“Turības” rektors Aldis Baumanis
“Turības” rektors Aldis Baumanis
Foto – Karīna Miezāja

Aldis Baumanis: Valsts norādīs, kur bērnam mācīties? 4

Biznesa augstskolas “Turība” rektors un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Profesionālās izglītības komitejas pārstāvis Aldis Baumanis uzskata, ka valstij ir jāmeklē efektīvi risinājumi, kā novērst to, ka darba tirgū aizvien vairāk pietrūkst vidējās kvalifikācijas darbinieku.

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs 38
Lasīt citas ziņas

Viņaprāt, ja jaunieši paši objektīvi nespēj novērtēt savas spējas studēt un profesionālās izglītības priekšrocības, tad valstij “jāpalīdz” viņiem doties profesionālo skolu virzienā.

Šobrīd apmēram trešdaļa vispārējo vidusskolu absolventu neturpina mācības augstskolā, jo saprot, ka netiks galā ar augstskolas prasībām. Vai arī iestājas augstskolā, bet ātri vien no tās izkrīt. Piemēram, 2016./2017. mācību gadā 5,8 tūkstoši vidusskolu absolventu turpināja mācības augstskolās, bet vairāk nekā 3000 absolventu mācības neturpināja. Samērā daudz ir arī tādu, kuri vidusskolā ir mācījušies, bet nespēj pat to pabeigt: vai nu netiek pat līdz eksāmeniem, vai arī nenokārto tos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, 2016./2017. gadā 1200 jauniešu vidusskolu neabsolvēja. Tie ir Ekonomikas ministrijas dati. Gods un slava šai ministrijai, kas regulāri pēta un prognozē, kas notiek ar darba tirgu. Cits jautājums, vai izglītības politikas veidotāji šos datus ņem vērā.

Sanāk, ka ir samērā liela deviņpadsmitgadīgu cilvēku grupa, kuriem ir tikai vispārējā vidējā izglītība vai tā ir pat nepabeigta un kuri parādās darba tirgū, kaut viņiem nav nekāda priekšstata par to, ko viņi varētu tajā darīt, jo nav nekādas profesionālās sagatavotības. Viņus apdraud bezdarbs.

Ir vēl viena šī paša vecuma jauniešu grupa. Viņi pēc 9. klases ir izvēlējušies profesionālo izglītību, vienlaikus ieguvuši gan vidējo izglītību, gan profesiju. Viņi darba tirgū ir krietni stabilākā situācijā. Pēc vidēja līmeņa speciālistiem darba tirgū pieprasījums aizvien pieaug, viņu trūkst un iztrūkums tikai pieaugs. Taču pašreizējais profesionālo vidusskolu, tehnikumu un absolventu skaits ir pārāk mazs: tikai puse no darba tirgū pieprasītā. Tāpēc šai otrai – profesiju ieguvušo jauniešu – grupai vajadzētu būt lielākai.

Tas, ka valstī ir cilvēki ekonomiski aktīvajā vecumā, kuri neatbilst darba tirgus prasībām, kaitē valsts ekonomikai. Tas veicina kaut vai nelegālu imigrantu nodarbināšanu.

Tāpēc jāveido sistēma, lai jaunieši, kuri negrib studēt vai nav gatavi tām, tiktu novirzīti uz profesionālo izglītību. Vispārējā vidusskolā jāpaliek tikai tiem, kuri mācās ar tādu aprēķinu, ka viņiem ir jāpabeidz augstskola. Jo augstskolu beigušie arī darba tirgū ir ļoti stabilā pozīcijā.

Sistēma, kad valsts līmenī nosaka, kurš ir piemērots studijām un kurš ne, nav nekas jauns. Tāda sistēma ir tādās “nabadzīgās” valstīs kā Šveice vai Vācija, kamēr “bagātā” Latvija šķiež naudu pa labi un pa kreisi: maksā par jaunieša mācībām vispārējā vidusskolā un pēc tam maksā viņam bezdarbnieka pabalstu. Uzskatu, ka arī Latvijā nepieciešams ieviest sistēmu, kas nodrošinātu to, ka vairāk jauniešu nonāktu profesionālajā izglītībā.

