Uz vecinātas virsmas labi izskatās ziedu motīvi.
Uz vecinātas virsmas labi izskatās ziedu motīvi.
Foto – Andris Ozoliņš

Vecināt angļu gaumē 1

Ja grib saglabāt vecās mēbeles, tās var restaurēt vai nokrāsot. Restaurējot pilnīgi atjauno to sākotnējo izskatu, taču tas ir dārgi un pa spēkam tikai pieredzējušam meistaram, tādēļ par šādu soli parasti izšķiras tikai vērtīgākām mēbelēm. Restaurēta mēbele turklāt ne vienmēr iederēsies mūsdienīgā interjerā, tāpēc populāri ir kļuvis mēbeles nokrāsot. To var paveikt katrs un jebkuram interjera priekšmetam, to izglābjot no izmešanas atkritumos. Pārkrāsotajām mēbelēm piemīt sava veida vēsturiskā kultūrslāņa šarms, un tās atsvaidzina telpu dizainu. Tiesa, vecu mēbeļu krāsošana un apgleznošana ir izsmalcināts vaļasprieks, kas saistīts ar radošu cilvēku vēlmi pašapliecināties.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 20
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
VIDEO. “Gudrīši!” Aivars Lembergs ar vienkāršu piemēru nodemonstrē, kā sankcijas ietekmējušas Krieviju
Lasīt citas ziņas

Mēbeļu krāsošanai var izmantot vairākumu krāsu. Darba rezultāts lielā mērā būs atkarīgs no meistara prasmes, instrumentiem un pareizas krāsas izvēles – cik labi tā noklās virsmu, kāda krāsai būs faktūra, kāds tonis. Tomēr kvalitatīviem dekorēšanas darbiem nepieciešamas labas krāsas. Dekoratīvās krāsas piedāvā lielās pasaules firmas, piemēram, “Tikkurilla”, arī vietējais uzņēmums “RILAK” un citi ražotāji, ļoti izsmalcinātas ir dekorējamās krāsas, kuras pārdod specializētos salonos.

Dekoratīvo krāsu līnijas

Jauns vai drīzāk labi aizmirsts koncepts ir profesionālu meistaru izstrādātas dekoratīvo krāsu līnijas speciāli mēbeļu un interjera dekorēšanai, kuras nevar nopirkt bezpersoniskajā internetā vai steidzīgajā lielveikalā. Pēc brenda īpašnieku ieceres tās kopā ar citiem dekorēšanai nepieciešamajiem palīglīdzekļiem izplata nelielās dekorēšanas studijās, kur profesionāļi regulāri organizē kursus konkrētu dekorēšanas tehniku apgūšanai. Ir studijas, kurās izmanto, piemēram, amerikāņu krāsas “Milk Paint”, kuras izveidojusi ASV dekoratore ar interesantu pseidonīmu – miss Mustard Seed (tulkojumā – Sinepju sēkliņu kundze). Krāsas pārdod pulverveidā, pēc tam katrs tās jauc ar ūdeni. Tiesa, pēc “Milk Paint” jādodas uz Tallinu, bet tepat Rīgā var atrast slavenās Anglijā ražotās dekoratīvās krāsas “Chalk PaintTM”. Krāsu līniju pazīstamā Oksfordas māksliniece un dekoratore Annija Sloana patentēja 1990. gadā un 25 gadu laikā tā ir kļuvusi populāra Amerikā, Eiropā, Āzijā un Āfrikā. Māksliniece piedāvā pašas izveidotus 33 dekoratīvus krāsu toņus, kurus varētu raksturot kā ieturētu angļu stilu. Uz ūdens bāzes veidotās matētās krāsas piemērotas mēbeļu, sienas, grīdas, auduma, ādas un citu virsmu dekoratīvai krāsošanai iekštelpās un ārā, tās labi sedz arī metālu, plastiku, betonu un ķieģeļus. Krāsām, kuru sastāvs gan ir firmas noslēpums, ir vairākas specifiskas īpašības. Pirmkārt, tām ir labas pielipšanas spējas, tādēļ pirms uzklāšanas nevajag speciāli sagatavot un gruntēt virsmu. Otrkārt, interesanti, ka krāsas izgatavošanā nav izmantots melnais pigments, tādējādi pat tumšākais grafiti tonis nav melns, bet ļoti tumši pelēks. Izrādās, melnās krāsas pigmentam ir īpašība, ka, krāsas sajaucot, tas izspiežas un piešķir krāsai netīru toni. Par krāsojamo materiālu augsto kvalitāti un nekaitīgumu gan darba, gan ekspluatācijas laikā liecina sertifikāts “Toy Safe”, kas atļauj krāsas izmantot pat bērnu mēbeļu krāsošanai. Piedāvātajā krāsojamo materiālu dekorēšanas līnijā ietilpst krāsas, vaski, otas, rullīši, laka grīdai, šabloni, divu veidu papīrs zeltījuma uzklāšanai, speciālie dekorējamie audumi un citas labas lietas.

Krāsošanas gaita

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms mēbelei sakārto konstrukciju, lai tā būtu stabila, un pielabo bojājumus. Ja nepieciešams, pirms krāsošanas virsmu attauko. Spraugas var piešpaktelēt, lielākas – protezēt ar cita materiāla gabaliņiem. Pēc tam mēbeli krāso ar otu vai rullīti. Interesanti, ka otu atstātas švīkas nodrošina īpašo rokas krāsojuma izskatu – smalkāka ota atstās mazākas švīkas, rupjāka – lielākas.

Mēbeles pēdējo apdari veic ar dabisko vasku (“Celar Wax”), kas nostiprina matētās krāsas virskārtu, nodrošina krāsai ilgāku kalpošanu, ļauj to labāk kopt un padara krāsojumu maigāku. Vispirms vasku ierīvē virsmā ar otiņu vai lupatiņu bez plūksnām, tad lieko noslauka ar sausu lupatiņu. Ieteicams strādāt nelielos 40 x 40 cm fragmentos, lai vasku var ātri noslaucīt, pirms tas sāk žūt. Pilns vaska sacietēšanas periods ir 5 – 21 diena. Ja vēlas iegūt glancētāku virsmu, vasks otrā dienā jānopulē. Tā kā alkohols vasku šķīdina, to nevajadzētu izmantot bāra letei. Vecināšanas efektam izmanto tumšo vasku (“Dark Wax”), kas uz krāsas virsmas veido tumšāku zīmējumu. Vasku uzklāj uz vēl nenožuvuša gaišā vaska un izkliedē tā, lai tas uzsvērtu visas virsmas bedrītes un otas atstātās pēdas. Pārpalikumus noslauka. Ja vasks šķiet par tumšu, virsū atkal uztriepj bezkrāsaino vasku un patīra nost tumšo.

Vienkāršākais veids ir nokrāsot mēbeli vienā krāsā. Ja vēlas gludāku apdari, virsmu vispirms noslīpē. Krāsu nedaudz atšķaida un klāj ar plakanu sintētisko saru otu koksnes šķiedras virzienā no malas līdz malai. Kad krāsa nožuvusi, lai nogludinātu otas atstātās pēdas, virsmu noberž ar smalku smilšpapīru un tad uzklāj vaska kārtu. Ja priekšmetu grib vecināt, krāsu vietām var pamazgāt vai paslīpēt ar vidēji smalku smilšpapīru un gala apdarē izmantot tumšo vasku.

Nereti mēbeli krāso divos toņos – vispirms korpusu noklāj ar vienu krāsu un tad atsevišķas detaļas, piemēram, durtiņas, ar citu. Arī vecinot durtiņas var vispirms nokrāsot ar vienu krāsu, tad virsū uzkrāsot otru kārtu, ko pamazgā vai paslīpē.

Krāsošana sniedz daudz iespēju, piemēram, no parastas nekrāsotas koka virsmas var izveidot elegantu sarkankoku. Šim nolūkam burgundieša toņa krāsu atšķaida uz pusi un kā beici uzklāj virsmai ar otiņu, ar izveidoto beici nokrāso koku, lieko mitrumu noņemot ar lupatiņu. Apakšā paliek redzama koka šķiedra. Kad beicējums nožūst, virsmu pārklāj ar tumšo vasku. Ja krāso mēbeles no neapstrādāta skujkoka, zaru vietas ieteicams gruntēt ar bezkrāsainu šellaku (tāpat dara vietās, kur cauri krāsai izspiežas traipi).

Reklāma
Reklāma

Lai telpu kompozicionāli vienotu, ar to pašu mēbeles krāsojumu var noklāt arī citas interjera detaļas – karnīzes, griestu medaljonu, kājlīstes, greznuma priekšmetus. Īpašs stils ir pārkrāsot 60. – 70. gadu konstruktīvās plākšņu mēbeles, skapjus un sekcijas. Sekciju var veidot daudzkrāsainu, durvis nokrāsojot dažādos dzīvespriecīgos saskaņotos toņos.

Mēbeļu dekorēšana

Hobiju veikalos un arī salonā pārdod speciālus šablonus mēbeļu dekorēšanai, kurus izmanto arī sienām un grīdai. Uz horizontālas virsmas, ar roku piespiežot šablonu, krāso ar pasausu krāsotāju rullīti vai sūkli. Var arī ar trafarētu otu šablonu aizpildīt pipinot (viegli piesitot ar otas galu). Pie vertikālas virsmas šablonu var pieturēt ar roku vai piestiprināt ar krāsotāju lenti. Šabloni ir vairākkārt izmantojami, pēc lietošanas tie jānomazgā ar siltu ūdeni.

“Dažreiz nepieciešams panākt biezāku krāsas konsistenci, lai uz virsmas varētu izveidot reljefāku triepienu. Lai krāsu sabiezinātu, tai jānoņem vāciņš vai uz divām stundām jāatstāj ledusskapī,” iesaka dizainere Margarita Voitoviča, salona “MAG Handmade” īpašniece un “Chalk PaintTM” dīlere Latvijā.

Kvalitatīva krāsa attiecīgi maksā, tāpēc svarīgi nopirkt pareizā lieluma iepakojumu. Aprēķināts, ka ar vienu litru krāsas vienreiz var noklāt ap 13 m2 līdzenas, cietas virsmas. Aprēķini ir aptuveni, jo viens klās biezāku, cits – plānāku kārtu. Ja virsma ir poraina (piemēram, siena) vai tai ir sarežģīts profils (mēbele), krāsas patēriņš, protams, būs lielāks. Mazais 100 ml iepakojums paredzēts nelieliem objektiem (krēslam, tumbiņai, lampai, fotorāmīšiem), taču ir ļoti noderīgs kā piedeva krāsu sajaukšanai. Katrā ziņā, ja dekoratīvo krāsošanu grib apgūt pamatīgāk, vēlams pamācīties salona rīkotajos meistarkursos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.