Evita Hofmane debijas stāstu krājumā “Durvis” liek lasītājam pietuvoties tam, kam būtu bail tuvoties vienam pašam.
Evita Hofmane debijas stāstu krājumā “Durvis” liek lasītājam pietuvoties tam, kam būtu bail tuvoties vienam pašam.
Foto: Anda Krauze

„Neviena nav mājās,” fragments no Evitas Hofmanes stāsta 0

Maija Morkovņikova, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Lasīt citas ziņas

 

Rakstniece Evita Hofmane ir dzimusi Valmierā un dzīvo Rīgā. Stāstus publicējusi Latvijas nozīmīgākajos literārajos medijos. Rakstītprasmi apguvusi Latvijas Rakstnieku savienības Literārajā akadēmijā. Strādā projektu vadības jomā, ir žurnāliste. Izdevniecība “Latvijas Mediji” nesen ir laidusi klajā Evitas Hofmanes debijas stāstu krājumu “Durvis”. Tie ir stāsti par un ap cilvēcisko būtību. Neogotiskas detaļas un psiholoģiskas spēles valdzinās, ainavas un detaļu būtība spirdzinās. Autore liek lasītājam pietuvoties tam, ko būtu bail ieraudzīt vienam pašam.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

“Kultūrzīmju” lasītājiem piedāvājam fragmentu no Evitas Hofmanes stāsta “Neviena nav mājās”

Vakars savilcies apkārt kā melns deķis, bet drēgns. Irēna iet pa šosejas malu. Vecie zābaki slīd, tomēr labi aiztur mitrumu. Ja pakristu, varētu palikt grāvī. Neviens labdaris nelīdīs laukā no krūmiem, lai sniegtu palīdzīgu roku. Vēlāk sirdi un laulību gredzenu. Lūpās iezogas smaids. Laulības riņķis ir. Tikai gredzens vairs nevieno. Šad un tad viņa palasa lubenes. Par skaisto dzīvi. To, ka bagātie arī raud. Ja beigas izskatās cerīgas, var sākt lasīt. Tā gribētos rīkoties arī dzīvē.

 

Tuvojas mašīna. Satiksme reta. Šoferis viņu ieraudzīs pēdējā brīdī. Šajā ceļa posmā pastāv iespēja tikt notriektai kā meža dzīvniekam. Gaismas apžilbināts, tas sastingst auto priekšā un “ienāk” salonā. Irēna nav tik smaga kā stirna. Mašīnas trieciens aizsviedīs pa gaisu kā rotaļlietu.

Viņa izstiepj roku ar paceltu īkšķi. Autovadītājs pārslēdz gaismas, lai labāk saskatītu, kas tur vīkšājas ceļa malā. Jakas viduklī un gar kabatām ir plata atstarojoša lente. Diezin vai tai piemīt maģisks spēks, kas spētu atturēt mašīnu, ja šoferis nebūtu pietiekami vērīgs. Vajadzēja uzvilkt atstarojošo vesti, bet no mājas izskrēja steigā.

Šoferis neapstājas. Viņš vada savu spēkratu uz šosejas vidu. Aizšvīkst garām, pat nepiebremzējis. Salonā nozib vecīgi vaibsti un pētīgs skatiens. Mašīna nozūd ceļa līkumā. Varbūt vecais baidās no pievilinātājputniem. Kolīdz apstāsies, no meža izskries septiņi rūķīši, izvilks šamo no mašīnas, iegrūdīs grāvī. Mēs aizbrauksim svinēt dzīvi, atstādami viņu te tumsā, naktī.

Irēna turpina iet. Līdz pilsētai vēl septiņi kilometri. Tikpat aiz muguras. Līdz centram un autoostai pēc tam jāsoļo divarpus. Viņa izvelk telefonu. Uzzib spožais ekrāns. Laika vēl gana, tomēr jāpieliek solis. Drēgnums rāpjas augšup pa stilbiem. Tumsa lien pa muguru, apskauj un aukstām rokām glāsta krūtis.

Nav dzirdēts, ka te sirotu pievilinātājputni. Senāk, 90. gados, gan. Brīvībai ir daudz seju. Cilvēks pazūd. Izkūst un izgaist kā plāna ledus kārta saltā rītā. Vien tukšas acis no zemzemes noraugās kliedzot, apsūdzot. Mirušie vienmēr vēro dzīvos.

Viņa nepazudīs. Irēna atkal uzrauj mutes kaktiņus smaidā. Nepazudīs, jo viņu gaida.

