Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Tirdzniecības centri gatavojas tiesāties ar Latvijas valsti 0

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Vairāki tirdzniecības centri pašlaik apsver iespēju vērsties tiesā pret Latvijas valsti, lai piedzītu pandēmijas periodā tiem nodarītos zaudējumus. Tiek lēsts, ka kopējā prasījumu summa varētu būt ap 45 miljoniem eiro.

Vērsties tiesā lielo tirdzniecības centru īpašniekiem ir iespēja, balstoties uz neseno Satver­smes tiesas spriedumu, kas bijis tirgotājiem labvēlīgs. Proti, martā Satversmes tiesa nāca klajā ar informāciju par spriedumu lietā, kurā apvienoti vairāku komercsabiedrību pieteikumi. Saistībā ar pandēmijas perioda nesamērīgajiem ierobežojumiem Satversmes tiesā bija vērsušies uzņēmumi “Jysk Linnen’n Furniture”, “VRPB” (TC “Valleta”) un “EfTEN Domina”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzņēmumu pretenzijas attiecās uz atsevišķām ierobežojumu normām, kas bijušas spēkā 2021. gadā nepilnu divu mēnešu periodā. Apstrīdēts tika Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 24.18. punkts (redakcijās, kas bija spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 1. jūnijam), kurš noteica, ka tirdzniecības centrā, kura kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir lielāka par 7000 m2, aizliegta veikalu darbība, izņemot šā punkta apakšpunktos norādīto kategoriju veikalus.

Konstatē nevienlīdzīgu attieksmi

Satversmes tiesa, vērtējot uzņēmumu apstrīdētās normas, norādīja, ka atbilstoši labas likumdošanas principam parastos apstākļos Ministru kabinetam tiesiskā regulējuma izstrādes procesā ir jānoskaidro dažādi ieinteresēto personu viedokļi un jāmeklē labākais iespējamais līdzsvars starp dažādām konfliktējošām tiesībām un interesēm.

Tomēr Covid-19 pandēmijas apstākļos valstij atbilstoši piesardzības principam nav jāgaida līdz brīdim, kad reāls kaitējums jau ir faktiski nodarīts. Proti, unikālā un neskaidrā situācijā valstij ir tiesības pieņemt lēmumus, kas ir, pirmkārt, balstīti uz saprātīgu pieņēmumu un, otrkārt, vērsti uz pamattiesību aizsardzību.

Tomēr Satversmes tiesas spriedums liecina, ka apstrīdētā MK noteikumu norma atzīta par neatbilstošu Satversmei “ciktāl tas attiecas uz tirgotāju, kura veikals iekārtots lielā tirdzniecības centra telpās, kuram var nodrošināt atsevišķu ārējo piekļuvi”, kā arī “ciktāl tas attiecas uz lielā tirdzniecības centra īpašnieku”.

Attiecībā uz SIA “VRPB” un SIA “EfTEN Domina” Sa­tversmes tiesa atzinusi MK noteikumu Nr. 360 24.18. punktu tā redakcijās, kas bijušas spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 1. jūnijam, ciktāl tas attiecas uz lielā tirdzniecības centra īpašnieku, par spēkā neesošu no 2021. gada 7. aprīļa. Komentējot Satversmes tiesas (ST) spriedumu, ST tiesnesis Gunārs Kusiņš norādīja, ka tas uzņēmumiem sniedz iespēju vērsties tiesā pret valsti un pieprasīt kompensācijas.

Sola prasīt desmitiem miljonu

Tajā pašā dienā lielos tirdzniecības centrus pārstāvošās Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags nāca klajā ar paziņojumu, ka pēc Satver­smes tiesas sprieduma valdībai ir pienākums pilnībā kompensēt tirdzniecības centriem radītos zaudējumus. Viņš arī solīja, ka spriedums tiks izanalizēts tuvākajās dienās un tas sniegs iespēju lemt par tālākajiem nozares aizstāvības soļiem. Pagaidām tomēr tirdzniecības centri un arī attīstītāju alianse sprieduma pētīšanu vēl nav pabeigusi.

“Pagaidām tirdzniecības centri rūpīgi iepazīstas ar Satversmes tiesas lēmumu un izvērtē iespējas vērsties tiesā, prasot kompensēt neatbilstošo ierobežojumu radītos zaudējumus. Situāciju analizē gan uzņēmumi, kas vērsās Satversmes tiesā, gan citi nozares uzņēmumi, jo valdības noteiktie ierobežojumi ietekmēja ikvienu lielo tirdzniecības centru Latvijā,” skaidro NĪAA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags un, jautāts par iespējamo prasījuma summu, turpina: “Ierobežojumi, kas tagad atzīti par Satversmei neatbilstošiem, tirdzniecības centriem radīja vismaz 65 miljonu eiro zaudējumus, no kuriem kompensācijas saņemtas par mazāk nekā 20 miljoniem eiro. Ņemot to vērā, aptuvenais prasījumu apjoms, par ko varētu notikt diskusijas, ir 45 miljoni eiro.”

Vēl pēta labāko scenāriju

Satversmes tiesas spriedumu pagaidām vēl izvērtē arī paši prasību iesniedzēji. “”JYSK” ir saņēmis Satversmes tiesas spriedumu uz vairākiem desmitiem lapu. Šobrīd iepazīstamies ar to – par turpmāko pagaidām nav lēmuma,” vēsta “JYSK” Baltijas un Baltkrievijas mārketinga direktors Andrejs Jerkins. Arī “Domina” vēl apsver labākos rīcības scenārijus.

“Vīziju par mūsu nākamajiem soļiem sprieduma kontekstā izteikt vēl ir pāragri, jo vispirms mums ir rūpīgi jāiepazīstas ar tā visām detaļām,” skaidro “Domina Shopping” direktore Dina Bunce un piebilst: “Kopumā esam apmierināti ar Satversmes tiesas lēmumu, jo beidzot arī leģitīmā veidā un nepārprotami ir apstiprināts, ka pandēmijas laikā lielajiem tirdzniecības centriem, tai skaitā “Domina Shopping”, nācās strādāt negodīgas konkurences apstākļos.

Ceram, ka šādu precedentu Latvijā vairs nekad nebūs un turpmāk mūsu nozarē tiks ievēroti vienlīdzības principi.” Savukārt tirdzniecības centrs “Akropole”, kurš gan nebija viens no prasības pieteikuma iesniedzējiem, tomēr tāpat ir cietis zaudējumus, komentēt savu iespējamo rīcību Satver­smes tiesas sprieduma kontekstā atteicās.

SAISTĪTIE RAKSTI
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas