Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vecāki kā lāči un skolotāji betmeni! Kāpēc jābēg no vecākiem, kuri pilda mājasdarbus, un jātiek atpakaļ skolas solā 4

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu? 24
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā 31
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Lasīt citas ziņas

Bez klātienes mācībām iztikt nevarēsim, tomēr dažas prasmes un triki no attālinātajām mācībām būtu jāpārņem arī ierastajā mācību procesā. Tāds ir viens no galvenajiem secinājumiem, kas vakar izskanēja diskusijā “Ko var un ir vērts iemācīties skolā?”, kas notika projekta “Skola2030” rīkotās konferences “Logos: tehnoloģijas labākai izglītībai” ieskaņā.

Diskusijā gan vairāk tika runāts par to, kāda pieredze gūta attālinātajās mācībās un kādam būs būt jaunajam mācību gadam, ko ceram aizvadīt klātienes mācībās. Diskusijas dalībnieki – pedagogi un mācību satura veidotāji – atzina, ka bez klātienes skološanās neiztikt. Turklāt – jo jaunāki skolēni, jo vairāk nepieciešams mācīties klasē skolotāja pastāvīgā uzraudzībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāapvalda palīdzēšanas tieksme

Ar izaicinājumiem saskārās ne tikai bērni, bet arī skolotāji. Ogres 1. vidusskolas vēstures un sociālo zinību skolotāja Danute Grīnfelde stāstīja – nebijis viegli atrast veidu, kā atbalstīt skolēnu, neesot ar viņu vienā telpā. Bijušas situācijas, kad pat attiecībā uz sekmīgākajiem skolēniem skolotāja jutusi, ka skolēns “lūst”, viņam viss kļūst vienaldzīgs. Turklāt attālināti daudz grūtāk saprast, vai un kā skolēns sapratis stāstīto, jo nav iespējams novērtēt viņa reakciju. Lai komunikācija būtu pēc iespējas labāka, D. Grīn­feldei bijis svarīgi, lai visi skolēni stundās ieslēdz kameru, tāpat bijis būtiski saņemt arī mutiskas, ne tikai rakstiskas atbildes.

Kā atzina Rīgas 6. vidusskolas matemātikas skolotāja Inga Skuja, mācībās nepieciešama arī enerģijas apmaiņa, kas, mācoties klasē, ikdienā notiek.

Valsts izglītības satura centra (VISC) Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vecākais referents Jānis Vilciņš teica, ka skolotājiem dažkārt vajadzētu apvaldīt savu vēlmi glābt skolēnu, tiklīdz viņam radusies kāda mācību problēma. Labāk ļaut skolēnam pašam ilgāk padomāt nekā būt kā supervaronim Betmenam, kurš ir klāt uzreiz. Attālinātajās mācībās šo savu palīdzēšanas tieksmi daļai skolotāju nācies pievaldīt, un tas pat esot labi.

Kā iegrūsti ūdenī

Liels izaicinājums vismaz daļai pedagogu bija arī nepieciešamība strauji apgūt tehnoloģijas, bez kurām attālinātās mācības nevarēja notikt. I. Skuja to salīdzināja ar peldētnepratēju strauju iegrūšanu ūdenī. “Patiesībā tas bija jāiemācās jau agrāk. Tie, kas nebija to paveikuši, nu bija spiesti mācīties,” sacīja I. Skuja. Protams, arī skolēniem ne vienmēr klājās viegli, apgūstot darbu dažādās tiešsaistes platformās.

Tajā pašā laikā attālinātajās mācībās ir ieguvumi. D. Grīnfelde vēlētos, lai skolēni arī turpmāk mājasdarbus iesūta elektroniski. I. Skuja labprāt arī turpmāk daļu konsultāciju sniegtu attālināti: tas būtu ērtāk arī mūsdienu skrejošajiem skolēniem.

Sameloja sev, bērniem un skolotājiem

VISC speciālisti secinājuši, ka daļa vecāku saviem bērniem attālināto mācību laikā snieguši lāča pakalpojumu, pildot mācību uzdevumus bērnu vietā. Piemēram, 3. un 6. klašu diagnosticējošo darbu mērķis ir noskaidrot, ko skolēni ir iemācījušies un ko ne, lai būtu skaidrs, kā tālāk organizēt mācību saturu. No šiem darbiem nav atkarīgs ne semestra, ne arī gada vērtējums.

Šogad lielākajā daļā skolu tie notika attālināti, tātad skolēni darbus pildīja mājās. Bijuši gadījumi, kad tieši tajā dienā vecāki ņēmuši atvaļinājumu vai izmantojuši brīvās dienas. Diemžēl vecāki tā vietā, lai sniegtu tikai morālu un tehnisku atbalstu, pārprata savu lomu un paši pildīja diagnosticējošus darbus. “Tā jūs samelojāt ne tikai skolotājiem, bet arī saviem bērniem un paši sev,” skarbs bija VISC Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle.

Tāpēc VISC iesaka pedagogiem vai nu jaunā mācību gada sākumā likt skolēniem klātienē pildīt tos pašus vai līdzīgus diagosticējošos darbus, vai vismaz pārrunāt ar skolēniem, kā viņi ieguvuši darbā sniegtās atbildes.

