Veikalnieki teic, ka esot grūti prognozēt samazinājuma apmēru, ko izjutīs pircējs, jo piegādātāja noteiktā svaigu augļu un dārzeņu cena ir mainīga – to ietekmē sezonalitāte.
Veikalnieki teic, ka esot grūti prognozēt samazinājuma apmēru, ko izjutīs pircējs, jo piegādātāja noteiktā svaigu augļu un dārzeņu cena ir mainīga – to ietekmē sezonalitāte.
Foto: Zane Bitere/LETA

Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1

Latvijas tirdzniecības vietās plānots nodrošināt augstāku Latvijā ražotu augļu, ogu un dārzeņu īpatsvaru, paredz zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK), kā arī lauksaimniekus un tirgotājus pārstāvošo nevalstisko organizāciju vadītāju pirmdien, 6.jūlijā parakstītais sadarbības memorands.

LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
Lasīt citas ziņas

Memorandu parakstīja zemkopības ministrs, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs, biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons, Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Zemkopības ministrs pirms memoranda parakstīšanas teica, ka vienošanās paredz dot iespēju Latvijas iedzīvotājiem saņemt kvalitatīvu, visām prasībām un klimata apstākļiem atbilstošu Latvijas augļu, ogu un dārzeņu produkciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat memorands stiprina Latvijas vietējo ražotāju pārliecību un iespējas ražot kvalitatīvu produkciju, ko piegādāt Latvijas tirgum.

Ministrs atzina, ka ārkārtējā situācija iezīmēja to, kā funkcionē Eiropas kopējais tirgus un piegādes ķēdes.

Pēc viņa sacītā, šī situācija apliecināja, ka tirgotāji un lauksaimniecības produkcijas ražotāji Latvijā var atrast labas sadarbības formas un strādāt ikdienā “plecu pie pleca”.

Ārkārtējās situācijas laikā gūtā pozitīvā mācību pieredze ir jāpārņem turpmākajā darbībā un tajā gūtās zināšanas atspoguļojas arī memorandā.

Gerhards vērsa uzmanību, ka Latvijas kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts darba kārtībā ir Zaļā kursa stratēģijas, kas uzliek ambiciozus mērķus ES, tās dalībvalstīm, sabiedrībai un ražotājiem.

Stratēģija “No lauka līdz galdam” paredz virkni pasākumu, kas arī Latvijai jāievieš, piemēram, piegāžu ķēžu stiprināšanu.

“Domāju, šis [memoranda parakstīšana] ir pirmais solis, kad sēžam pie viena galda un esam atraduši kopējus risinājumus, ko mēs varētu darīt [šajā virzienā],” pauda zemkopības ministrs.

“Zemnieku saiemas” valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka ārkārtējā situācija pāatrinājusi zemnieku un tirgotāju sadarbību, par ko iepriekš bija daudz spriests teorētiski.

Viņš teica, ka līdz ar memoranda parakstīšanu iecerēts sekmēt veiksmīgāku sadarbību starp pusēm, kā to paredz arī stratēģija “No lauka līdz galdam”.

LOSP priekšsēdētājs Edgars Treibergs, ka vienošanās ar tirgotājiem ir kā “ceļa maize” samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanai nākotnē ne tikai dārzeņiem, bet arī svaigai gaļai, zivīm, pienam un olām.

Pušu šodien parakstītais memorands, pēc viņa teiktā, ir solis, lai samazinātu piegāžu ķēdes garumu un pašmāju tirgu apgādātu ar savā valstī izaudzētajiem produktiem.

“Pieprasījums pēc Latvijā audzētājiem augļiem, ogām un dārzeņiem pārsniedz pieprasījumu pēc importa produkcijas, un pašmāju produkti ir konkurētspējīgi arī cenas ziņā,” pauda Treibergs.

Tikmēr Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors apliecināja, ka Eiropā ir pietiekoši ambiciozi mērķi pārtikas ķēžu attīstībā.

Memorands apliecina, ka sezonas laikā mazumtirdzniecības tīklos Latvijā prioritāte ir Latvijas dārzeņi, augļi un ogas, kuriem tajos jādominē.

LLKA valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka ārkārtējā situācija apliecināja, ka pārtikas piegādes ķēdēm ir jābūt pēc iespējas īsākām un drošākām, ko var nodrošināt, strādājot lokāli.

“Memorands ir vēl viens solis ceļā, kas mums vēl jānoiet, lai mēs kļūtu par ļoti stabilu valsti ES, kur vietējais patērētājs ir cieņā,” pauda Jansons.

Šajā kontekstā, pēc viņa teiktā, būtiska ir kooperācija starp lauksaimniekiem un veikalu ķēdēm. Tāpat ir būtiski panākt, lai veidojas sabiedrības kopējā izpratne par pārtikas drošību un veselību.

ZM informēja, ka memoranda parakstīšanas rezultātā iecerēts veicināt Latvijā ražotu kvalitatīvu augļu, ogu un dārzeņu pieejamību patērētājiem un atbalstīt Latvijas augļu, ogu un dārzeņu ražotājus Covid-19 krīzes ekonomisko seku pārvarēšanā.

Memoranda izpildes gaita un turpmākās sadarbības attīstības iespējas tiks analizētas ne retāk kā reizi trīs mēnešos.

Tostarp lauksaimnieku organizācijas aicinās augļu, ogu un dārzeņu ražotājus paplašināt augļu, ogu un dārzeņu audzēšanu savās saimniecībās, mudinās lauksaimniecības kooperatīvās sabiedrības sadarboties ar vietējiem dārzeņu ražotājiem un palīdzēs veidot ciešāku kooperāciju starp ražotājiem un iesaistīsies vietējo augļu, ogu un dārzeņu popularizēšanā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt ZM nodrošinās nepieciešamās sarunas, lai veidotu ražotāju vēl ciešāku kopdarbība ar tirgotājiem vietējās augļu, ogu un dārzeņu produkcijas nodrošināšanā, kā arī turpinās īstenot ES atbalsta programmu skolu apgādei ar augļiem un dārzeņiem.

Tirgotāju organizācijas atbalstīs produkcijas popularizēšanu, izplatīšanu un produkcijas pārdošanas apjoma palielinājumu savās mazumtirdzniecības ķēdēs, stiprinās sadarbību ar Latvijas lauksaimniecības kooperatīviem un palielinās vietējo augļu, ogu un dārzeņu īpatsvaru, lai sezonas laikā vietējā produkcija izceltos mazumtirdzniecības ķēžu klāstā un veidotu tā lielāko daļu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Iestājoties atkusnim, sācies kļavu sulu laiks. Daži saimnieki jau paguvuši satecināt šo koku saldeno sulu 5
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Atsevišķiem lauksaimniecības zemju īpašumiem šogad var mainīties kadastrālā vērtība 10
4 dienas
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Ziema būs jāpārcieš ne tikai cilvēkiem, bet arī dārza augiem. Kas ietekmē augļu koku ziemcietību? 1
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: Kāpēc cenas salīdzinām ar Eiropas cenām, bet nerunājam par algu starpību? 75
8. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Tā ir plastmasa, zinām, ka cilvēkam kaitīga. Vai tiešām tas jānodara mūsu bērniem?” Aizsilniece par FFP2 respiratoriem 189
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev ir izvēle – vai nu padodies vai meklē citu ceļu un iet tālāk! Horoskopi 17.janvārim
12 stundas
Lasīt citas ziņas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Zinātnieki spēj modelēt meža nākotni,” atklāj mežzinātņu doktors Jurģis Jansons 16
Intervija 8. janvāris, 2022
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Rita visus dripelējusi un mācījusi, kā pareizi darbs darāms.” Kā saglabāt priežu mežus piejūrā? 6
3. janvāris, 2022
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Mums nav naftas, bet ir atjaunoties spējīga izejviela – koksne un biomasa.” Kā koksne var konkurēt ar nanomateriāliem? 31
2. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Laukos
“Pērciet un ēdiet, kamēr vēl zemnieki jūs sponsorē.” Gulbe atklāj, kuram produktam jau gadu ir neadekvāti zema cena 123
2. janvāris, 2022
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Augstākā piena iepirkuma cena kopš 2014. gada priecē lauksaimniekus, bet dzen izmisumā pārstrādes uzņēmumus 19
28. decembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniekus uztrauc pārtikas dārdzība un pieejamības samazināšanās 37
29. decembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un pilsētas apkārtnē brīdinājums par vētru paaugstināts līdz sarkanajam līmenim
21 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Līdz šim pret Covid-19 vakcinēti vairāk nekā 5000 bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem
1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kijeva par kiberuzbrukumu tur aizdomās Maskavu, Kremlis Krievijas saistību ar to noliedz
53 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
3 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Varam būt milzīgi pateicīgi, ka 2004. gadā NATO pārvarēja šaubas un uzņēma mazu valstiņu ar maziem bruņotajiem spēkiem savā ierindā 70
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielā daļā Latvijas spēkā oranžās pakāpes brīdinājums par vētru
4 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Slepenās frontes kareivis, mānīgie testi un dzērājšoferu problēma. Nedēļas notikumu apskats
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē 64
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus 6
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Amerikā ārsti, kuriem ir omikrons vieglā formā, turpina strādāt,” Aizsilniece norāda, kāpēc Latvija atkal “iebremzē” 250
1 diena
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā 106
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 26
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 117
2 dienas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas 98
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Sensacionālās ziņas ļoti patika – ka kāds nomušīts, par zādzībām, visādām nelaimēm. Tieši tāpat kā tagad!” stāsta Vilks un Daija 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem
11:37
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un pilsētas apkārtnē brīdinājums par vētru paaugstināts līdz sarkanajam līmenim
11:13
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kijeva par kiberuzbrukumu tur aizdomās Maskavu, Kremlis Krievijas saistību ar to noliedz
10:42