Foto – Shutterstock

Līdz cik gadu vecumam jāmaksā uzturlīdzekļi? Kā rīkoties pēc 18 gadu sasniegšanas? 1

Dēls mācās vidusskolas 11. klasē, drīz viņam paliks 18 gadu. Saskaņā ar tiesas spriedumu viņš saņem uzturlīdzekļus no tēva, kurš strādā augstos amatos, ir materiāli nodrošināts, pieder īpašumi (zeme, mežs, māja, dzīvokļi, laba automašīna). Ar dēlu viņš nesatiekas un bez tiesas oficiāli noteiktajiem uzturlīdzekļiem nekādu finansiālu palīdzību nesniedz. Alimentus pārsūta grāmatvedība.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Kas notiks ar tavu ķermeni, ja neēdīsi zupas – ļoti interesants fakts
“Esmu skolotāja. Un ir divas Ziemassvētku dāvanas, ko mēs tiešām ienīstam!”
3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
Lasīt citas ziņas
Līdz cik gadu vecumam jāmaksā uzturlīdzekļi? Kā rīkoties pēc 18 gadu sasniegšanas? Cik daudz drīkst prasīt?

Dēls mācās ļoti labi, ir panākumi sportā. Vai šādi sasniegumi jāpierāda? Pēc vidusskolas beigšanas viņš vēl plāno piecus gadus mācīties par būvinženieri. I. OZOLIŅA SIGULDĀ

CITI ŠOBRĪD LASA

Civillikuma 177. pants paredz, ka līdz pilngadības sasniegšanai (18 gadu vecumam) bērns ir vecāku aizgādībā. Vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums attiecas uz tēvu un māti līdz laikam, kamēr bērns pats var sevi apgādāt.

Atsevišķos normatīvajos aktos turklāt noteikts: ja bērns turpina mācīties, viņam ir tiesības saņemt uzturlīdzekļus arī pēc pilngadības sasniegšanas. Piemēram, likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13. pantā skaidrots, ka nodokļa maksātājam paredzēti ienākuma nodokļa atvieglojumi par bērnu, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

! Tātad, sasniedzot pilngadību, jūsu dēlam pašam būs jāsniedz prasība tiesā (pēc savas vai tēva dzīvesvietas) par uzturlīdzekļu piedziņu.

Dēls var prasīt no tēva konkrētu ikmēneša uzturlīdzekļu summu līdz mācību pabeigšanai vidusskolā.

Šajā gadījumā jāpievieno izziņa no skolas, ka dēls tur mācās. Ja viņš turpinās mācības augstskolas dienas nodaļā (pilna laika klātienē), atkal ir iespēja piedzīt no vecāka uzturlīdzekļus līdz augstskolas pabeigšanai, norādot konkrētu gadu un mēnesi. Prasībai jāpievieno izziņa no augstskolas, ka dēls tur mācās, kā arī jānorāda paredzamais studiju ilgums.

Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam un to apmēru izšķir tiesa. Dēls var prasīt uzturlīdzekļus, piemēram, kaut vai 600 eiro apmērā ik mēnesi, taču šāda prasība jāpamato, piemēram, ar to, ka nauda tiks izmantota samaksai par dzīvokli, treniņiem, apģērbu un citām pamatvajadzībām. Tiesai būs jāiesniedz dēla dzimšanas apliecība, izziņas no mācību iestādēm, kā arī apliecinājums par mātes materiālo stāvokli, norādot, ka dēls dzīvo pie jums un ikdienā jūs par viņu rūpējaties.

Dēla intereses tiesā ar pilnvaru varat pārstāvēt jūs, kā arī cita viņa pilnvarota persona, piemēram, jurists vai advokāts.

Civilprocesa likums paredz, ka prasītāji (šajā gadījumā jūsu dēls) prasībās par uzturlīdzekļu piedziņu ir atbrīvoti no valsts nodevas samaksas.

Taču der atgādināt arī kādu Augstākās tiesas Senāta spriedumu, kurā teikts: “Ja līdztekus studijām bērns strādā un gūst ienākumus vai arī studijas pārtrauc, tad vecāks, kuram ir piespriests uzturlīdzekļu maksāšanas pienākums, mainoties apstākļiem, ir tiesīgs celt tiesā prasību par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu jeb atbrīvošanu no šā pienākuma.”

Tas nozīmē: ja dēls pārtrauks mācīties, viņa tēvs būs tiesīgs lūgt atbrīvot viņu no uzturlīdzekļu maksāšanas.

Līdz ar to iesakām prasības pieteikumam pievienot arī izziņas par dēla sasniegumiem sportā un mācībās, piemēram, izziņu no trenera.

! Iesniedzot prasību tiesai, vajadzētu lūgt izprasīt no tēva ziņas par visiem viņa ienākumiem un īpašumiem. Šādu iespēju paredz Civilprocesa likuma 93. panta otrā daļa. Vēl atgādinām, ka tiesā pastāv tā dēvētais sacīkstes princips, t.i., katrai pusei jāpierāda tas, ko viņa apgalvo. Tāpēc pirms prasības iesniegšanas tiesā derētu tomēr konsultēties ar juristu, kas ieteiks vēl citus argumentus un palīdzēs uzrakstīt prasības pieteikumu.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi

• Ja tiesa atzīst, ka par kādu no faktiem, uz kuriem pamatoti prasījumi vai iebildumi, nav iesniegti pierādījumi, tā paziņo par to pusēm un nepieciešamības gadījumā nosaka termiņu pierādījumu iesniegšanai.

• Ja tiesa atzīst kādu faktu par vispārzināmu, tas nav jāpierāda.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.