Foto: Valdis Semjonovs

“Vecie kartupeļi cūciņām, jaunie – pašu vēderam” 0

“Brauciet droši, taču runāšana notiks uz lauka. Jālasa kartupeļi, jo piektdien un sestdien būšu tirgū,” saka skaistkalnietis Lauris Drevinskis, kurš saimnieko pašā Mēmeles krastā. Vecumnieku novadā traktors rūc un darbi rit uz priekšu, ilgām pļāpām laika nav. “Sūdzēties man nav pamata. Agro kartupeļu raža laba, sausums lielu skādi nav nodarījis. Redziet paši – tīri brangi šogad saauguši.”

Reklāma
Reklāma

Cena tirgū stabila un netaisās krist

Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā
Lasīt citas ziņas

Skaistkalnes saimnieks pamatā nodarbojas ar graudkopību, bet kartupeļus, gurķus, tomātus un papriku audzē prieka pēc. “Piektdienās esmu Skaistkalnē, tur vietējā tirdziņā kartupeļus gaida mani pastāvīgie klienti. Sestdienās pa Vecumniekiem, šad un tad aizbraucu arī uz Bauzes tirgu Bauskā. Kartupeļus šogad iestādīju agri, tie neizkalta. Grūtāk klājas saimniekiem Dobeles pusē, tur lietus nav lijis praktiski nemaz. Lietu, protams, vajadzētu vairāk arī mums, taču priecājos par to, kas ir.” Laurim pieder aptuveni 100 hektāri zemes. Tajā viņš audzē vasaras un ziemas kviešus, mazliet arī miežus, auzas un lielos zirņus. Kā jau kārtīgā saimniecībā nākas, ir arī kartupeļi. ‘Riviera’, ‘Solists’, ‘Laura’ – šķirņu dažādība uz lauka liela. “Strādāju tikai ar agrajiem kartupeļiem, rudenī jau citi darbi. Laukos iet gana skaudri. Darbaspēka nav un vienam pašam visu paveikt grūti. Daru to, kas manos spēkos.” Ražas vākšanas laikā palīgā nāk kaimiņš Dāvids Erdmanis. Sieva strādā algotu darbu, meitas Rīgā.

L. Drevinskis neslēpj prieku, ka šogad pārsteigusi ‘Riviera’ kartupeļu šķirne, tie bijuši lieli un skaisti. Jau nolasīti un pārdoti. “Ja braucu uz tirgu, dienā plus mīnus pārdodu 300 kilogramus kartupeļu. Klienti mani pazīst, uzticas. Zina, ka nelietoju ķīmiju un manis audzētie kartupeļi ir labas kvalitātes.” Cena tirgū esot stabila un nekrītas. Pavisam mazie kartupelīši, kas labi der zupām un frī kartupeļu pagatavošanai, maksā apmēram 40 centus kilogramā. Normāla izmēra – aptuveni 1,20 eiro kilogramā. “Biju Lietuvā un konstatēju diezgan pārsteidzošu faktu – tur šogad kartupeļi nav stipri lētāki. 10 – 20 centu atšķirība, ne vairāk. Tas, iespējams, tādēļ, ka arī tur valda pamatīgs sausums.” Vidēji gadā Lauris izaudzē ap desmit tonnām kartupeļu. Desmit vagas tiek atstātas sēklai, pārējo tirgo.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Sausuma dēļ šogad tirgū kartupeļi ir dārgāki. Nav noslēpums – tie ir arī skaistāki. Pagājušajā gadā tie bija lietū izmērcēti un dubļaini, taču cilvēkiem patīk skaisti, tīri kartupeļi,” pieredzē dalās Lauris. Kopumā saimnieks optimistiski skatās uz dzīvi. Priecājas par savu zemi, kas ir gan smilšaina, gan mālaina, ne pārāk viegla, ne pārāk smaga. “Citam kartupeļu laiks jau beidzies, citam tikai sācies. Kartupelis ir otrā maize. Vecos vairs negribam ēst, tos atdodam cūkām. Kā būs tā būs, dzīvosim, redzēsim.”

Raža laba tiem, kuri laukus laistīja

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētājas vietnieks Ilgvars Krūmiņš ir līdzīgās domās kā Skaistkalnes zemnieks – vaimanāt un gausties esot pāragri. “Situācija ar jaunajiem kartupeļiem ir dažāda. Tiem saimniekiem, kuri laukus laistīja, raža ir gana laba. Taču tiem, kuri nelaistīja, – ražas šogad nav. Savukārt, runājot par rudens ražu, nevajadzētu vēl celt paniku. Ja jūlija mēnesis būs pietiekami lietains, gana labs iznākums var būt,” situāciju raksturo I. Krūmiņš.

Taujāts, vai kartupeļu audzētāju ar gadiem nekļūst mazāk, I. Krūmiņš apstiprina: “Šāda tendence ir vērojama. Īpaši mazo audzētāju skaits pamazām sarūk. Personīgi es uzskatu, tas tādēļ, ka cilvēki kļūst arvien slinkāki. Kādreiz katrā zemnieku saimniecībā kartupeļus audzēt bija goda lieta, to stādīšanā un lasīšanā piedalījās brangs skaits ģimeņu. Taču tagad bērni paliek Rīgā, uz laukiem braukt strādāt nevēlas. Un ja vēl nav tehnikas…” Taču ir arī labā ziņa, izskatoties, ka šogad saimniekiem nebūs jācīnās ar Kolorādo vabolēm. Tās vairojas cikliski un šis neesot viņu gads.

Foto: Valdis Semjonovs

Vecumniekos laba kartupeļu raža, Latgalē – cita aina

“Sausums, protams, ir iespaidojis visas lauksaimniecības sfēras, bet sūdzēties nevaru. Šogad raža gana laba,” stāsta Kristaps Stallītis, kurš jaunos kartupeļus audzē Stelpē un nelielā apjomā arī pārdod Bauzes tirgū. “Pie mums Vecumnieku novadā jaunie kartupeļi jau ir un nevarētu teikt, ka raža ir slikta. Varbūt tādēļ, ka mūsu reģionā lietus lija vairāk. Arī tirgū cena ir labāka nekā pērn, jo piedāvājums ir mazāks.” Jautāts, kas to ietekmē zemnieks uzsver, ka tas ir ļoti smags roku darbs, audzētāju ar gadiem paliek arvien mazāk. Taču tiem, kas specializējas tikai kartupeļu audzēšanā, situācija sarežģītāka, piemēram, Latgalē paveras cita aina. “Domāju, ka nekas nopietns šogad ar kartupeļiem nebūs,” faktu konstatē Juris Kalnējs, kurš saimnieko un audzē kartupeļus Rugāju novadā. “Sausums ir pamatīgs un zeme izkaltusi. Kartupeļi zied ar sīkiem ziediņiem. Pirmais lietus pie mums bija sestdien, taču ne nopietns. Krekls mazliet samirka, bet zem jumta jāslēpjas nebija. Jaunie kartupeļi mazajos tīrumos ir, bet lielajā tīrumā mums vēl nav. Labi būtu, ja kārtīgi uzlītu un zieds sajustu mitrumu, tad vēl cerība būtu.” Zemnieks secina, ka jau pagājušais gads bijis pavisam grūts. Bet to, cik šogad posts būs liels, pāragri vēl spriest. “Pie mums Latgalē zemīte nav pārāk laba. Tā ir ļoti mālaina, trūkst smilts. Nevarētu teikt, ka mums iet gludi kā pa sviestu, bet cīnāmies,” piebilst kartupeļu audzētājs.

Reklāma
Reklāma

Šogad viss notiek agrāk

Bauskas tirgū kartupeļu pārdevēju gaužām maz. Šeit dārgākie kartupeļi maksā 1,30 eiro kilogramā, turpretī pērn – ap eiro. “Kopumā mēs esam pieci “kaimiņi”, kas tirgo jaunos kartupeļus,” stāsta Brigita Gulbe, kurai uz letes stāv arī ķirši, gurķi, sīpoli, mellenes un skābenes. “Cilvēki labprāt pērk jaunos kartupelīšus, taču produkcijai vienmēr jābūt svaigai.” Jauno kartupeļu specifika – otrajā dienā tie kļūst pleķaini un acij netīkami. Pircējs tādus nepērk. “Šogad viss notika agrāk nekā pērn. 1. jūnijā jau sāku tirgoties. Tiem saimniekiem, kuri kartupeļus turēja zem agroplēves, raža bija agrāk. Īpaši labs pieprasījums pēc jaunajiem kartupeļiem bija pirms Jāņiem, bet tagad pircēju mazliet mazāk.” Vidēji vienā pirkumā pircējs nopērk aptuveni divus trīs kilogramus. Dažreiz arī mazāk. Paviesojāmies arī Rīgas Centrāltirgū. Tur normāla izmēra kartupeļi kilogramā maksā vienu eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.