Foto – Aija Geida

… un džemperis kā jauns! Veidi, kā tikt galā ar bumbulīšiem uz apģērba 0

Nav ziemā siltāka un omulīgāka apģērba par vilnas vai trikotāžas džemperi, jaku, biksēm vai kleitiņu. Ja vien tie tik ātri nesaveltos un jau pēc pāris nedēļām neizskatītos izvalkāti. Meklēsim risinājumu, kā tikt galā ar šiem nejaukajiem bumbulīšiem!

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
“Vibrēja durvis un logi…” Iedzīvotāji ziņo, ka vietām Latvijā novērojuši kaut ko līdzīgu zemestrīcei
Lasīt citas ziņas

Izstaigājot dažādus rokdarbnieču veikalus un lielveikalus, kā arī klīstot pa interneta dzīlēm, atradu, ka ražotāji piedāvā gan mehāniskus, gan elektriskus apģērba savēluma noņēmējus. Iegādājos divas dažādas elektriskās un vienu mehānisko ierīci, lai pārliecinātos, vai tiešām bumbuļus uz vīra iemīļotā džempera vairs nevajadzēs visu vakaru lasīt ar rokām…

 

Nepieciešama liela pacietība

Nēsājot trikotāžas vai vilnas apģērbus, nav iespējams izvairīties no materiāla savelšanās un bumbulīšu veidošanās. Ko tik saimnieces neizdomā, lai tos likvidētu!

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena uzmanīgi nogriež ar šķērēm, cita lieto žileti un viegli velk pār apģērbu, vēl kāda izmanto vienreizējo skuvekli, tik jāņem pats prastākais, kam nav neslīdošas gumijas, citādi nekas nesanākot.

Dažas novērojušas, ka savēlumus var izkasīt ar birsti, kam asāki sariņi. Protams, vēl var apbruņoties ar megapacietību un nolasīt bumbuļus ar rokām. Visi šie paņēmieni prasa daudz laika, turklāt asu priekšmetu lietošana vienmēr rada risku, ka apģērbu nejauši nebojāsiet, izgriežot tajā caurumu.

Lai varētu salīdzināt, vispirms pārbaudīju, cik ilgs laiks nepieciešams, lai ar rokām nolasītu bumbuļus. No vīra lielā džempera tas aizņēma 3 stundas, no meitas adītās kleitas – 2 stundas, no divām pusgarajām zeķēm – 40 minūtes. Piemeklējot līdzīgus apģērbus, to pašu darbu veicu ar kvalitatīvu elektrisko savēluma likvidētāju: lielais džemperis no bumbuļiem tika vaļā stundas laikā, kleita – 40 minūtēs, bet zeķes bija kā jaunas jau pēc 15 minūtēm!

 

Saudzīgi un ātri

Elektriskie savēluma likvidētāji ir ļoti vienkārši, tāpēc arī cena tiem nav augstāka par 6 latiem, lielākoties var iegādāties jau par 3 latiem. Tie sastāv no maza motoriņa, kas aiz speciāla sietiņa griež trīs mazus nazīšus.

Kad ierīci ieslēdz un pieliek pie apģērba virsmas, nazīša asmeņi nogriež pa sietiņa caurumiņiem iekļuvušos bumbuļos. Tie iekrīt speciālā rezervuārā.

Retāk sastopamas pie strāvas pievienojamas ierīces, lielākoties tās darbojas uz divām AA baterijām. Ja griež ar šķērēm vai žileti, var sabojāt apģērbu, šīm ierīcēm sietiņš neļauj asmeņiem tam piekļūt, izslēdzot šo risku.

Reklāma
Reklāma

Izpētot dažādas ierīces, kļūst skaidrs, ka to kvalitāte būtiski atšķiras. Visus elektriskos nosacīti var iedalīt divās grupās. Pirmajā ir lētie ķīniešu izstrādājumi, kuri Latvijā gan maksā 3 – 5 latus, bet patiesībā e-bejā nopērkami par vienu angļu mārciņu (82 santīmiem). Ir tirgoņi, kas mēģina nopelnīt, lēti sagādājot šos aparātiņus un pēc tam ar pieckārtīgu uzcenojumu pārdodot gan atlaižu portālos, gan savās mājas lapās. Otrajā grupā ir nopietnāki izstrādājumi, kuriem kvalitāte tiešām atbilst cenai – 4 – 6 latiem. Tiem ir jaudīgāks motoriņš, sietiņā lielāki caurumi, ērtāk strādāt.

 

Mehāniskais kasīklis


Veikalos var iegādāties interesantu kasīklīti, ar kuru no apģērba var noņemt nesmukos bumbuļus, nebojājot materiālu. Tas ir plastmasas rokturī iestiprināts plāns metāla sietiņš, kuram ir rievaina, mazliet asa virsma. Kad ar to velk pa apģērbu, bumbuļi saveļas garā strēmelē un pielīp pie sietiņa virsmas. Ar to vienlaicīgi var noņemt gan mazus, gan ļoti lielus bumbuļus.

Strādāt ar to ir ātrāk, nekā lasīt ar rokām, bet ne tik raiti, kā ar elektriskajām ierīcēm. Turklāt šim kasīklim ir viena nejauka īpašība: pēc 3 – 4 lielajiem džemperiem sietiņš jau ir nolietojies, darba virsma nodilusi, un patiesībā ir jāgādā jauns! Cena tam nav maza: 3 – 3,50 gabalā. Nopērkams speciālajos rokdarbnieču un audumu veikalos.