Ziemā telefonam ir niķis izslēgties. Aukstumā baterijas enerģija strauji dilst, tāpēc viņa nolemj neriskēt palikt bez sakariem un piezvanīt tad, kad jau būs autobusā, kurā braucot var uzlādēt telefonu.

Viņa bija apņēmusies neskriet, bet miers bija iztraucēts. Atvaļinājuma nedēļa bija ritējusi bez sevišķiem notikumiem. Ikdiena parastā, tikai uz darbu nebija jādodas. Giedrjus piezvanīja īsi pēc pusdienlaika. Aicināja satikties. Tikai tāda maza ķibelīte. Septiņdesmit kilometri un nekāda tiešā transporta. Savu lūzni, kas kādreiz bija auto, Irēna plānoja pārdot. Mašīna vairāk prasīja un ēda naudu, nekā tai bija lietderības. Varētu iekāpt un aizbraukt. Giedrjus vakar esot mazliet ieķēris ar draugiem. Baidoties kustēt, ka nenostopē ceļa policija un trubiņa var parādīt kaut ko tādu, ko mentiem labāk nezināt. Viņa alkometrs jau rādot pilnīgu miesas apskaidrību, bet ej nu sazini. Iznāks kāda mikroskopiska vakardienas atrauga un… Viņš to nevar atļauties. Līdz vakaram nekādas stūres. Irēna klausījās viņa tāli tuvajā balsī, kas mēļoja lietuviski, un iekšējs lauzējs vilka teikt “jā”, tomēr viņa pateica “nē”. Negribēja skriet, it kā viņai briesmīgi vajadzētu to leiti, kurš tepat vien ir, tomēr tik tālu. Irenočka, atbrauc, viņš vārdoja zobus. Kāp mašīnā, atbrauc, atpūtīsimies. Es tiešām nevaru šodien aizbraukt. Nu, ka tu tāds nevarulis, tad pats vainīgs, viņa domās teica, pasmaidīja un vēlēja draugam pārcelt tikšanos uz rītdienu, ja jau šodien ir tā, ka nekā. Ļurba viņš nebija, drīzāk pedants, kurš uzskaitīja katru izdzerto gramu, lai varētu precīzi aprēķināt, kad drīkstēs sēsties pie stūres. Mašīnas bija viņa baznīca.

Kādu laiku mēļojusi, viņa beidza sarunu ar daudznozīmīgo “tomēr, kas to lai zina, varbūt atbrauks”. Atšuvusi mīlnieku, Irēna mētājās pa māju, nerodot mieru. Meita ciemojās pie draudzenes. Māte rosījās pa šķūni. Vēlme pēc dzīves vilka ārā no mājas. Stundu trinusies riņķī apkārt, viņa beidzot spēji izlēma, ka tomēr brauks uz Lietuvu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Velna mašīnu atkal nevarēja iedarbināt. Viņa dauzīja ar dūrēm pa stūri un lamājās skaidrā krievu valodā, spogulī skatīdamās uz savām sarkani krāsotajām lūpām un niknumā kaistošajiem vaigiem. Krietnu stundu viņa klausījās, kā auto agonijā cenšas izpildīt to, ko no tā prasa, bet bez panākumiem. Irēna izrāva telefonu no somas un zvanīja kaimiņam, lai atbrauc ievilkt. Vēlme braukt, izkustēties no dzimtā pagalma un doties ceļā pieauga ar katru minūti. Vilis ilgi necēla klausuli, līdz beidzot iegārdza trubā tā, ka likās – pēdējais dvesiens. Pilns kā trekteris. Kāds tur brīnums sestdienā. Bijušajam klasesbiedram periodiski visas dienas kļuva par sestdienām. Ar katru gadu arvien vairāk sestdienu. Tāds pats kā fāters. Irēna nometa klausuli un ar jaunu sparu uzbruka aizdedzei. Lādēdamās izlēca no mašīnas. Durvis noblīkšķēja tik skaļi, ka likās – tas vien varētu līdzēt dampim rast kontaktu pašam ar sevi.

Pamazām krēsloja. Kļuva vēsāks. Mātei bija tāds skatiens, it kā viņa daudz ko gribētu teikt, bet ir nolēmusi sakāmo paturēt pie sevis. Es aizbraukšu pie Giedra. Viņš pirmdien atvedīs. Tad Hermīni arī pie reizes paķersim pa ceļam. Ar ko tu brauksi? Māte uzdeva racionālu jautājumu. Ar riteni, mammu. Irēna nosmēja par savu joku. Paķēra somu un, pamājusi sveikas, izlidoja pagalmā. Ceļš bija tāls, bet nu viņa vairs nevarēja apstāties. Kas nolemts, jādara. Tāda viņa allaž bijusi – iecirtīga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības