Piemīlīgie, bet sarežģītie ūdens iemītnieki aksolotli

Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 6

Laura Blumberga, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Rīdzinieku Lindas, Edgara un viņu meitiņu Ilzes un Martas ģimenē dzīvo arī kādi divi mazi, bet ļoti interesanti zvēriņi – aksolotli – Helimons un Elīza, kuri, par spīti piemīlīgajam izskatam, ir visai “sarežģīti” dzīvnieciņi!

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
Lasīt citas ziņas

“Sen skatījos uz aksolotliem, bet kaut kas mani atturēja no to iegādes. Viens no iemesliem noteikti bija izmaksas tā saucamajam starta komplektam. Un tad pēkšņi pirms diviem gadiem atskanēja zvans no patversmes “Ulubele” – viņiem no sliktiem apstākļiem ved daudzus dzīvniekus, ieskaitot divus akvārijus ar iemītniekiem. Man zvanīja, jo zināja, ka man ir akvārijs, un gribēja, lai pakonsultēju par pareiziem turēšanas apstākļiem akvārija radībām. Aizbraukusi uz patversmi, konstatēju, ka vienā no akvārijiem mīt divi aksolotli un kopā ar viņiem peld zivju gailītis. Otrā akvārijā bija vairākas zivju vistiņas. Uzreiz noķēru un pārvietoju gailīti pie vistiņām, jo nav pieļaujams, ka zivis mīt kopā ar aksolotliem.

Zivis var apgrauzt aksolotlu žaunas, un arī aksolotls var aizrīties un nomirt, mēģinot apēst pārāk lielu zivi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Jau toreiz patversmē pateicu: ja tiks lemts par konfiskāciju, es piesakos adoptēt abus aksolotlus. Man bija žēl, ka viņi ir ie­spundēti tik maza tilpuma akvārijā (ap 30 litri), turklāt bija pavisam nepiemērota smalkā grunts, kuru viņi var sarīties un iet bojā. Pēc pirmās tikšanās sekoja divu mēnešu gaidīšanas periods, kura laikā ar meitām Ilzi un Martu regulāri braucām ciemos pie aksolotliem un arvien vairāk pie viņiem pieradām. Ilze deva abiem vārdus – gaišo nosauca par Elīzu un tumšo par Helimonu. Arī vīrs Edgars piekrita, ka ņemsim viņus pie sevis, ja būs tāda iespēja. Beidzot novembrī saņēmu ziņu, ka abi ir juridiski brīvi un var doties mājās. Mums jau viss bija sagatavots jauno draugu uzņemšanai un steidzāmies viņiem pakaļ,” savu iepazīšanos un satikšanos ar šiem akvārija iemītniekiem atceras Linda.

Staigājošās zivis, kas smaida

Foto: no Lindas Novickas privātā arhīva

Aksolotlu saimniece Linda stāsta, ka šīs radības sauc arī par Meksikas staigājošajām zivīm. Lai arī radījums izskatās kā mīļa izskata zvēriņš un to gribas paņemt rokās un samīļot, patiesībā tas ir ūdenī mītošs abinieks, kurš elpo ar žaunām – gluži kā zivis.

“Literatūrā par aksolotliem parasti var atrast informāciju, ka gaišās krāsas īpatņi ir tramīgāki un piesardzīgāki, bet mūsu pārītī esam novērojuši pretējo. Helimons ir piesardzīgs un izvairās no kontakta, bet Elīza ar prieku izrādās mums ikreiz, kad pamana mūs akvārija tuvumā.

Viņa vienmēr peld gar stiklu un reizēm piespiež ķepiņu pie stikla. Kad tīru akvāriju, Elīza mēdz iepeldēt rokā.

Viņai ir ļoti maiga āda, bet jābūt ļoti uzmanīgam, jo ādiņa ir pavisam trausla un viegli traumējama. Teikšu atklāti, mani šie dzīvnieciņi apbūra no pirmās reizes, kad tos ieraudzīju, jo lielā mute un mazās actiņas rada iespaidu, ka viņi visu laiku smaida,” stāsta Linda.

Pret aksolotlu turēšanu ir jāizturas atbildīgi, jo pieredze rāda, ka bieži vien cilvēki iegādājas šos akvārija iemītniekus, neiegūstot pietiekami daudz informācijas par tiem, un tādēļ nespēj pareizi aprūpēt. Pirmkārt, aksolotliem ir nepieciešams liels akvārijs – vismaz 80 litru tilpumā un vairāk, bet, jo lielāks akvārijs, jo labāk, tāpēc ka pieaugušā vecumā šie zvēriņi sasniedz pat 25 cm garumu, bet daži īpatņi varot izaugt līdz 30 centimetriem.

Jāievēro daudz prasību

Foto: no Lindas Novickas privātā arhīva

Mazs akvārijs nav piemērots, jo viņiem pietrūkst iespējas kustēties. Tāpat ļoti rūpīgi jāizturas pret grunti, kāda ir akvārijā. Smalkā grunts nav piemērota – to zvēriņš var saēsties un nomirt, jāliek vai nu lieli akmeņi, kurus fiziski nav iespējams apēst, vai arī jāiztiek vispār bez nekā.

Turot aksolotlus, ūdens temperatūra akvārijā nedrīkst pārsniegt plus 20 grādus! Šādu ūdens temperatūru īpaši grūti ir noturēt vasarā.

Akvārijam, kurā mīt šis dzīvnieks, nav nepieciešams sildītājs – tam vajag ūdens dzesētāju, lai noturētu zemo ūdens temperatūru. Protams, kā ikvienam ūdens iemītniekam, arī aksolotlu akvārijam nepieciešams aerators un filtrs. Atkarībā no akvārija tilpuma ūdeni maina reizi divās līdz četrās nedēļās, nomainot trešdaļu no akvārija tilpuma.

Akvārijā pilnīgi noteikti nav nepieciešams apgaismojums. Aksolotli ir aktīvāki tieši naktīs, un spilgta gaisma viņiem traucē. Tie labi jutīsies akvārijā, kas saņem gaismu tikai no apkārtējās telpas.

Piemīlīgā radībiņa ir plēsējs!

Foto: Shutterstock


Vēl kāds pārsteigums – simpātiskie aksolotli ir plēsēji un uzturā tiem nepieciešamas olbaltumvielas. Granulēta barība nav tiem piemērota. “Savus es pārsvarā baroju ar asinstārpiem, bet retu reizi uzcienāju ar reņģes gabaliņu,” stāsta saimniece Linda.

Runājot par aksolotlu raksturu – tie ir diezgan piesardzīgi, baidās no straujām kustībām, bet tajā pašā laikā ir gudri.

Linda smejot stāta, ka viņus nav iespējams aizmirst pabarot: “Ja klāt ir vakariņu laiks, bet es neprotos un eju caur istabu, Elīza aktīvi peld gar stiklu un grūsta akmeņus. Arī Helimons met lokus pa akvāriju – tā teikt, proties, sieviete, mēs gribam ēst!”

“Šos zvēriņus ir interesanti vērot. Viņi nedaudz atgādina radījumus no kādas pasakas vai multfilmas. Un, paskatoties uz viņu sejām, neviļus iezogas smaids, jo viņi smaida pretī!” saka Linda.

Ja rūpēsies, dzīvos ilgi

Foto: no Lindas Novickas privātā arhīva

Linda ir pārliecināta – aksolotlus var turēt tikai tādi saimnieki, kuri labi apzinās, ka šie dzīvnieki nevar mitināties mazā akvārijā un ka tas ir jātīra regulāri. Tāpat ir jāapzinās – starta komplekts sanāks diezgan dārgs, bet tas ir nepieciešams un uz tā rēķina nedrīkst taupīt, jo no tā atkarīgs, cik ilgi un veselīgi ģimenes mīlulis dzīvos. “Tādēļ es uzskatu, ka aksolotlam nederēs tāds saimnieks, kas grib ietaupīt no katra nieka,” saka Linda.

Tāpat jārēķinās, ka gadījumā, ja aksolotlam tomēr kaut kas nav kārtībā ar veselību, problemātiska ir veterinārā aprūpe, jo Latvijā ir ļoti maz tādu speciālistu, kas uzņemtos rūpes par ūdens iemītniekiem.

Tādēļ diezgan daudz kas ir atkarīgs no paša saimnieka un viņa rūpēm, kas ļautu maksimāli izvairīties no dažādiem veselības riskiem. Kaut vai jau pieminētā nepiemērotā grunts, jo aksolotliem ir ļoti raksturīgi “apēst visu, kas deguna priekšā”.

“Dažādos avotos esmu lasījusi tikpat atšķirīgi pieminēto dzīves ilgumu. Dažos minēts, ka tas ir no 10 līdz pat 20 gadiem, protams, ļoti tiek akcentēts tas, cik pareizām un piemērotām ir jābūt rūpēm un dzīves apstākļiem,” stāsta aksolotlu saimniece Linda.

Uzziņa!

Cik maksā un, kur var iegādāties

Foto: Shutterstock
SAISTĪTIE RAKSTI


Ja nu tomēr jums šķiet, ka jūs varētu būt piemērots kandidāts aksolotla saimnieka lomai, šos dzīvnieciņus var iegādāties, piemēram, dažos veikalos “Depo” vai akvāriju pasaules veikalā Rīgā, Puškina ielā 2, kā arī citos zooveikalos.

Izdevumi, ar ko jārēķinās: aksolotla cenas ir no 15 līdz 20 eiro. Vēl nepieciešams akvārijs (80+ litru tilpums) – sākot no 60 eiro (par lietotu), filtrs (cena atkarīga no ražotāja), dzesēšanas sistēma ūdenim (var izmaksāt vairākus simtus eiro), kā arī aerators (cena atkarīga no ražotāja).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
5 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Svētku rotas bez tēriņiem! Atraktīvai dekoru gatavošanai iedvesmo floristikas amata meistare Ligita Danenberga 1
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki nesnauž! Ir īstais brīdis sākt superagri sēju 4
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Banānu – kokosriekstu cepumiņi bez cukura 2
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Pēdējais brīdis Ziemassvētku apsveikumu izsūtīšanai: ko nedrīkst nosūtīt aploksnēs? 6
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 14
3 dienas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 89
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 123
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 3
52 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 5
59 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
24 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
5 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 112
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 331
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbolistiem pirmā uzvara Pasaules kausa kvalifikācijā
17:07
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
16:41
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 3
16:13