VIDEO. Kas bija meksikāņu influencere, kuru nogalināja “TikTok” tiešraides laikā? 0
23 gadus vecā meksikāņu influencere Valērija Markesa tika nošauta vietnes “TikTok” tiešraides laikā, izraisot plašu rezonansi un spekulācijas — vai tas bija narkokarteļa pasūtījums, vai vēl viens traģisks vardarbības pret sievietēm gadījums?
Noziegums notika otrdien, 13. maijā, skaistumkopšanas salonā “Blossom The Beauty Lounge”, kas piederēja pašai Markesai, ziņo “BBC”. Valsts prokuratūra paziņoja, ka izmeklēšana tiek veikta kā femicīds — noziegums, kura motīvs, iespējams, bija sievietes dzimums.
Meksikas prezidente Klaudija Šeinbauma norādīja, ka notiek aktīva izmeklēšana: “Mēs strādājam pie tā, lai atrastu vainīgos un noskaidrotu, kāpēc tas notika.”
Fakts, ka slepkavība notika Halisko štatā, kur bāzējas bēdīgi slavenais narkokartelis “Jalisco Nueva Generación”, izraisīja spekulācijas par iespējamu karteļa iesaisti.
Valērija Markesa kļuva atpazīstama 2021. gadā, uzvarot skaistumkonkursā “Miss Rostro” (Miss Seja). Drīz pēc tam viņa sāka aktīvi veidot saturu sociālajos tīklos, daloties ar kosmētikas padomiem, modes ieteikumiem un ceļojumu pieredzi. Viņas “Instagram” kontam bija vairāk nekā 223 000 sekotāju, bet “TikTok” kontam — vēl aptuveni 100 000.
Viņas sociālajos tīklos bija redzami attēli ar luksusa privātajām lidmašīnām un jahtām.
View this post on Instagram
Savas pēdējās tiešraides laikā Markesa teica, ka gaida kurjeru ar dāvanu. Viņa piebilda, ka jūtas nedaudz satraukta, jo viņas draugs, kurš saņēma dāvanu, nevarēja redzēt kurjera seju.
“Kāpēc viņš vienkārši neatstāja dāvanu? Vai viņi plānoja mani nolaupīt?” – viņa brīnījās, turot rozā rotaļlietu klēpī. Pēkšņi viņa paskatījās projām no kameras, satvēra vēderu un krūtis, un sabruka krēslā. Cita sieviete pārtrauca tiešraidi. Policija ieradās notikuma vietā plkst. 18:30 pēc vietējā laika un apstiprināja Markesas nāvi.
Izmeklētāji noskaidroja, ka pie salona piebraukuši divi vīrieši uz motocikliem. Viens no viņiem pajautāja, vai viņa ir Valērija, un, saņemot apstiprinājumu, izvilka ieroci un vismaz divas reizes izšāva.
Tiek analizēti videonovērošanas ieraksti un Markesas sociālie tīkli, lai noskaidrotu uzbrucēju identitāti. Neraugoties uz Zapopanas tēlu kā drošu un pārtikušu apkaimi, šis rajons ir viens no vardarbīgākajiem Halisko štatā. Tur regulāri notiek apšaudes pat luksusa tirdzniecības centros.
Tajā pašā dienā, kad tika nogalināta Markesa, vien 2 kilometru attālumā tika noslepkavots arī bijušais kongresmenis Luiss Armando Kordoba Diass.
Valsts prokuratūra tomēr norāda, ka šobrīd nav pierādījumu, ka Markesas slepkavībā būtu iesaistīts kāds no reģionā darbojošajiem organizētajiem noziedzīgajiem grupējumiem. Tā vietā tiek pieļauts, ka slepkavības motīvs bija saistīts ar viņas dzimumu. Meksikas mediji jau iepriekš bija publicējuši ziņojumus, kuros Markesa norādīja, ka, ja kaut kas ar viņu notiktu, vainīgs būtu viņas bijušais partneris.
Zapopanas mērs Huans Hosē Franhi sacīja, ka pilsētas rīcībā nav informācijas par Markesas izteiktiem draudiem vai palīdzības lūgumiem.
Halisko prokuratūra paziņoja: “Visas liecības un pavedieni, tostarp video un sociālo mediju ieraksti, tiek rūpīgi analizēti. Izmeklēšana tiek veikta pēc femicīda protokola, ņemot vērā dzimuma perspektīvu, bez upura reviktimizācijas un ievērojot likumību, objektivitāti un cilvēktiesības.”
Dzimumvardarbība ir nopietna problēma Meksikā. Valsts ieņem ceturto vietu Latīņamerikā un Karību reģionā pēc femicīdu skaita, atpaliekot tikai no Paragvajas, Urugvajas un Bolīvijas.
Saskaņā ar ANO Ekonomikas komisijas Latīņamerikai un Karību jūras reģionam datiem 2023. gadā Meksikā bija 1,3 nāves gadījumi uz katriem 100 000 sieviešu.
Mazāk nekā 48 stundas pirms Markesas slepkavības tika nogalināta arī Morena partijas mēra amata kandidāte Jesēnija Lara Gutjerresa pilsētā Teksitepeka, Verakrusā — arī viņas slepkavība notika tiešraides laikā “Facebook”.