Foto: AFP/ SCANPIX/ LETA

Trijās no 12 “stingro ierobežojumu” pašvaldībām krities Covid-19 saslimstības līmenis 0

No 12 novadiem, kuros no piektdienas Covid-19 izplatības dēļ ieviesti stingrāki ierobežojošie pasākumi, trijos saslimstības līmenis ar Covid-19 vairs uz pusi nepārsniedz vidējo līmeni valstī, liecina aģentūras LETA aprēķini.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Aģentūras LETA aprēķini, kas balstās uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem par iedzīvotāju skaitu novados pēc faktiskās dzīvesvietas 2019.gadā un SPKC datiem par pēdējās 14 dienās saslimušajiem Latvijas pašvaldībās, liecina, ka 14 dienu kumulatīvā saslimstība uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā 26.novembrī bija 301,6 gadījumi. 14 dienu saslimstības līmenis uz 100 000 iedzīvotāju ir teorētisks rādītājs, kurš ļauj salīdzināt saslimstības līmeni teritorijās ar atšķirīgu iedzīvotāju skaitu, un tas nenorāda konkrētu saslimušo skaitu.

Iepriekš atklātā rekordlielā jauno Covid-19 gadījumu dēļ saslimstības rādītājs ir audzis, kā rezultātā palielinājusies arī robeža, no kuras uz konkrētu pašvaldību tiktu attiecināti īpaši drošības pasākumi un ierobežojumi. 26.novembrī šī robeža – 50% virs valsts vidējās saslimstības – bija 452,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rēķinot pēdējo 14 dienu saslimušo skaitu uz 100 000 iedzīvotājiem, 50% robežu virs valsts vidējā rādītāja vairs nepārsniedz Limbažu, Smiltenes un Garkalnes novads, kuram otrdien valdības sēdē kopā ar vēl deviņām pašvaldībām tika noteikti papildus ierobežojumi.

Garkalnes novadā 26.novembrī pēdējo 14 dienu saslimušo skaits uz 100 000 iedzīvotājiem sasniedza 444,1 gadījumu, Limbažu novadā – 380,3 gadījumus, bet Smiltenes novadā – vien 116,5 gadījumus. Saslimstības līmenis Limbažu novadā zem rādītāja – 50% virs valsts vidējās saslimstības – noslīdēja jau trešdien jeb dienu pēc valdības lēmuma par papildus ierobežojumiem, savukārt Garkalnes un Smiltenes novadā – ceturtdien. Turklāt, ja Garkalnes novadā izmaiņas var skaidrot ar valsts vidējā saslimstības līmeņa pakāpenisku pieaugumu, tad Limbažu un it īpaši Smiltenes novadā ir samazinājies pēdējās divās nedēļās inficēto skaits.

Savukārt jau pēc valdības lēmuma par papildus ierobežojumu piemērošanu par 50% valsts vidējo rādītāju pārsniedzis saslimstības ar Covid-19 līmenis Ķekavas, Auces un Rūjienas novadā.

Auces novadā 26.novembrī pēdējo 14 dienu saslimušo skaits uz 100 000 iedzīvotājiem sasniedza 536,3 gadījumus, Ķekavas novadā – 493,7, bet Rūjienas novadā – 488,1 gadījumu.

Latvijas vidējais rādītājs par 50% joprojām tiek pārsniegts Varakļānu, Salacgrīvas, Aknīstes, Krāslavas novadā, Daugavpilī, Baldones, Mārupes, Mālpils un Salaspils novadā.

Vistuvāk robežai, kur valsts vidējais saslimstības līmenis tiek pārsniegts par 50% ir Garkalnes novads, uz kuru jau pašlaik tiek attiecināti papildus drošības pasākumi, kā arī Rīga un Daugavpils novads, kur 14 dienu saslimstības līmenis uz 100 000 iedzīvotāju ir attiecīgi 418,1 gadījums un 407 gadījumi.

Jau ziņots, ka turpmāk katru otrdienu līdz plkst.12 Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) savā mājaslapā publicēs jaunākos saslimstības rādītājus pašvaldībās, savukārt stingrākas prasības vietās, kurās rādītājs par 50% pārsniegs valsts vidējo rādītāju, būs jāievēro no konkrētās nedēļas ceturtdienas.

Reklāma
Reklāma

Lai mazinātu cilvēku pulcēšanos pašvaldībās, kur ir augsta Covid-19 izplatība, citu ierobežojumu starpā tiek noteikts, ka konkrētajās pašvaldībās nedarbojas kultūrvietas, izstāžu norises vietas un arī gadatirgi, tāpat arī tiek noteikts, ka sporta nodarbības notiek tikai brīvā dabā. Izņēmums ir bibliotēkas, kurās varēs saņem grāmatas līdzņemšanai.

Tostarp tiek noteikts, ka šajās pašvaldībās nedrīkstēs notikt privāti pasākumi ārpus vienas mājsaimniecības, izņemot bēres un atsevišķos gadījumos arī kristību ceremonijas. Turklāt bērēs un kristībās jālieto mutes un deguna aizsegi.

Izlemts arī, ka privātās iekštelpās un privātās ārtelpās personām jāievēro divu metru distance, izņemot gadījumus, ja personas dzīvo vienā mājsaimniecībā, kā arī vecāku un viņa nepilngadīgos bērnus, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā. Izņēmuma attiecas arī uz personām, kas veic darba vai dienesta pienākumus.