 

Secinājums

Ja iegādāts atbilstošas kvalitātes savēluma bumbuļu griezējs, var droši pirkt dažādus vilnas un trikotāžas izstrādājumus – tos viegli būs uzturēt kā jaunus, līdz paši novalkāsies un sāks spīdēt cauri auguma aprises. Galvenais ir nopirkt tiešām kvalitatīvu ierīci (skat. tabulu!).

 

Kvalitatīvs griezējs

Kam pievērst uzmanību, iegādājoties elektrisko savēluma noņēmēju?



Sietiņam mazi caurumiņi, tāpēc ierīce netiek galā ar savēluma bumbulīšiem,

kas lielāki par 1 mm diametrā.

Sietiņa diametrs tikai 3 cm, tāpēc darbs rit lēnām,

reizēm liekas, ka ar rokām būtu ātrāk.

Sietiņam ir 2 – 2,5 mm caurumi,

tāpēc ierīce raiti no apģērba noņem arī lielus bumbuļus, pat no zeķu papēžiem.

Sietiņš ir plats, 5 mm diametrā, tāpēc darbs rit raiti.
Neērti turēt – rokturis ir mazs un īsti neiekļaujas plaukstā. Ērts rokturis, kurš veidots tā, lai arī, ilgstoši strādājot, roka nenogurtu.

Maza tilpne nogriezto bumbuļu savākšanai: ja ierīce darbotos efektīvāk,

būtu bieži jātīra, bet tā bumbuļus griež ļoti lēni.

Nav īsti padomāts par nogriezto bumbuļu savākšanu:

ierīce tos saberž sīkos puteklīšos, kuri ātri vien aizsprosto izeju,

tāpēc ik pa 5 minūtēm griezējs jāapstādina un jāizkrata.

Lai no bumbuļiem atbrīvotu pusi meitas jakas, pagāja 30 minūtes.

Strādā lēni un nekvalitatīvi!

Jaka bija kā jauna jau pēc 15 minūtēm.

Strādā raiti un labi, nepaliek ne bumbulīša!

Cena 2,60 lati. Cena 5 lati.

 

 

 

SVARĪGI

• Lietojot elektriskos savēluma likvidētājus, tos nedrīkst pārāk piespiest pie apģērba – bumbuļi tāpēc ātrāk nepazūd, bet motoriņam slodze var izrādīties pārāk liela, un tas var pārdegt. Ja mēģināsiet noņemt arī lielus un garus bumbuļus, tāpat riskējat nosvilināt motoriņu.

• Šīs ierīces nav domātas savēlušās mohēras ķemmēšanai, tad vajadzīga speciāla birstīte. Tāpat aparātiņi neder nevienam apģērbam, kurš pagatavots no dzijas ar garām bārkstīm.

 

PADOMI

Trikotāža var būt ražota no vilnas, kokvilnas, viskozes vai citiem materiāliem. Kokvilnas trikotāža ir mīksta un izturīga, no vilnas austā ir elestīgāka un labi saglabā formu. Sintētiskā trikotāža (neilons, poliesters, akrils) neburzās, neuzsūc mitrumu, to ir viegli mazgāt veļas mašīnā.

Lai trikotāžas un vilnas apģērbi ilgi kalpotu, svarīgi tos pareizi kopt.

Daži padomi apģērba ilgākam mūžam:

• mazgājiet tikai ar rokām, turklāt izmantojot speciālos, vilnai paredzētos līdzekļus;

• mazgājot krāsainu trikotāžu, nedrīkst izmantot pulveri, kas satur balinātāju.

• lai trikotāža nesarautos un nesaveltos, tā jāmērcē un jāmazgā vēsā ūdenī – ne siltākā par +30 grādiem. Karstā ūdenī šie izstrādājumi saraujas un deformējas;

• mazgājot apģērbu nestiepiet un negrieziet, tikai viegli izspaidiet ar rokām. Nedrīkst berzt un žņaudzīt, jo tad var veidoties neizgludināmas ieloces.

• ja trikotāžas izstrādājumu mazgā ar rokām, pirmajam skalošanas ūdenim jābūt tādā pašā temperatūrā kā mazgāšanai izmantotajam, citādi materiāls var savelties. Pārējās skalošanas reizēs ūdens drīkst būt siltāks. Pēdējam ūdenim var pievienot skalošanai domātu līdzekli – tas izstrādājumu padara mīkstāku un likvidē statisko elektrību;

• mazgāšanas līdzeklis ir cītīgi jāizskalo – ja tas paliks izstrādājuma šķiedrās, var saēst krāsu.

• pēc skalošanas apģērbu neizgrieziet, lieko mitrumu noņemiet, ietinot frotē dvielī;

• angoras, kašmira, mohēras un vilnas drēbes mazgā ar speciāliem līdzekļiem – tie izstrādājumu padara mīkstu un tam palīdz saglabāt sākotnējo krāsu.

• nežāvējiet uz pakaramā vai veļas auklas, bet gan izklātu uz frotē dvieļa. Nav ieteicams žāvēt blakus sildierīcēm vai atklātas uguns tuvumā;

• ja vajag gludināt – tikai no kreisās puses un caur mitru drāniņu, nespiežot, bet viegli pārejot ar tvaiku!

• kaut arī var būt vēlme ietīties smaržu mākonī, uz trikotāžas kleitas, jakas vai tunikas nevajadzētu smidzināt smaržas, dezodorantu vai tualetes ūdeni, jo tad veidojas neiztīrāmi traipi;

• ja trikotāžas izstrādājumus ilgu laiku nevalkā, tos ievieto vaļīgā iepakojumā, lai gaiss varētu brīvi piekļūt;

• kleitu, jaku vai džemperi šajā iepakojumā uzglabājot ilgstoši, tajā jāievieto preparāts pret kodēm.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.