Jautājums ir par metodi, kādā šos jauniešus sašķiro. Viens variants ir jau 9.klases laikā veikt jauniešu testēšanu un izvērtēšanu, nosakot ne tikai viņu zināšanu līmeni, bet arī potenciālu studēt. Tam gan būtu jābūt ārējam novērtējumam. To nevar darīt attiecīgās skolas pedagogi, jo zināms, ka sistēmā, kurā “nauda seko skolēnam”, skolas ir ieinteresētas bērnus paturēt sev.

Otrs variants būtu ieviest pēc 9. klases centralizētos eksāmenus, kuru rezultāts kalpotu kā biļete uz vispārējo vai profesionālo izglītību. Arī te būtu ne tikai jau iegūtās zināšanas, bet arī jaunieša potenciāls. Uzdevumiem jābūt tādiem, lai rezultāti parādītu, vai skolēns spēj veidot loģisku secinājumu virkni. Ja ne, ja spēj mācīties tikai iegaumēšanas līmenī, tad acīmredzot viņš nav gatavs studijām.

Kāds varbūt vēlāk izaugs līdz gatavībai studēt? Jāsaprot, ka arī tiem, kuri pabeiguši profesionālās izglītības iestādes, ceļš uz augstāko izglītību nav slēgts. Viņi tāpat ir ieguvuši vidējo izglītību vai nu paralēli profesijas apgūšanai, vai var apgūt to tālmācībā vai citādi. Tad var stāties augstskolā. Mana pieredze liecina, ka vismotivētākie studenti ir tie, kuri jau bijuši darba tirgū, pastrādājuši un tad sapratuši, ka vēlas mācīties. Viņi skaidri zina, ko un kāpēc mācās. Ja arī tās ir maksas studijas, viņi paši maksā, un tad attieksme ir pavisam cita nekā tad, ja maksā valsts vai māmiņa un tētiņš.

Tāpēc mani neuztrauc iespēja, ka samazinātos studentu skaits, ja vairāk jauniešu tiktu novirzīti uz profesionālo izglītību. No nemotivētiem studentiem, kuri pamet studijas, tāpat nav lielas jēgas. Labi vēl, ja viņi paši maksā, lai hobija līmenī pamācītos. Taču, ja valsts maksā par studijām, bet daļā studiju programmu trešdaļa studējošo atbirst, tā atkal ir nodokļu maksātāju naudas šķērdēšana. Tad sabiedrība ir velti maksājusi ne tikai par jaunieša mācībām vidusskolā, bet arī par studijām un pēc tam vēl maksās bezdarbnieka pabalstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs 38
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
VIDEO. Henriks Danusēvičs: “Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kurā ir tik augsts PVN pārtikai” 3
Iznīcināts, izlaupīts, nozagts… Eksperti dokumentē kultūras vērtību milzīgos zaudējuma apmērus Ukrainā
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs 38
35% autovadītāju pie stūres runā pa telefonu, gandrīz tikpat daudzi dzer kafiju
21:31
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
19:55
Lielu lomu šodien tavā dzīvē spēlēs dažādas nejaušības. Horoskopi 15.augustam
19:03
Princis Harijs savā grāmatā visskarbāko kritiku veltīs trim ģimenes locekļiem: ar ko šie cilvēki viņu nokaitinājuši?
Pie ASV Kapitolijas ēkas nošāvies kāds vīrietis 13
Vidusslānis Latvijā dzīvo labi: pieprasījums pēc apvidus auto pieaudzis un katrs otrais pircējs interesējas par elektroauto
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
Polija strādā pie koncepcijas, kas ļaus neizsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem 22
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. Asa sižeta notikumi Purvciemā: aizturēts piedzēries mopēda vadītājs bez tiesībām, braucot pa pretējo joslu un cenšoties bēgt no policijas
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Pirmās prognozes pirmdienai – svelme vēl neatkāpsies, taču ir arī kāda priecīga ziņa 8
VIDEO. Pirmajā lidojumā devies mazais ērglis Otto, kurš jau kļuvis par soctīklu slavenību 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs