, ņemot vērā Henkuzena darbības novērtējumu un atbildību mīkstinošus apstākļus, viņa atbrīvošana no amata būtu nesamērīga. Komisija ieteica viņu pazemināt amatā uz vienu gadu.

Nosūta uz Veselības inspekciju

Taču veselības ministrs Pavļuts nepiekrīt disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumam par sodu, jo ir pārliecināts, ka Henkuzens pelnījis daudz bargāku sodu, proti, pazemināšanu amatā uz trim gadiem.

Ministrs nolēmis viņu aizrotēt uz Veselības inspekciju par vadītāja vietnieku veselības aprūpes jautājumos. Iepriekš no šī amata atsacījās ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško, kuru arī Pav­ļuts bija nolēmis pazemināt amatā.

Tā kā no 6. maija Svens Henkuzens dodas likumā paredzētajā bērna kopšanas atvaļinājumā, disciplinārsoda izpilde sāksies no dienas, kad viņš no tā atgriezīsies.

Pēc disciplinārsoda termiņa beigām viņš atkal drīkst kandidēt uz augstākajiem amatiem valsts pārvaldē un var tikt pārcelts augstākajos amatos, bet iepriekšējais amats viņam nav garantēts.

Juridisko pamatojumu Henkuzena atbrīvošanai no amata ir gatavojusi nevis VM Juridiskā nodaļa, kā parasti notiek līdzīgos gadījumos, bet gan ministra padomniece juridiskajos jautājumos Dace Spaliņa, kura ieņēmusi tādu pašu amatu arī pie Rīgas domes priekšsēdētāja Mārtiņa Staķa un aizsardzības ministra Arta Pabrika.

“Pie sodīšanas velk iekšā ministrus”

Lai sodu varētu piemērot, par to bija jālemj Ministru kabinetam, jo valdība apstiprina amatā ZVA direktoru. Ministru kabinets par šo jautājumu sprieda divās slēgtajās valdības sēdēs, kur, kā neoficiāli zināms, izvērtušās diezgan plašas diskusijas, tomēr beigās Pav­ļuts panāca savu – Henkuzens ir zaudējis amatu.

“Tā ir veselības ministra atbildība un viņa pozīcija. Ne es veicu disciplinārlietas izmeklēšanu, ne arī spēju to visu izanalizēt. Vilkt iekšā ministrus pie sodīšanas, ja viņi nav piedalījušies lietas izmeklēšanā, nav politiski korekts gājiens. Ja Henkuzens kaut ko nepateica MK sēdē, tad vainīgs ir tas, kurš viņam neuzdeva vadīt visu procesu.

Veselības ministrijā bija pilnīgs haoss, kā iepirkuma process ticis vadīts. Par to atbild ministrijas augstākā vadība. Šis jautājums ir nodots Ģenerālprokuratūrai, un tā to patlaban izskata. Punkts te vēl nav pielikts,” atzina tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Valdības vakardienas sēdes protokols liecina, ka finanšu ministrs Jānis Reirs un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs kā atbilstošāku sodu Henkuzenam uzskata atbrīvošanu no amata, ziņo LETA.

Abi ministri uzskata, ka pret Henkuzenu ierosinātās disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumā minētais apgalvojums par Henkuzena vainu mīkstinošiem apstākļiem nav pamatots.

“Esmu iecirtis pats sev kājā”

“Es šim lēmumam nepiekrītu un plānoju lēmumu apstrīdēt tiesā. Komisija nekonstatēja, ka man kā Zāļu valsts aģentūras direktoram un darba grupas vadītājam būtu uzdots veikt iepirkumus vakcīnām pret Covid-19. Komisija atklāja, ka visa nepieciešamā informācija bija pieejama Veselības ministrijas darbiniekiem, kā arī Nacionālā veselības dienesta (NVD) atbildīgajiem darbiniekiem, kas varēja attiecīgi šo informāciju sagatavot un sniegt valdības sēdē,” sacīja Henkuzens.

Viņš skaidroja, ka valdības sēdē stāstījis par to, kā tiek īstenota stratēģija Covid-19 infekcijas ierobežošanai, bet pastarpināti valdība pieskārusies arī vakcīnu iepirkumam.

“Tas būtu tikai normāli, ja šādu nopietnu jautājumu būtu uzdots sagatavot Nacionālajam veselības dienestam, kas atbild par iepirkumiem, taču šī informācija nebija sagatavota un, cik man zināms, netiek tālāk pētīts, kāpēc NVD to neizdarīja. Tas man liek domāt, ka, sodot mani, ministra rīcība ir bijusi ļoti tendencioza.

Pēc liktenīgās valdības sēdes, ņemot vērā, ka termiņš jau bija dienu nokavēts, aizsūtīju e-pastu par vakcīnu iepirkumu atbildīgajam NVD Iepirkumu nodaļas vadītāja vietniekam Aināram Lācbergam, ka Ministru kabinets ir nolēmis pasūtīt vismaz 100 tūkstošus “Pfizer/BioNTech” vakcīnu devu.

Ja mēs nebūtu rīkojušies, tad šo vakcīnu vispār nebūtu. Jāatzīst, ka ar šo iniciatīvu esmu iecirtis pats sev pamatīgi kājā,” uzskata Henkuzens.

Bijušas būtiskas sekas

Veselības ministrs Pav­ļuts, pamatojot Svena Henkuzena pazemināšanu amatā uz trim gadiem, norādījis, ka konkrētā pārkāpuma dēļ ir radušās sekas, kas būtiski ietekmēja sabiedrības intereses. (Ātra vakcinācijas procesa nodrošināšanu, pēc iespējas īsākā laika periodā vakcinēt pēc iespējas vairāk cilvēku. Neiegūtās 320 707 “Pfizer/BioNTech” vakcīnas papilddevas ir uzskatāmas par būtisku kaitējumu valsts un sabiedrības interesēm, jo šīs devas ļautu vakcinēt 160 353 cilvēkus.)

Henkuzena pārkāpums esot radījis negatīvu ietekmi vispārējai cieņai pret valsts pārvaldi, kā arī negatīvu ietekmi uz valsts pārvaldes spēju organizēt valstiski svarīgus procesus.

“Ņemot vērā pārkāptos ierēdņa uzvedības pamatprincipus – atbildību, godprātību, profesionalitāti un efektivitāti –, ir zaudēta uzticība Svenam Henkuzenam kā iestādes vadītājam,” norādījis Pavļuts.

Kamēr tiks atrasts jauns ZVA direktors, šos pienākumus pildīs ZVA administrācijas vadītāja Ilze Bude, informēja Pavļuta padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Lāsma Bindere.

Vērtēs arī Gunta Belēviča lēmumu

No valdības sēdes protokola arī izriet, ka valdība uzdevusi Valsts kancelejai mēneša laikā izvērtēt, vai 2015. gadā S. Henkuzena iecelšana Zāļu valsts aģentūras direktora amatā bijusi tiesiska, ziņo LETA.

SAISTĪTIE RAKSTI

Aģentūras LETA rīcībā esoša informācija liecina, ka valdībai radušās bažas par to, vai Henkuzens ZVA vadītāja amatā nonācis tiesiski, proti, vai pieticis ar toreizējā veselības ministra Gunta Belēviča lēmumu iecelt Henkuzenu ZVA direktora amatā, vai tomēr bijis nepieciešams arī valdības lēmums.

Informācija ziņu arhīvā liecina, ka 2015. gadā Belē­vičs lēma nepagarināt darba līgumu ar toreizējo ZVA vadītāju Ingunu Adoviču un šajā amatā bez konkursa iecēla Henkuzenu, kurš tolaik divus mēnešus bija pildījis aģentūras vadītājas vietnieka pienākumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 179
11 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 155
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 37
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Burkovskis: Ieraugot šādu virsrakstu, uzreiz to ir jādala ar divi 15
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 70
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā fiksēta visaugstākā Covid-19 izplatība Eiropā 9
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pārspēti trīs temperatūras rekordi. Kur reģistrēti pirmie +30 grādi?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svelme pieņemsies spēkā. Kādi laikapstākļi gaidāmi sestdien? 1
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 12
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pacenties savā dzīvē kaut ko mainīt! Horoskopi 19.jūnijam
18:51
IE
Ināra Egle
Ziņas
Levits atgādina, ka Saeimā jau desmit gadus ir iestrēdzis likums par vietējo pašvaldību referendumiem
18:51
Uldis Šmits
Ziņas
Strasbūrā hibrīdā formātā atklās Konferenci par Eiropas nākotni
18:29
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc nosarka krūmmellenes?
3 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 179
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 37
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zviedrijas futbolisti pēc piesardzīga pirmā puslaika uzvar Slovākiju
44 minūtes
Uldis Šmits
Ziņas
Strasbūrā hibrīdā formātā atklās Konferenci par Eiropas nākotni
26 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Vai “Augstsprieguma tīkls” importē no Krievijas Baltkrievijā saražotu elektroenerģiju? 6
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Lielākais karstums pēdējo 3 gadu laikā, bet Jāņos būsim uz robežas…” Briča prognozes garajām brīvdienām 9
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs radījis pamatīgas galvassāpes britu karaļnama darbiniekiem: kā “izlavierēt” starp oficiālām prasībām un izpildīt viņa vēlēšanos? 4
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pirmo reizi publiski iepazīstina ar savu jauno draugu 7
6 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 155
11 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ugunskura vieta pašu sētā: kā ierīkot?
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Veselam
Pavļuts: Mēs šodien uzsākam jaunu posmu masveida vakcinācijai 51
7 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
vislabāk apēst dārzeņus: izcili svaigu kabaču salāti tūlītējai ēšanai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Vīri pie stūres divu promiļu reibumā! Aculiecinieki palīdz apturēt dzērājšoferus 4
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 286
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 70
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Par to runā Gobzems, Šlesers, arī Dombrovskis sapņo, bet…” Burovs par gatavošanos vēlēšanām 53
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs, visticamāk, neieradīsies uz savas mirušās mammas, princeses Diānas pieminekļa atklāšanu 22
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
TV personība Sandijs Semjonovs par dzīvi: “Kā cirka spēlē – uzmet kauliņu, ej uz augšu, bet pēc brīža – esi lejā…” 3
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 5
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Radošie paliks bez biksēm vai noies pagrīdē.” Timrots par nodokļu reformu 50
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Strādās stundu, bet saņems to pašu, ko pilnu slodzi strādājošais. Eksperte par nodokļu sistēmas nepilnībām 47
1 diena
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 14
1 diena
LE
LETA
Veselam
Muižniece: Obligātā vakcinācija pret Covid-19 būs tikai kā beidzamā alternatīva 62
1 diena