Foto: Ieva Lūka/LETA

ST ierosināta lieta par normu, kas nosaka izglītības valodu pirmsskolas izglītības iestādēs 0

Satversme tiesa (ST) šodien ierosinājusi lietu par normu, kas nosaka izglītības valodu pirmsskolas izglītības iestādēs, aģentūrai LETA pavēstīja ST pārstāve Ketija Strazda.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir Rita? Ko tu stāsti!” Lauris Reiniks nosauc attiecību eksperti Ritu Lasmani par bezpajumtnieci
Lasīt citas ziņas

Apstrīdētā Ministru kabineta (MK) noteikumu norma paredz, ka no šī gada 1.septembra visā pirmsskolas izglītības posmā sekmē latviešu valodas apguvi integrētā mācību procesā, izmantojot bilingvālo pieeju, ko atbilstoši bērna attīstībai īsteno pedagogu, speciālistu un citu izglītības iestādes darbinieku sadarbībā, kā arī lieto latviešu valodu ikdienas saziņā. Bērniem no piecu gadu vecuma rotaļnodarbībā galvenais saziņas līdzeklis ir latviešu valoda, izņemot mērķtiecīgi organizētas aktivitātes mazākumtautības valodas un etniskās kultūras apguvei.

Lieta ierosināta pēc mazākumtautību vecāku pieteikuma. Viņu bērni apmeklē valsts (pašvaldības) vai privātās pirmsskolas izglītības iestādes, kurās tiek īstenota mazākumtautību pirmsskolas izglītības programma vai mazākumtautību speciālā pirmsskolas izglītības programma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka apstrīdētās normas ierobežo viņiem Satversmē noteiktās tiesības uz izglītību un tiesības saglabāt un attīstīt savu mazākumtautības valodu, kā arī esot pārkāps likumdevēja pilnvarojums un diskriminācijas aizlieguma princips.

Pieteikuma iesniedzēju ieskatā pamattiesību ierobežojums neesot noteikts ar pienācīgā kārtībā pieņemtu likumu, jo nav pieņemts atbilstošā procedūrā, kā arī pārkāpts labas likumdošanas princips. Tāpat MK pārkāpis likumdevēja sniegto pilnvarojumu, uzskata iesniedzēji.

Turklāt minētā norma, viņu ieskatā, neparedz aizsardzību pret tās patvaļīgu piemērošanu. Viņi uzskata, ka izvēlētie līdzekļi nesasniedz ierobežojuma leģitīmo mērķi, kā arī ierobežojuma mērķi var sasniegt ar mazāk ierobežojošiem līdzekļiem.

Vecāki uzskata, ka ierobežojumi apgūt un lietot dzimto valodu neesot nepieciešami demokrātiskā sabiedrībā.

Pieteikuma iesniedzēji norādījuši, ka tiekot diskriminēti pie mazākumtautībām piederošie bērni salīdzinājumā ar latviešu bērniem. Tāpat, viņuprāt, nepamatoti neesot paredzēti atšķirīgi nosacījumi pie mazākumtautībām piederošajiem bērniem, kam ir attīstības traucējumi.

ST ir uzaicinājusi Ministru kabinetu līdz šī gada 25.novembrim iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir nākamā gada 25.februāris. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.