Veikalnieki teic, ka esot grūti prognozēt samazinājuma apmēru, ko izjutīs pircējs, jo piegādātāja noteiktā svaigu augļu un dārzeņu cena ir mainīga – to ietekmē sezonalitāte.
Veikalnieki teic, ka esot grūti prognozēt samazinājuma apmēru, ko izjutīs pircējs, jo piegādātāja noteiktā svaigu augļu un dārzeņu cena ir mainīga – to ietekmē sezonalitāte.
Foto: Zane Bitere/LETA

Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1

Latvijas tirdzniecības vietās plānots nodrošināt augstāku Latvijā ražotu augļu, ogu un dārzeņu īpatsvaru, paredz zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK), kā arī lauksaimniekus un tirgotājus pārstāvošo nevalstisko organizāciju vadītāju pirmdien, 6.jūlijā parakstītais sadarbības memorands.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Memorandu parakstīja zemkopības ministrs, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs, biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons, Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Zemkopības ministrs pirms memoranda parakstīšanas teica, ka vienošanās paredz dot iespēju Latvijas iedzīvotājiem saņemt kvalitatīvu, visām prasībām un klimata apstākļiem atbilstošu Latvijas augļu, ogu un dārzeņu produkciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat memorands stiprina Latvijas vietējo ražotāju pārliecību un iespējas ražot kvalitatīvu produkciju, ko piegādāt Latvijas tirgum.

Ministrs atzina, ka ārkārtējā situācija iezīmēja to, kā funkcionē Eiropas kopējais tirgus un piegādes ķēdes.

Pēc viņa sacītā, šī situācija apliecināja, ka tirgotāji un lauksaimniecības produkcijas ražotāji Latvijā var atrast labas sadarbības formas un strādāt ikdienā “plecu pie pleca”.

Ārkārtējās situācijas laikā gūtā pozitīvā mācību pieredze ir jāpārņem turpmākajā darbībā un tajā gūtās zināšanas atspoguļojas arī memorandā.

Gerhards vērsa uzmanību, ka Latvijas kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts darba kārtībā ir Zaļā kursa stratēģijas, kas uzliek ambiciozus mērķus ES, tās dalībvalstīm, sabiedrībai un ražotājiem.

Stratēģija “No lauka līdz galdam” paredz virkni pasākumu, kas arī Latvijai jāievieš, piemēram, piegāžu ķēžu stiprināšanu.

“Domāju, šis [memoranda parakstīšana] ir pirmais solis, kad sēžam pie viena galda un esam atraduši kopējus risinājumus, ko mēs varētu darīt [šajā virzienā],” pauda zemkopības ministrs.

“Zemnieku saiemas” valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka ārkārtējā situācija pāatrinājusi zemnieku un tirgotāju sadarbību, par ko iepriekš bija daudz spriests teorētiski.

Viņš teica, ka līdz ar memoranda parakstīšanu iecerēts sekmēt veiksmīgāku sadarbību starp pusēm, kā to paredz arī stratēģija “No lauka līdz galdam”.

Reklāma
Reklāma

LOSP priekšsēdētājs Edgars Treibergs, ka vienošanās ar tirgotājiem ir kā “ceļa maize” samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanai nākotnē ne tikai dārzeņiem, bet arī svaigai gaļai, zivīm, pienam un olām.

Pušu šodien parakstītais memorands, pēc viņa teiktā, ir solis, lai samazinātu piegāžu ķēdes garumu un pašmāju tirgu apgādātu ar savā valstī izaudzētajiem produktiem.

“Pieprasījums pēc Latvijā audzētājiem augļiem, ogām un dārzeņiem pārsniedz pieprasījumu pēc importa produkcijas, un pašmāju produkti ir konkurētspējīgi arī cenas ziņā,” pauda Treibergs.

Tikmēr Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors apliecināja, ka Eiropā ir pietiekoši ambiciozi mērķi pārtikas ķēžu attīstībā.

Memorands apliecina, ka sezonas laikā mazumtirdzniecības tīklos Latvijā prioritāte ir Latvijas dārzeņi, augļi un ogas, kuriem tajos jādominē.

LLKA valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka ārkārtējā situācija apliecināja, ka pārtikas piegādes ķēdēm ir jābūt pēc iespējas īsākām un drošākām, ko var nodrošināt, strādājot lokāli.

“Memorands ir vēl viens solis ceļā, kas mums vēl jānoiet, lai mēs kļūtu par ļoti stabilu valsti ES, kur vietējais patērētājs ir cieņā,” pauda Jansons.

Šajā kontekstā, pēc viņa teiktā, būtiska ir kooperācija starp lauksaimniekiem un veikalu ķēdēm. Tāpat ir būtiski panākt, lai veidojas sabiedrības kopējā izpratne par pārtikas drošību un veselību.

ZM informēja, ka memoranda parakstīšanas rezultātā iecerēts veicināt Latvijā ražotu kvalitatīvu augļu, ogu un dārzeņu pieejamību patērētājiem un atbalstīt Latvijas augļu, ogu un dārzeņu ražotājus Covid-19 krīzes ekonomisko seku pārvarēšanā.

Memoranda izpildes gaita un turpmākās sadarbības attīstības iespējas tiks analizētas ne retāk kā reizi trīs mēnešos.

Tostarp lauksaimnieku organizācijas aicinās augļu, ogu un dārzeņu ražotājus paplašināt augļu, ogu un dārzeņu audzēšanu savās saimniecībās, mudinās lauksaimniecības kooperatīvās sabiedrības sadarboties ar vietējiem dārzeņu ražotājiem un palīdzēs veidot ciešāku kooperāciju starp ražotājiem un iesaistīsies vietējo augļu, ogu un dārzeņu popularizēšanā.

Savukārt ZM nodrošinās nepieciešamās sarunas, lai veidotu ražotāju vēl ciešāku kopdarbība ar tirgotājiem vietējās augļu, ogu un dārzeņu produkcijas nodrošināšanā, kā arī turpinās īstenot ES atbalsta programmu skolu apgādei ar augļiem un dārzeņiem.

Tirgotāju organizācijas atbalstīs produkcijas popularizēšanu, izplatīšanu un produkcijas pārdošanas apjoma palielinājumu savās mazumtirdzniecības ķēdēs, stiprinās sadarbību ar Latvijas lauksaimniecības kooperatīviem un palielinās vietējo augļu, ogu un dārzeņu īpatsvaru, lai sezonas laikā vietējā produkcija izceltos mazumtirdzniecības ķēžu klāstā un veidotu tā lielāko daļu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.