Iepriekšējā mācību gada beigās arī 9. klašu absolventiem pamatskolas noslēguma eksāmenu vietā bija diagnosticējošie darbi. Arī te rezultāti bijuši aizdomīgi labāki, salīdzinot ar citiem gadiem, kad kārtoti eksāmeni. Tā kā 10. klasē un profesionālo skolu pirmajā kursā savācās skolēni no dažādām skolām, tur mācību gada sākumā būs obligāti klātienes diagnosticējošie darbi. Tie palīdzēs pašām izglītības iestādēm saprast, kāds tad ir to skolēnu, kas uzsāk mācības vidusskolā, zināšanu līmenis.

Taču jau tagad var prognozēt, ka ne tikai 10., bet visās klasēs būs pieaugusi atšķirība starp skolēnu zināšanām. Tāpēc ļoti svarīgi jau tagad domāt par atbalstu skolotājiem, lai palīdzētu viņiem tikt galā ar dažādo skolēnu zināšanu līmeni. “Nedrīkst atstāt skolotāju vienu pašu ar 30 dažādiem skolēniem,” tā K. Špūle.

Vieniem labāk, citiem sliktāk

Zīmīgi, ka centralizētajos eksāmenos, ko kārto pēc 12. klases un kas gan notika klātienē, tāds rezultātu uzlabojums kā diagnosticējošos darbos nav novērojams. Kaut arī vidējie rādītāji būtiski neatšķīrās no iepriekšējiem gadiem, bijis daudz vairāk vāju darbu nekā iepriekš. Vidējais līmenis nav krities tāpēc, ka bija arī vairāk augsta līmeņa darbu, kas liek domāt, ka daļai vidusskolēnu attālinātās mācības – iespēja mācīties savā tempā un patstāvīgāk – nāca par labu, bet citi, pat būdami pieauguši cilvēki, attālinātajās mācībās zaudēja motivāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Labojot skolēnu darbus, kļuvis arī skaidrs, ka attālinātajās mācībās samazinājusies skolēnu lasītprasme: dabaszinību uzdevumos esot skaidri saskatāms, ka skolēni visgrūtāk tiek galā ar uzdevumiem, kur atbildi var rast, uzmanīgi izlasot tekstu. Savukārt, pārbaudot latviešu valodas prasmes, redzams, ka skolēniem lielākas grūtības nekā agrāk sagādā viedokļa noformulēšana, ka samazinājies viņu vārdu krājums, vairojušās drukas kļūdas.

Atgriežoties pie vecāku lomas attālinātajās mācībās, secināts, ka vecāki nesaprot, ka mācību metodes mainās, piemēram, māca bērnam rēķināt tā, kā mūsdienās vairs nerēķina, vai vaicā skolotājam: kāpēc jūs vairs nemācāt to un šo; man pirms 30 gadiem to mācīja. Iespējams, arī vecākiem vajadzētu saņemt kādu metodisko atbalstu par to, kā palīdzēt bērniem mācīties ne tikai tad, kad jāmācās attālināti, bet arī ierastajā mācību procesā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Lasīt citas ziņas
IZM rosina valstij pārņemt skolu tīkla sakārtošanu no 7.klases – tas uzlabošot izglītības pieejamību reģionos
“Tā nav tikai nevainīga spēlēšanās ar zābakiem, šeit ir arī pietiekoši nopietnas lietas” – Rajevs sašutis par uzņēmumiem, kuri apgādā Krieviju un tās armiju
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
11:13
7 sāpīgi fakti par attiecībām, kuriem atsakās ticēt daudzi pāri
11:03
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies
10:45
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
FOTO. Nakts pārgājiens gar Gauju: latviešu fotogrāfs kadros iemūžina pasakaino Latvijas dabu
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Armands Puče par prezidenta nepieciešamību: Vai ronim vajag zeķbikses? Vai Latvijai vajag karali?
VIDEO. Priecīgas ziņas no latviešu leģendārās grupas “Jumprava”
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
Pēteris Apinis par murgu, kas šodien sāksies: 140 miljoni aizies parādu dzēšanai, un jauniem kovidvakcīnu iepirkumiem un veco utilizācijai
FOTO. Mīlīguma paraugstunda. Jelgavā aizvadīts mazuļu rāpošanas čempionāts
Zelenskis: Pieņemts lēmums par karaspēka kustības termiņiem
Cīrule: KNAB ir uzsākts kriminālprocess par NBS ēdināšanas iepirkumu. Līdz rudenim birojs tiks skaidrībā, kas īsti ir noticis
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm
Maskavā droni trāpījuši diviem daudzstāvu namiem
Otrdien nedaudz pastiprināsies vējš
Ko lems ATD neatkarīgie eksperti? Lēmums jāpieņem šodien…
Kosovas ziemeļos sadursmēs ar serbiem ievainoti vairāk nekā 30 NATO miera uzturētāji
Krievija izdod orderi ASV senatora Lindsija Greiema aizturēšanai pēc viņa izteikumiem par karu Ukrainā
Vitolds, Lolita un Letīcija – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs